Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Debakel s Arménskom: Najprv odišli hlavy, potom nohy

Ján Mucha vyberá loptu zo siete. (Autor: TASR)
Ladislav Harsányi|8. sep 2011 o 08:00

Slováci výborne rozbehli futbalovú partiu, o to šokujúcejší bol druhopolčasový arménsky šach­-mat.

BRATISLAVA. Slovenská reprezentácia po polčase akoby cítila, že sedí v komfortnom rýchliku smerujúcom do správnej cieľovej stanice.

Súper však potom položil na trať nečakané prekážky, náš futbalový vlak na ne naletel a vykoľajil sa. Následky boli vážne, štvorgólová prehra spolu s debaklom 1:5 proti Rumunsku z roku 1999 je najvyššou domácou prehrou Slovákov v kvalifikácii.

Polčas rozpadu

„Možno sme do druhého polčasu vstúpili až príliš bezstarostne, ako keby sa nič nemohlo stať. Prišiel však prvý a druhý gól Arménov a všetko sa zlomilo. Potom to už bola z našej strany hrôza a katastrofa,“ hľadal vysvetlenie voľného pádu stopér Martin Škrtel.

Prvý gól Arménov vyviedol Slovákov z rytmu, nahlodal sebavedomie (hoci si vytvorili šance ešte na kontaktný gól). Najprv stratili kontrolu nad zápasom v hlavách a následne i v nohách.

Sériu nepremenených šancí vystriedal rad defenzívnych chýb, koncepcia sa rozpadla. Arméni urobili na pomyselnej futbalovej šachovnici niekoľko šikovných, priamočiarych ťahov a bol z toho šach­mat.

„Bol to zápas o prvom góle, my sme v prvom polčase mohli dať dva–tri, duel by bol úplne iný. Doplatili sme na to,“ glosoval brankár Ján Mucha. Nepamätá si, že by od jedného súpera dostal sedem gólov (v Jerevane to boli tri – pozn. red).

Arméni vyrástli počas kvalifikácie z outsidera na kvalitný tím, ktorý napokon bojuje o barážové umiestnenie. „Sú rýchli, silní s loptou, majú dynamickú techniku, je to kvalitný tím. Súper bol na každom poste rýchlejší než my,“ vyzdvihol silné stránky arménskeho tímu tréner Vladimír Weiss.

Silný s loptou

„V prvom polčase sme si vytvorili tri-štyri čisté šance, ktoré sme nepremenili. Keď nedáme gól, nemôžeme pomýšľať na úspešný výsledok. Súper hral v druhom polčase výborne,“ komentoval dianie na trávniku tréner Weiss. Nevyhováral sa však na (ne) šťastie. „Je to o umení či neumení.“

„Ak by sme dali prvý gól, hru by sme uzavreli, mohol som prestriedať. Nevyšlo to. Prvý gól bol veľmi dôležitý, takéto zápasy sa hrajú na 1:0,“ hovoril o nenaplnenom scenári.

Súper bol podľa neho kondične lepšie pripravený a prehru vzal na seba. „Mal som postaviť oddýchnutých hráčov, a nie tých, ktorí ťahali 90 minút v Dubline,“ tvrdil po zápase. Robiť viacero zmien v tíme, ktorý zahral dobre a nasal sebavedomie, by však nemalo veľkú logiku aj s prihliadnutím na obmedzenosť alternatív.

Paradoxne, po vystriedaní Guédého (dopredu hral veľmi zle) a príchode Ježa na trávnik sa viac priestoru uvoľnilo v strede ihriska pre súpera a ten to využil.

Výsledok 0:4 je vyrovnaním najvyššej prehry tímu za Weissovej éry pri reprezentácii. V roku 2009 prehralo mužstvo pod jeho vedením takisto 0:4 v prípravnom zápase v Anglicku.

„Nesmieme si dovoliť takto prehrať doma. Je rozdiel, či prehráte 0:1, 0:2, alebo 0:4. Je to faux pas,“ komentoval debakel tréner.

Slovenskí futbalisti sa ľahšie presadzujú proti tímom so silovejším prejavom, v ktorom majú šancu na úspech vďaka bojovnosti a disciplíne. Svedčia o tom aj dosiahnuté výsledky. Potvrdzujú to aj Weissove slová.

„Súperi, ktorí sú silní s loptou, nám nevyhovujú. Nemáme také typy hráčov ako majú Čiľania, Paraguaj, temperamentných, s dynamickou technikou. My môžeme bojovať, hrať takticky, ako to bolo napríklad v Írsku, a niečo sa nám môže podariť. Tak ako to bolo v kvalifikácii či s Talianmi na MS.“

Slovákom nesedí pozícia favorita, čo podčiarkol aj tento zápas. Keď sa stretnutie nevyvíja gólovo v ich prospech, chýba im mentálna sila otočiť nepriaznivé skóre. K mála svetlým výnimkám patril v minulej kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta domáci zápas s Poľskom (z 0:1 na 2:1).

Ružové okuliare nemá

Hoci slovenský tím má stále šancu na postup na európsky šampionát z B­skupiny, vyjadrenia trénera Weissa bezprostredne po zápase s Arménskom nezneli príliš optimisticky.

„Je to veľká facka, moja i pre mužstvo. Musíme zabojovať v zostávajúcich dvoch zápasoch, hoci je to už viac v rovine chcenia. Ak ich vyhráme, môžeme snívať o baráži, ak nie, kvalifikácia je stratená. Nemám ružové okuliare.“

Najbližší zápas proti Rusku už bude z pohľadu EURO 2012 o slovenskom bytí či nebytí. Bude opäť v Žiline, kde Slováci už tri roky nevyhrali. Mohlo by sa to otočiť v tej pravej chvíli.

Príčiny prehry: gólová impotencia a psychikatelo

1. Zahodené šance, neschopnosť skórovať

Tri až štyri vyložené šance slovenského tímu v prvom polčase. Všetko zahodené, ďalšie za stavu 0:1.
V reprezentačnom tíme chýba už dlhodobo hráč, ktorý dokáže gólovo zakončiť, rozhodovať zápasy.

2. Nahlodaná psychika po góle, strata sebavedomia

Prvý gól súpera otriasol sebavedomím Slovákov, prameniacim z prvého polčasu, v ktorom dominovali. Aj za tohto stavu síce prišli šance, ale strata už pracovala v hlavách a po druhom góle bolo hotovo.

3. Chyby v defenzíve

Disciplína a dôslednosť v defenzíve sa začali v druhom polčase vytrácať, začalo sa to v strede poľa a chyby vyvrcholili v obrannej línii. Veľa priestoru pre súpera, straty lôpt, pozičné chyby – čiastočne zapríčinené aj otvorením hry.

4. Efektivita súpera

Arméni z piatich šancí strelili štyri góly, nekompromisne trestali zaváhania slovenských futbalistov. Ukázali im, ako sa má zakončovať.

5. Sila súpera s loptou

Súper mal rýchlych, technických hráčov, ktorí si vedeli vymeniť prihrávky v rýchlom tempe a na jeden dotyk. Priamočiarosť, ťah na bránku patrili medzi silné stránky Arménov v druhom polčase.
V bránke mali navyše výborného Berezovského, ktorý si aj so šťastím uchoval čisté konto počas celého stretnutia.

Súvisiace články