Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Debut Janusa ozdobili parádne zákroky

Jaroslav Janus. Za výkony v národiaku si vyslúžil pochvalu od štátneho trénera. (Autor: ilustračné - tasr)
Sportnet|Publikované 12. nov 2012 o 23:00

Po viac než troch rokoch znovu v štátnom drese zablikal naplno talent Jaroslava Janusa.

Po viac než troch rokoch znovu v štátnom drese zablikal naplno talent Jaroslava Janusa. Tento hokejový brankár sa predtým výrazne zviditeľnil na majstrovstvách sveta do 20 rokov, v uplynulých dňoch absolvoval debut v seniorskom reprezentačnom áčku. Hoci Slováci obsadili na Nemeckom pohári v Mníchove až tretie miesto a neobhájili primát po dvoch prehrách a jednej výhre, predsa medzi jednoznačné pozitíva patrili výkony prešovského rodáka a odchovanca tunajšieho hokeja.

PREŠOV. Kouč Vladimír Vůjtek bol síce pri záverečnom hodnotení hry tímu aj jednotlivcov v niektorých momentoch zdržanlivý, ale pri mene tohto brankára sa mu tvár rozžiarila. Jednoznačne ho uspokojil a patril medzi najlepších v našom drese.

„Táto pochvala od pána trénera ma veľmi potešila, je to pre mňa nový impulz do ďalšej práce,“ konštatoval skromne východniar.

Dvadsaťtriročný gólman si udržal fazónu z KHL a v Bavorsku dal svojimi zákrokmi v bránke nahlas najavo, že s ním treba rátať aj na prestížnejšie akcie národného tímu.

Bol jednoznačne výkonnostným lídrom v oboch zápasoch, v ktorých nastúpil – s Kanaďanmi aj Nemcami. Bola to teda premiéra ako hrom v seniorskej reprezentácii, hoci už raz koketoval s reprezentáciou do 23 rokov.

„Bola to len taká epizóda na jednej akcii, ale podujatie v Bavorsku znamenalo pre mňa skutočný krst ohňom.“

Na margo vystúpení v Nemecku dodal: „Škoda, že sme neobstáli lepšie, ale mňa teší, že som sa po dlhšom čase objavil v slovenských farbách. Snažil som sa o také výkony ako v KHL a hoci to mohlo byť i lepšie, celkovo som azda premiéru zvládol. Na to chcem zase nadviazať v Slovane a potom by som rád zabojoval aj o miestenku na ďalší zraz,“ poznamenal skromne, ale ambiciózne.

Určite, ak mu vydrží forma a zdravie, zamieša karty aj v príprave na svetový šampionát. Naposledy sme s ním uverejnili rozhovor v období, keď sa ukázal v Slovane, ale vtedy ešte žil v neistote, čo s ním bude.

Na jeho služby si totiž robil nárok aj ruský Lokomotiv Jaroslavľ, no belasí o svoju posilu zabojovali a získali ho na svoju súpisku.

„Som rád, že sa moja pozícia po nejasnom období ustálila a snažil som sa preto chytať tak, aby som sa odvďačil za dôveru,“ prezradil ochranca svätyne, ktorý sa vrátil po sezóne zo zámoria, lebo nevidel veľkú perspektívu uplatniť sa v silnej konkurencii brankárov v Tampe a na farme.

Rozhodnutie neľutuje

V Mníchove vynikol proti Kanaďanom, keď mal 40 úspešných zákrokov a po zápase ho vyhlásili za najlepšieho Slováka na ľade.

Pravdaže, aj on mal trošku roztrasené ruky, keď vstupoval do arény, ale podpora z publika i brilantné zákroky mu vystužili psychiku.

„Mám skúsenosti so zámorským hokejom, takže to mi pomohlo. Proti Nemecku to už bolo iné, nehrali sme svižne, akoby doľahla trošku aj únava, nevychádzala nám kombinácia. Aj inkasované góly boli akési čudné. Pozrel som si ich na internete, padlo to tam, ani neviem ako. Puk sa všelijako poodrážal a bol za mojím chrbtom. Škoda toho, ale mali sme dať góly a lepšie by sa nám cestovalo domov.“

Jaro považuje takéto turnaje hlavne za veľkú skúsenosť a zbieranie poznatkov zo svetového hokeja. Vie, že chytať v Amerike a Európe je rozdiel, takisto v KHL alebo v previerkach reprezentácie.

Všade zaváži iná mentalita hráčov, iné spôsoby zakončenia. „Kanaďania sa tlačili predo mňa, bol som na nich pripravený. Nemci sú nepríjemní, hrajú defenzívne, máme s nimi tradične dosť starostí, ale verím, že nabudúce už skončia na našom štíte,“ dodal Jaroslav Janus.

Pripomenul, že po nervóznom období si nevie vynachváliť svoje rozhodnutie vrátiť sa do Európy a zostať v Bratislave.

„Momentálne vládne v Slovane aj na Slovensku ošiaľ spojený s účinkovaním v prestížnej súťaži a som rád, že sa môžem na tom zúčastňovať. Na play– off rozhodne máme.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.