Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

DC, baráž: Mertiňák prehral, Belgičania vyrovnali

SITA|Publikované 22. sep 2006 o 23:34

BRATISLAVA 22. septembra (SITA) - Po piatkových dvojhrách stretnutia play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2007 medzi tenistami Slovenska a Belgicka je podľa očakávania stav 1:1. V oboch ...

BRATISLAVA 22. septembra (SITA) - Po piatkových dvojhrách stretnutia play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2007 medzi tenistami Slovenska a Belgicka je podľa očakávania stav 1:1. V oboch družstvách sa v bratislavskej Sibamac aréne NTC presadili tímové jednotky. Najskôr získal domácim vedenie Dominik Hrbatý, ktorý si napriek pomalšiemu “rozbehu” druhýkrát v kariére poradil s Kristofom Vliegenom, a to za 199 minút v päťsetovej bitke 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2. V druhej dvojhre potvrdil úlohu favorita rebríčkovo najvyššie postavený hráč hostí Olivier Rochus, ktorý v premiérovom vzájomnom súboji zdolal Michala Mertiňáka (ten z 13 brejkbalov nevyužil ani jediný) za 197 minút 6:7 (1), 6:2, 6:3, 6:4 a vyrovnal na 1:1. Do sobotňajšej štvorhry, ktorá sa začne o 14.00 h, kapitáni oboch tímov Miloslav Mečíř resp. Julien Hoferlin predbežne nominovali dvojice Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák - Dick Norman, Gilles

Slovensko - Belgicko 1:1 po piatkových dvojhrách

Dominik Hrbatý – Kristof Vliegen 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2 za 199 minút

O prekvapujúci úvod prvej dvojhry sa postaral Vliegen (34. v rebríčku ATP Entry) , ktorý sa hneď v otváracom geme prepracoval k trom brejkbalom a poslednú z trojice možností aj využil po vypracovanom útoku na sieti presným volejom. Z vedenia 2:0 sa však dlho netešil, lebo pred dovtedy ešte pomerne riedko zaplnenými tribúnami Sibamac arény NTC Hrbatý (28.) vzápätí vyrovnal na 2:2. Rebrejk dosiahol úspešným obhodením Vliegena na sieti. Ani to však 24-ročného Belgičana nevyviedlo z miery, výborným taktickým výkonom nepustil favorizovaného, ale v I. sete dosť často chybujúceho súpera k slovu. Získal štyri hry za sebou a premenením prvého setbalu aj úvodný set za 34 min v pomere 6:2. Slovenská jednotka na začiatku druhého dejstva išla do vedenia 2:0 i 3:1, ale sériu štyroch prehratých podaní oboch aktérov za sebou ukončil Vliegen vyrovnaním na 3:3. Potom si obaja držali servisy až do stavu 5:4, keď Hrbatý využil ponúknutú šancu na brejk a set zakončil víťazným bekhendovým returnom po čiare. V ďalšom priebehu už ovládol dianie na kurte dvadsaťosemročný Bratislavčan, ktorý sa ziskom súperovho podania v štvrtom geme (3:1) postaral o jediný brejk tretieho setu. Ten napokon vyhral 6:3. Keď aj prvé dve hry štvrtého dejstva získal rozbehnutý domáci tenista, zdalo sa, že ho belgická dvojka už nezastaví. Stal sa však pravý opak. Zrazu bolo 3:2 pre rodáka z Maaseiku, ktorý zobral slovenskému reprezentantovi podanie aj za stavu 4:3 a potvrdením brejku na 6:3 si vynútil piaty set. V ňom urobil Hrbatý rozhodujúci krok k zisku prvého bodu pre tím SR v šiestom geme, keď čoraz viac útočiaceho Vliegena obhodil a ujal sa vedenia 4:2. Brejk vzápätí potvrdil pri svojom servise (5:2). Záver už zvládol vo svojom tradičnom tempe a za povzbudzovania skvelého publika. Hrbatý po 199 minutách boja využil druhý mečbal a vo svojom siedmom päťsetovom daviscupovom zápase si na svoje konto pripísal piate víťazstvo (celková bilancia počas kariéry 19:8). Naopak, Vliegen podľahol aj vo svojom treťom “maratónskom” dueli, prvom v najprestížnejšej súťaži mužských reprezentačných tímov.

Dominik Hrbatý: “Na tomto pomalšom povrchu súper veľmi dobre returnoval a vopred som tušil, že to bude dlhý zápas plný brejkov. V prvom sete mi trochu chýbalo tempo. Potreboval som, aby ma chalani na lavičke hecovali, preto som na nich zakričal, nech ma viac povzbudzujú. V druhom sete som sa trochu odviazal a už som vedel, že ak udržím takúto úroveň hry, bude to dobré. Vo štvrtom sete však Vliegen zahral jeden neskutočný gem, ktorým sa chytil. Začal hrať útočnejšie, zdal sa byť čerstvejší a viac behal. V záverečnom dejstve som dobre servoval. To som už vedel, že pri tomto tempe súper nemôže nasadenú úroveň hry vydržať, takže som čakal na šancu na brejk a tá prišla.”

Kristof Vliegen: “Prehral som aj tretí päťsetový zápas vo svojej doterajšej kariére, ale podľa mňa to nie je otázka kondície, hoci Dominik má fyzičku ako zviera. Dnes mohlo byť všetko inak, keby sa ku mne priklonilo šťastie v koncovke druhého setu: súper pri brejkbale zahral ´prasiatko´. Myslím si, že spočiatku som ho zaskočil údermi s dolnou rotáciou, ale neskôr sa dôležitým faktorom stala kvalita jeho returnov. Niekoľko mojich protestov sa týkalo toho, ako si občas už pred dopadom loptičky k čiare pokrikmi a gestikuláciou vynucoval rozhodnutie o aute, ale vôbec tým nechcem naznačovať, že sa cítim byť nejako poškodený.”

