Sportnet|Publikované 5. feb 2009 o 23:00

JÁN LEŠKO, jan.leskokorzar.skPREŠOV. V historických priestoroch Divadla Jonáša Záborského v Prešove včera vyhlásili výsledky tradičnej ankety

JÁN LEŠKO, jan.leskokorzar.sk

PREŠOV. V historických priestoroch Divadla Jonáša Záborského v Prešove včera vyhlásili výsledky tradičnej ankety Najúspešnejší športovci, športové kolektívy dospelých a mládeže Prešovského samosprávneho kraja za rok 2008.

Jednotlivci bez určenia poradia

MARTIN BAJČIČÁK - klasické lyžovanie, Stredisko štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR Štrbské Pleso. Stálica slovenského bežeckého lyžovania. V stíhacích pretekoch Svetového pohára v talianskom Val di Fieme obsadil 3.miesto, v Novom Meste na Morave (ČR) skončil šiesty. V Oslo na 50 km voľným spôsobom siedmy, kanadskom Canmore voľným spôsobom na 15 km desiaty, v stíhacích pretekoch jedenásty. Majster Slovenska na 30 km klasickým spôsobom. Člen Elite - teamu Slovenska na ZOH 2010 vo Vancouveri. Osobný tréner Ivan Hudáč, reprezentačný Peter Bartoň.

MIROSLAV JAKUBOV - volejbal, Volejbalový klub Chemes Humenné. Odchovanec humenského volejbalu. Výrazne sa pričinil o úspechy klubu v minulom roku. Najlepšie bodujúci hráč, univerzál tímu. V Stredoeurópskej lige šieste miesto v úspešnosti útokov. Po mládežníckych kategóriách reprezentuje Slovensko aj v celku mužov. Tréner Richard Vlkolinský.

IGOR DROTÁR - motorizmus, Slovakia Rally Systém Prešov. Skúsený motoristický pretekár. Majster Slovenska v rely, majster republiky v pretekoch automobilov do vrchu, druhý absolútne na majstrovstvách Slovenska rely a do vrchu. Majster Českej republiky v rely šprinte, skupina S, trieda S 2. So spolujazdcom Vladimírom Bánocim štartoval so Škodou Octavia WRC na 28 pretekoch doma a v zahraničí, 19-krát prešiel cieľom ako víťaz.

MICHAL HLINKA - kulturistika, Športový klub Power Factory Stará Ľubovňa. Nadviazal na rodinnú tradíciu, úspechy brata Andreja, ovenčeného dvomi bronzovými medailami z MS. Michal, slovenský šampión do 65 kg, získal na minuloročných majstrovstvách sveta v Španielsku ešte cennejší kov. Pre Slovensko vybojoval striebornú medailu. Tréner Andrej Hlinka starší.

JÚLIA KOSTÚROVÁ silový trojboj, Klub silového trojboja a kulturistiky Matej Bardejov. Na svetovom šampionáte v Anglicku získala zlato v trojboji (kategória do 67,5 kg, drep 220 kg, tlak 122,5, mŕtvy ťah 177,5, trojboj 520 kg). Majsterka sveta v tlaku výkonom 112,5 kg, absolútna majsterka sveta 2008 žien bez rozdielu hmotnosti. Na ME v Lotyšsku zlatá v trojboji. Tréner Ján Matej.

RADOSLAV KOZLOV - hádzaná, Tatran Prešov. Krídelník a kanonier najúspešnejšieho slovenského hádzanárskeho klubu. Bol pri zisku titulu majstrov Slovenska, víťazstve v Slovenskom pohári, prvenstve v Českej Zubr extralige, pri postupe Prešova zo skupinovej fázy Ligy majstrov do osemfinále Pohára víťazov pohárov. V týchto súťažiach nastrieľal úctyhodných 534 gólov, čo je v európskom meradle výnimočný strelecký počin. Tréner Rastislav Trtík.

ZUZANA KRIŠANDOVÁ - džudo, Mestský športový klub Vranov nad Topľou. Slovenská reprezentantka sa z kvalifikačných pretekov v konkurencii vyše štyristo súťažiacich z tridsiatich krajín prebojovala na majstrovstvá Európy v chorvátskom Záhrebe. V hmotnostnej kategórii do 48 kg obsadila siedme miesto. Majsterka republiky žien do 48 kilogramov. Víťazka Veľkej ceny Záhrebu, strieborná na VC v Budapešti, bronzová v Trnave. Tréner Ján Krišanda.

