Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Dedo tréner cez noviny

Sportnet|Publikované 22. jan 2009 o 00:00

SP. NOVÁ VES. Už slová velikánov svetového futbalu dokonale odhalili úroveň tréningového procesu aj na Slovensku. Poučenie od veľkých hráčovDo

SP. NOVÁ VES. Už slová velikánov svetového futbalu dokonale odhalili úroveň tréningového procesu aj na Slovensku.

Poučenie od veľkých hráčov

Do duše si musia v prvom rade vstúpiť hráči, hlavní protagonisti celého diania. "Napríklad Johan Cruyff povedal, že lopta určuje tempo hry. Nebol ešte žiadny futbalista, ktorý by bol rýchlejší ako lopta. Zaujal ma aj postreh Karola Dobiáša, majstra Európy z roku 1976, ktorý hovorí o nedostatkoch hráčov v technike a katastrofálnom pohybe. Moderný futbal je založený na rýchlosti. V nej musia hráči dokonale pracovať s loptou, správne prihrať či vystreliť. A toto sa u nás nedeje," konštatoval skúsený tréner Ján Klapáč.

Pomocníci mimo ihriska

V nasledujúcom cvičení sú v akcii dve družstvá so štyrmi hráčmi. "Vo štvorci so stranami 15 metrov sú spomínané dve družstvá so 4 hráčmi. Hráči sa vzájomne prísne strážia. Dvaja pomocní hráči z každého družstva sa pohybujú mimo vyznačeného štvorca. Cieľom cvičenia je uskutočniť čo najviac prihrávok medzi pomocníkmi mimo štvorca a spoluhráčmi vo vnútri štvorca. Tréner musí dbať, aby hráči používali rôzne finty, meniť intenzitu, alebo určiť počet prihrávok vo štvorci," opisuje tréningové cvičenie Ján Klapáč.

Nerovnaký počet hráčov

V nasledujúcom cvičení si pripomenieme tri fázy útočnej činnosti: kontrolu, prípravu a realizáciu. "Podľa počtu hráčov na tréningu hrajú proti sebe dve družstvá s nerovnakým počtom hráčov (+2, +3). Početnejšie družstvo bude útočiť na dve bránky, menej početné strieľa na jednu bránku. Tréner pripomenie útočnú činnosť - uvoľniť sa, byť v pohybe, následne obchádzať súpera, meniť smer, loptu prihrávať na 1 - 2 dotyky, presne prihrávať a zakončiť streľbou. Všetko to robiť čo najrýchlejšie," približuje jedno z možných tréningových cvičení Ján Klapáč.

Súvisiace články