Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Deň študentstva oslavovali behom

Pretekári. Tesne po štarte. (Autor: OS)
Danica Božová|Publikované 22. nov 2016 o 23:00

Pretekári bežali z Ferčekoviec po teréne do Novoveskej Huty a späť.

FERČEKOVCE. Príjemné prostredie v blízkosti Slovenského raja, srdečnosť organizátorov, ba až rodinná atmosféra prilákali na štart bežcov z rôznych oblastí Slovenska a Poľska.

Mestský výbor Spišská Nová Ves – časť Ferčekovce a Občianske združenie Novoveská Huta usporiadali pri príležitosti Dňa študentstva 8. ročník krosového behu Ferčekovská desiatka.

Pretekári bežali z okrajovej časti Ferčekoviec po teréne do Novoveskej Huty a späť, pričom muži všetkých vekových kategórií absolvovali celý okruh dva razy (spolu 10 km), ženy, dorastenci a dorastenky raz (5 km).

Výsledné časy, u väčšiny bežcov pomalšie oproti minulosti, ovplyvnil blatistý povrch spôsobený dažďom v predchádzajúcich dňoch i tesne pred štartom.

Našťastie, pár minút pred štartovým výstrelom dažďové kvapky zmizli, čo potešilo nielen bežcov, ale i organizátorov a divákov.

Súťaž mužov na 10 km

Súboj bežeckých kráľov Tatier o prvenstvo – tohoročný verzus minuloročný – vyšiel lepšie pre aktuálneho držiteľa bežeckej koruny.

Bežecký objav sezóny Marián Zimmermann z Kluknavy finišoval do cieľa na vedúcej pozícii, i keď jeho dominancia, na rozdiel od iných bežeckých podujatí, teraz nebola taká výrazná. 31-ročný víťaz to na trati sám cítil a po dobehnutí konštatoval:

„Dnes sa mi bežalo dosť ťažko. Subjektívne to bolo pre mňa náročné. Neviem, či to bolo spôsobené únavou z horského behu v Smolníku pred piatimi dňami alebo profilom a povrchom trate. Myslel som si, že mám dosť veľký náskok pred dvojicou Pavol Orolín, Tomáš Kamas. Tesne pred cieľom som zrazu počul, že niekto beží za mnou. Tam som už musel poriadne zrýchliť, aby ma súper nepredbehol, pretože som ho v takej blízkosti nečakal. Zvládol som to, som spokojný.“

Neustále sa zlepšujúci 21-ročný mladík Pavol Orolín zo Spišského Bystrého v drese BK Poprad opäť potvrdil svoje kvality. Aj on mal v nohách horský beh v Smolníku spred piatich dní, dokonca na trati trojnásobnej dĺžky oproti Zimmermannovi. V rozhovore to však ani nespomenul. Mladý organizmus, rýchlejšia regenerácia.

„Marián mi ušiel hneď na začiatku. V záverečnom finiši som sa doťahoval, ale nevyšlo to. S druhou priečkou a výkonom som však spokojný.“

Tretí v celkovom poradí finišoval Spišiak Tomáš Kamas, zároveň s výrazným náskokom víťaz v kategórii veteránov od 40 rokov. Vrátil tak prehru kolegovi Štefanovi Sumerlingovi, ktorú utŕžil pred necelým týždňom na krosovej trati v Tatranskej Lomnici. Do cieľa dobehol v parádnom bežeckom štýle s úsmevom.

Aj ďalšie veteránske prvenstvá brali Spišiaci. Medzi mužmi od 50 do 59 rokov dominoval Milan Hrušovský, ktorý sa s touto kategóriou rozlúčil víťazne v napínavom súboji s Tatrancom Pavlom Krasuľom.

„Na budúci rok už budem šesťdesiatnik,“ konštatoval spokojne.

Uznanie za výborný výkon si zaslúžia i víťaz kategórie od 60 rokov Peter Pavol, ale i najstarší účastník Ondrej Kozák – vo veku 70 rokov trať nielen absolvoval, ale dokonca vybojoval striebro. Bonus bola účasť prednostu okresného úradu, poslanca mestského zastupiteľstva a predsedu mestského výboru SNV – Ferčekovce Ondreja Majerníka. Dvojrolu organizátora a pretekára zvládol na výbornú.

Súťaž žien na 5 km

Medzi 26 súťažiacimi ženami v celkovom poradí bez rozdielu veku zvíťazila 24-ročná Michaela Kucháriková z Liptovského Mikuláša, športovcom a divákom pod Tatrami dobre známa zo Zimnej bežeckej série.

„Voľný deň som sa spolu s kamarátom rozhodla využiť na účasť na tomto podujatí, pretože sa mi tu pred dvoma rokmi páčilo,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie pred štartom sympatická športovkyňa.

