Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Dedo tréner cez noviny

Sportnet|Publikované 5. feb 2009 o 00:00

SP. NOVÁ VES. Vo futbale je dôležité rozostavenie hráčov na ihrisku. Aké riešenie je ideálne?Systém rozostavenia "Neexistuje ideálne

SP. NOVÁ VES. Vo futbale je dôležité rozostavenie hráčov na ihrisku. Aké riešenie je ideálne?

Systém rozostavenia

"Neexistuje ideálne rozostavenie. Všetko záleží na tom, aké typy hráčov máme v mužstve. Pri útočnom spôsobe hry najlepšie vyhovuje systém 4-3-3, ale ten je náročný hlavne pre stredových hráčov (záložníkov). Tí musia obehať veľký priestor," hovorí tréner Ján Klapáč.

Je veľmi dôležité mať na krídlach rýchlych futbalistov, ktorým nerobí problém zbaviť sa jedného aj dvoch hráčov, čím sa vytvorí ostatným spoluhráčom výhodná šanca na strelenie gólu.

"Systém 4-3-3 je vhodné využiť vtedy, keď súper má na kraji obrany pomalých hráčov. Pri zmene klimatických podmienok (dážď, vietor) sa uplatní systém 4-4-2 s liberom v obrane. Tu uplatňujeme krátke a hlavne presné prihrávky," zdôrazňuje J. Klapáč.

Mokrý terén

Dôležitá je obranná činnosť na mokrom ihrisku.

"Na mokrom teréne zbytočne neprihrávame brankárovi 'malú domov', loptu jednoducho v núdzi odkopneme do autu alebo na roh. Dôležitý je tu aj tréner, ktorý sleduje vývoj a priebeh zápasu. Keď zistí, akým spôsobom hrá súper, zmení taktiku svojich hráčov. Najlepšie pokynmi cez kapitána mužstva. Momentálny trend v rozostavení hráčov určuje anglická liga. Hrá sa tu systémom 4-4-2. Obrancovia sú v jednej línii, bez libera. Osobne sa mi ich systém páči. Počas zápasu počujete, ako na seba kričia, usmerňujú sa navzájom," tvrdí tréner Klapáč.

Hlavným tromfom obrancov v jednej línii je, že dokážu dvaja bleskovo vyraziť proti hráčovi, ktorý má loptu (nútia ho k prihrávke).

"Ostatní dvaja obrancovia šprintom vybehnú z línie von. Súper prihrá loptu do ofsajdu. V tom sú anglické kluby najlepšie. Podobným systémom hrá aj španielska reprezentácia, ale tá sa líši od anglickej školy množstvom prihrávok v strede poľa. Na španielskych hráčoch chcem poukázať, čo dokážu tvrdé tréningy, práca s loptou, komunikácia hráči - tréner a hrdosť na to, že hrajú za Španielsko. Nechýba im sebavedomie. Slovenskí hráči sa už pomaly zobúdzajú. A pridávam motto na záver: Futbal je ako divadlo. Cez týždeň drieš ako kôň a v sobotu resp. nedeľu vybehneš na scénu ako dobre pripravený herec a hľadisko ti tlieska."

Súvisiace články