JÁN MATEJ - silový trojboj, Klub silového trojboja a kulturistiky Matej Bardejov. Majster sveta v tlaku na lavičke mužov (do 82,5 kg) výkonom 218 kg, absolútny majster sveta juniorov bez rozdielu hmotnosti. Na MS v Anglicku sa stal majstrom sveta juniorov v trojboji celkovým výkonom drep 320 kg, tlak 210, mŕtvy ťah 252,5, trojboj 782,5 kilogramu. Tréner Ján Matej starší.

JÁN ŠAFRANKO - futbal, 1. FC Tatran Prešov. Jeden z najskúsenejších súčasných prešovských futbalistov, kapitán mužstva. Značnou mierou sa podieľal na postupe Tatrana z prvej ligy s rekordným bodovým odstupom. Zo svojich výkonov nezľavil ani v zápasoch najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. V Corgoň lige, v ktorej prešovský nováčik zimuje na sympatickom siedmom mieste, pokračoval ako konštruktívny hráč v kvalitných herných výkonoch. Tréner Ján Pivarník.

RÓBERT ŠKOP - taekwondo, Športový klub TKD Gebaek Prešov. V súčasnosti študent ČVUT v Prahe začínal s taekwondom v tomto klube. V jeho farbách dosiahol významné úspechy. Na majstrovstvách Európy mužov vo Wroclavi skončil v súborných cvičeniach druhý. Medailové umiestnenia dosiahol na ďalších medzinárodných podujatiach. Je víťazom Prešov Open seniorov v súborných cvičeniach. Trénerka Martina Semešiová.

Kolektívy dospelých

TATRAN PREŠOV - hádzaná. Majster Slovenska, držiteľ Slovenského pohára. Prvenstvo vybojoval v Českej Zubr extralige. Úspešne si počínal v skupinovej fáze hádzanárskej Ligy majstrov, z ktorej postúpil do osemfinále druhej najprestížnejšej európskej súťaže, Pohára víťazov pohárov.

VK CHEMES HUMENNÉ - volejbal. Minulý rok bol najúspešnejší v histórii klubu. Humenčania sa stali majstrami Slovenska, hrali finále Slovenského pohára, úspešne reprezentovali v Stredoeurópskej lige aj v GMI Capital Cupe.

1.FC TATRAN PREŠOV - futbal. Najstaršiemu futbalovému klubu na Slovensku sa dielo podarilo. Zeleno-bieli po šiestich rokoch postúpili medzi našu futbalovú elitu. Na scénu Corgoň ligy vstúpil Tatran sebavedomo. Kvalitné výkony a výsledky nováčika dokresľuje siedme miesto po jesennej časti súťaže.

Kolektívy mládeže

ZK VIHORLAT SNINA - zápasenie. Zápasenie v tomto meste si pripomenulo v minulom roku 50 rokov existencie. Jubileum okorenili mladší žiaci výnimočne. Ako prví v histórii zápasenia na Slovensku získali majstrovské tituly družstiev vo voľnom i v grécko-rímskom štýle. Starší žiaci spod Vihorlatu na majstrovstvách republiky vo voľnom štýle skončili druhí.

BC PREŠOV - bedminton. Talenty prešovskej bedmintonovej liahne nadväzujú na klubovú tradíciu. K šiestim seniorským titulom pribudol ďalší, mládežnícky.

MŠK VRANOV NAD TOPĽOU - džudo. Družstvo junioriek po štyroch predošlých prvenstvách (2004 - 2007) skončili v lige slovenských junioriek na druhom mieste.

Zvláštne ocenenia

CENA PREDSEDU PSK

P.H.K. PREŠOV - hokejisti. Starší žiaci klubu dosiahli prenikavý medzinárodný úspech na silno obsadenom medzinárodnom turnaji v Moskve.

JAROSLAV JANUS - hokej. Odchovanec prešovského hokeja na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v bráne Slovenska exceloval, skvele reprezentoval Slovensko, svoje prešovské rodisko i bydlisko v Jarovniciach.