Po dobehnutí do cieľa dodala: „Bežalo sa mi omnoho lepšie ako pred dvoma rokmi, pretože počas tréningov som absolvovala aj intervalové tréningy a cítim zlepšenie. Momentálne sa pripravujem na Transvulkániu, ktorá sa bude konať v Španielsku v máji – tam budem bežať vertikal a polmaratón. Od Vianoc už začnem s tvrdšou prípravou. Teraz fungujem ešte v oddychovom režime a tento beh som brala ako dobrý tréning."

O šesť sekúnd za celkovou víťazkou dobehla minuloročná bežecká kráľovná Tatier Timea Mihoková z Batizoviec v drese BK Poprad. 19-ročná pretekárka, vekom ešte juniorka, sa pre štart rozhodla v poslednej chvíli. Obsadila druhú priečku s minimálnou stratou, podobne ako pred rokom.

Kým minulý rok v závere nestačila na víťazku z Košíc, teraz jej chrbát ukázala Liptáčka.

„Súperku sa mi asi 700 m pred cieľom podarilo dobehnúť a určitý čas som bežala s ňou. V závere mi však ušla.“

Tretia bez rozdielu veku dobehla 17-ročná Radka Škovranová z Čane, zároveň víťazka kategórie dorasteniek. Celkovo štvrtá finišovala domáca 33-ročná Mária Převor Staroňová. Bronzom v kategórii žien do 34 rokov oslávila prestup do stavu manželského spred piatich dní.

Ženské veteránske kategórie ovládli Lenka Baronová z Novoveskej Huty (od 35 do 49 rokov) a Sviťanka Danica Božová (od 50 rokov).

Z výsledkov: Dorastenky (5 km): 1. Radka Škovranová, Čaňa – 22:15 min. (medzi ženami 3.), 2. Katarína Mušinská, ŠKP Levoča – 24:25 min., 3. Lea Šterbanová, Sp. N. Ves – 27:08 min.; Ženy do 34 rokov (5 km): 1. Michaela Kucháriková, AC Kriváň L. Mikuláš – 21:09 min. (celková víťazka), 2. Timea Mihoková, BK Poprad – 21:15 min. (medzi ženami 2.), 3. Mária Převor Staroňová, Sp. N. Ves (medzi ženami 4.); Ženy od 35 do 49 rokov (5 km): 1. Lenka Baronová, Cyklosun Nov. Huta – 23:20 min. (medzi ženami 5.), 2. Zuzana Švantnerová, Poprad – 25:32 min., 3. Miroslava Repaská, Levoča – 25:33 min.; Ženy od 50 rokov: 1. Danica Božová, Svit – 24:13 min. (medzi ženami 6.), 2. Drahomíra Popracová, Kežmarok – 27:33 min.; Dorastenci (5 km): 1. Juraj Dunčko, SNV – 20:17 min., 2. Lukáš Koperdák, Slávia AŠK SNV – 20:20 min., 3. Frederik Nemčík, Gelnica – 20:57 min.; Muži do 39 rokov (10 km): 1. Marián Zimmermann, Sanasport ZRT Kluknava – 36:21 min. (celkový víťaz), 2. Pavol Orolín, BK Poprad – 36:25 min. (celkovo 2.), 3. Vladimír Majerčák, Harichovce – 37:46 min.; Muži od 40 do 49 rokov (10 km): 1. Tomáš Kamas, ŠKP Sp. N. Ves – 36:54 min. (celkovo 3.), 2. Štefan Sumerling, Fitnes Centrum Sp. N. Ves – 37:43 min. (celkovo 4.), 3. Slavomír Imrich, Biatlon Markušovce – 41:52 min.; Muži od 50 do 59 rokov (10 km): 1. Milan Hrušovský, STEZ Sp. N. Ves – 43:57 min., 2. Pavel Krasuľa, 1. SKI Masters Ždiar – 44:11 min., 3. Ondrej Chabada, STEZ Sp. N. Ves – 47:04 min.; Muži od 60 rokov (10 km): 1. Peter Pavol, SOŠ SNV – 47:30 min., 2. Ondrej Kozák, SNV – 48:38 min., 5. Vladimír Šmída, SNV – 49:47 min.

Starostliví organizátori v predprograme pripravili bežecké súťaže i pre pretekárov v žiackych kategóriách, ktorých sa i v nepriaznivom počasí zišiel primeraný počet.

Nesúťažný beh pre zdravie na 1 500 m absolvovala i slovenská reprezentantka a účastníčka európskeho šampionátu v atletike do 17 rokov Patrícia Garčárová z TJ Tatran Spišská Nová Ves.

Účastníci odchádzali po skončení akcie veľmi spokojní a vyjadrili odhodlanie zúčastniť sa i o rok.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.