Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Denkovová, Staviskij obhájili titul v tancoch

SITA|Publikované 23. mar 2007 o 09:34

TOKIO 23. marca (SITA) - Bulhari Albena Denkovová, Maxim Staviskij obhájili v Tokiu titul majstrov sveta v tancoch na ľade. Tridsaťdvaročná Sofijčanka a o tri roky mladší rodák z ruského Rostova na Done ...

TOKIO 23. marca (SITA) - Bulhari Albena Denkovová, Maxim Staviskij obhájili v Tokiu titul majstrov sveta v tancoch na ľade. Tridsaťdvaročná Sofijčanka a o tri roky mladší rodák z ruského Rostova na Done predviedli v piatok najlepší voľný tanec a udržali si tesný náskok pred Kanaďanmi Marie-France Dubreuilovou a Patricom Lauzonom. Bronz si vybojovali Američania Tanith Belbinová, Benjamin Agosto. Na prvých troch priečkach bolo rovnaké poradie ako vlani v Calgary.

Denkovová so Staviským získali svoj druhý titul majstrov sveta a napravili dojem z pokazeného európskeho šampionátu vo Varšave. Bulhari viedli pred voľným tancom pred Dubreuilovou s Lauzonom o 2 stotiny bodu. Svoju piatkovú jazdu na hudobný mix skladieb Requiem od W. A. Mozarta v modernejšom prevedení a soundtrack z filmu Rómeo a Júlia však zvládli skvele. V nápaditom tanci stvárňujúcom príbeh anjela, ktorý prišiel na zem a láskou a malým dieťaťom chcel napraviť hriešnika, sa len ťažko hľadala chyba. Denkovová so Staviským do tanca zaradili množstvo originálnych prvkov, ktoré predviedli s ľahkosťou v súlade s melódiou. Napokon dostali za svoj voľný tanec 102,09 bodu, čím v celkovom hodnotení pokorili hranicu 200 bodov (201,61).

Kanaďania Dubreuilová s Lauzonom napokon zaostali v dramatickej a vyrovnanej súťaži o vyše jeden bod. Víťazi povinného tanca predviedli svoje blues trochu opatrnejšie, čo ich pravdepodobne stálo zlato. Američania Belbinová s Agostom chceli ešte zaútočiť na prvé miesto, hneď v úvode však partnerka pri rotácii zakopla o partnera s dotykom ľadu a nasledovala bodová zrážka. Belbinová s Agostom napokon len s problémami ubránili 3. miesto, štvrtí majstri Európy Isabelle Delobelová s Olivierom Schoenfelderom zaostali iba o 24 stotín bodu. Ani v tancoch sa krasokorčuliarska veľmoc z Ruska neradovala z prvej tokijskej medaily a prvýkrát po 47 rokoch pravdepodobne odíde z MS bez cenného kovu. Naposledy sa tak stalo v roku 1960 na šampionáte vo Vancouveri. Zálusk na medailu mali tanečníci Oxana Domninová s Maximom Šabalinom, napokon obsadili 5. miesto.


Výsledky - majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní v Tokiu:

Tance - konečné poradie: 1. Albena Denkovová, Maxim Staviskij (Bulh.) 201,61, 2. Marie-France Dubreuilová, Patrice Lauzon (Kan.) 200,46, 3. Tanith Belbinová, Benjamin Agosto (USA) 195,43, 4. Isabelle Delobelová, Olivier Schoenfelder (Fr.) 195,19, 5. Oxana Domninová, Maxim Šabalin (Rus.) 193,44, 6. Tessa Virtueová, Scott Moir (Kan.) 183,94, 7. Meryl Davisová, Charlie White (USA) 179,14, 8. Jana Chocholovová, Sergej Novickij (Rus.) 178,29pp;kj;mj

Súvisiace články