Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Dejene si trúfa aj o rok - chcel by zabehnúť pod 2:09

Sportnet|Publikované 5. okt 2008 o 22:00

KOŠICE. Riaditeľ pretekov Branislav Koniar jedno vetou najlepšie vystihol s akými nástrahami počasia museli vytrvalci v Košiciach bojovať: "Vietor

bol asi najsilnejší za 18 rokov, čo som v tejto pozícii na maratóne."

Nebyť vetra...

Tretí rok po sebe sa stalo, že neskorší víťaz nečakal na útok až na centrum mesta, ale zaútočil oveľa skôr, tentoraz na 26. kilometri. Na Aničke cítil formu Yirdaw Dejene a nasadil trhák. Jeho únik zachytil iba Kibet, ktorý však druhý nástup Etiópčana o niekoľko kilometrov neskôr už nestíhal. Dejene dotiahol sólo do víťazného konca. "Trať bola rýchla a popri nej výborní diváci. Škoda silného vetra," povedal víťaz Dejene v cieli. Vetrisko veru riadne uberal z kilometrového tempa a my si teraz už len môžeme domýšľať, ako rýchlo by tento 30-ročný Etiópčan bežal, keby tak nefúkalo. V druhej polovici trate totiž napriek vetru obdivuhodne zrýchlil. "Nebyť vetra, výsledok by bol možno i pod 2:10," poznamenal Dejene. Môžeme len súhlasiť. Možno i pod 2:09:53, čo je traťový rekord. Dejene sa jednoducho na to cítil. Napriek tomu, že tak rýchlo vo svojej kariére ešte maratón nebežal, nedbal na vietor a utvoril si osobný rekord.

V stopách Bikilu

Yirdaw sa stal tretím Etiópčanom, ktorý vyhral v Košiciach. Mimochodom, čo hovorí na to, že triumfoval na podujatí, kde pred desaťročiami vyhral i jeho slábny krajan Abebe Bikila? "Je to veľmi dobrý pocit. Teší ma, že som tu napodobnil Bikilu. V Etiópii je stále najväčším maratónskym pojmom. Je to legenda," poznamenal Dejene a dodal, že už teraz začne poriadne trénovať, aby mohol prekonať hranicu 2:09. Pravda, ak ho organizátori pozvú aj na budúci rok. Uvidíme o niekoľko mesiacov, na koľko to bola z jeho strany zdvorilostná formulka a na koľko sa zakladala na reálnom základe.

Aj druhému v cieli Jonathanovi Kibetovi sa košické podujatie páčilo: "Trať sa mi páčila, ale museli sme na nej veľmi, veľmi bojovať. Vietor nás pribrzdil. Na tejto trati sa však dajú bežať oveľa rýchlejšie časy.

Súrodenecký duel pre debutantku

Zaujímavosťou bolo, že v Košiciach štartovala etiópska súrodenecká dvojica Hussain Adelo a Radiya Adelová. Lepšie obstála debutantka na tejto trati Radiya, ktorá skončila na stupňoch pre víťazov, zatiaľ, čo jej brat obsadil medzi mužmi 6. miesto. "Vo svojom prvom maratóne v živote podala výborný výkon. Gratulujem jej k 3. miestu," dodal Hussain Adelo.

TOMÁŠ PETRO

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.