Michal Mertiňák - Olivier Rochus 7:6 (1), 2:6, 3:6, 4:6 za 197 minút

Vo vyrovnanom prvom sete si obaja hráči s prehľadom držali podanie: súpera nepustili ani k jedinému brejkbalu. V tajbrejku, pre Belgičana piatom v sérii po štyroch víťazných z challengerového turnaja v Orléanse, však zahral Mertiňák (289. v rebríčku ATP Entry) ako z veľkej knihy. Odvážnou útočnou hrou (tri ofenzívne krížne forehandy z otvoreného postavenia) získal vedenie 6:0, ktoré už nepremrhal: za 50 min vyhral set 7:6 (1). Hneď v úvode druhého dejstva mal rodák z Považskej Bystrice dva brejkbaly, ktoré však nevyužil. Vzápätí sa takáto príležitosť zopakovala na druhej strane. Olivier Rochus si ponúknutú šancu nenechal utiecť a náhle viedol s potvrdeným brejkom 3:0. Za stavu 3:1 pre vzrastom malého Belgičana (len 165 cm) mal slovenský tenista dokonca tri po sebe nasledujúce možnosti získať späť stratený servis, ale ani v jednom prípade neuspel a napokon skončil v tomto ukazovateli za celé stretnutie s frustrujúcou efektivitou 0/13, čo v podstate rozhodlo o výsledku. Aktuálne 31. hráč svetového rebríčka si už pred viac ako poloprázdnym hľadiskom výhodu brejku v druhom sete nielen udržal, ale za stavu 5:2 pridal ďalší a po pol druhej hodine hry vyrovnal na 1:1. Mertiňák ukončil šiesty gem tretieho setu, ktorý prehral čistou hrou, dvojchybou a poslal súpera do vedenia 4:2. To mladší z bratov Rochusovcov potom zužitkoval na zisk setu v pomere 6:3. Slovenská dvojka mala šancu zdramatizovať duel, ale za stavu 2:1 v štvrtom dejstve nepremenila brejkbal. V závere sa predsa len prejavil rozdiel viac ako 250 miest v renkingu v prospech rýchlonohého Belgičana, ktorý rozhodujúci brejk, štvrtý v zápase, dosiahol v siedmom geme. Mertiňák (za stavu 3:2 mu privolaný fyzioterapeut masíroval pravé stehno) vtedy súperovi prispel dvoma dvojchybami a v desiatej hre, keď favorit podával na víťazstvo, zahodil ďalšie tri brejkové príležitosti. Hostiteľ sa prehrou dostal v daviscupových singloch do negatívneho stavu (aktuálne 4:5), zatiaľ čo O. Rochus vyrovnal svoju osobnú bilanciu z tejto prestížnej súťaže mužských tenisových reprezentačných tímov na 9:9.

Michal Mertiňák: "Sklamanie zo svojej hry nepociťujem, ale z výsledku áno, pretože dnes som zohral s Olivierom Rochusom vyrovnanejší zápas, než by napovedalo naše rebríčkové postavenie. Samozrejme, že trinásť nepremenených brejkbalov ma veľmi mrzí. Proti hráčovi takéhoto typu to však nie je nikdy jednoduché. Normálne nedávam ani fiftín zadarmo. Vnímal som aj postupne vyprázdňujúce sa hľadisko, ale ja s takým niečím nič nenarobím a podľa mňa bola až do konca zápasu vynikajúca atmosféra. Po rozmasírovaní akejsi svalovej hrčky na pravom stehne som už nepociťoval žiadne problémy. Naopak, ku koncu zápasu som bol celkom rozbehnutý a išiel by som veru ešte na jeden set. Na odohratie sobotňajšej štvorhry si zatiaľ trúfam."

Olivier Rochus: "Nervozita z úvodného setu zo mňa postupne opadala a som rád, že sa mi rovnako ako slovenskej jednotke Dominikovi Hrbatému podarilo zvládnuť papierovú úlohu favorita. Spočiatku som robil veľa nevynútených chýb a Michal hral veľmi dobre, napokon som však našiel recept na jeho prekonanie."

Miloš Mečíř (kapitán SR): "V prvom rade chcem vyzdvihnúť naozaj svetovú úroveň oboch dnešných dvojhier. Tie zápasy boli naozaj lahôdkou a všetci štyria aktéri si zaslúžia pochvalu. Stav 1:1 po úvodnom dni prakticky každý očakával. Stretnutie ostáva dramatické a ďalší vývoj určite prinesie dostatok vzrušenia. Čo sa týka zostavy na sobotňajšiu štvorhru, môžem prezradiť len toľko, že u hlavného rozhodcu som zatiaľ nenahlásil žiadnu zmenu oproti pôvodnej nominácii Dominika Hrbatého a Michala Mertiňáka."

Julien Hoferlin (kapitán Belgicka): "So stavom 1:1 nemôžem byť úplne spokojný, pretože Kristof Vliegen mal dnes šancu poraziť Dominika Hrbatého. Napriek prehre ho však musím pochváliť za príkladnú bojovnosť. Noc bude dlhá a zostavu na sobotňajšiu štvorhru potvrdím či zmením až po predpoludňajšej konzultácii so zvyškom tímu - stále máme dostatok možností."