Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Demong zavŕšil zlatý hetrik amerických združenárov

TASR|Publikované 28. feb 2009 o 15:53

Americký reprezentant v severskej kombinácii Bill Demong získal na MS v Liberci zlatú medailu v individuálnych pretekoch.

LIBEREC. Americký reprezentant v severskej kombinácii Bill Demong získal na MS v Liberci zlatú medailu v individuálnych pretekoch Gundersenovou metódou. Striebro putuje do Nemecka zásluhou Björna Kircheisena. Bronz patrí Francúzovi Jasonovi Lamymu Chappuisovi, ktorý viedol po úvodnej skokanskej časti na veľkom mostíku HS 134.

Demong zavŕšil zlatý hetrik amerických združenárov v individuálnych súťažiach v Liberci, keď nadviazal na dve prvenstvá svojho krajana Todda Lodwicka. Výborný bežec sa zároveň rehabilitoval za neúspešné vystúpenie v súťaži družstiev, kde ho diskvalifikovali, pretože pred začiatkom skokanskej časti nemal na kombinéze štartové číslo.

Demong bol po skokanskej časti na ôsmej priečke a na 10 km bežecký úsek vybiehal so stratou 52 sekúnd na Lamyho Chappuisa, ktorý mal šancu stať sa historicky prvým francúzskym majstrom sveta v severskej kombinácii. Po skokoch druhý Fín Anssi Koivuranta na bežeckú časť nenastúpil pre chorobu, líder celkového poradia Svetového pohára tak opúšťa Liberec bez medaily. Po polovici bežeckej trate boli Demong s Kircheisenom už v tesnom závere za Lamym Chappuisom a na siedmom kilometri bolo už jasné, že Francúz do boja o zlato nezasiahne. Demong nasadil v záverečnom stúpaní k trháku a hoci Kircheisen jeho nástup zachytil, v cieľovej rovinke Američan svojho rivala prevalcoval. Demong napokon prišiel do cieľa o 12,8 s pred olympijským šampiónom z Turína 2006.

Výsledky

1. Bill Demong (USA) 23:36,6, 2. Björn Kircheisen (Nem.) +12,8, 3. Jason Lamy Chappuis (Fr.) +31,4, 4. Janne Ryynänen (Fín.) +49,0, 5. Magnus Moan (Nór.) +55,1, 6. Alessandro Pittin (Tal.) +57,0, 7. Tino Edelmann (Nem.) +58,1, 8. Pavel Churavý (ČR) +59,1, 9. Jusuke Minato (Jap.) +1:10,9, 10. Todd Lodwick (USA) +1:13,5.

Súvisiace články