Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

DC, baráž: Hrbatý vybojoval prvý bod pre SR

SITA|Publikované 22. sep 2006 o 19:16

BRATISLAVA 22. septembra (SITA) – Slovenskí tenisti sa v stretnutí play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2007 ujali vedenia nad Belgickom 1:0. Prvý bod tímu kapitána Miloslava Mečířa získal ...

BRATISLAVA 22. septembra (SITA) – Slovenskí tenisti sa v stretnutí play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2007 ujali vedenia nad Belgickom 1:0. Prvý bod tímu kapitána Miloslava Mečířa získal v bratislavskej Sibamac aréne NTC Dominik Hrbatý. Slovenská jednotka si aj po pomalšom “rozbehu” napokon podľa predpokladov – i keď až v piatich setoch - poradila s Kristofom Vliegenom za 199 minút 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2. Na druhú piatkovú dvojhru nastúpia krátko pred 19.00 h Michal Mertiňák a Olivier Rochus.

Slovensko – Belgicko 1:0 po I. piatkovej dvojhre

Dominik Hrbatý – Kristof Vliegen 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2 za 199 minút

O prekvapujúci úvod prvej dvojhry sa postaral Vliegen (34. v rebríčku ATP Entry) , ktorý sa hneď v otváracom geme prepracoval k trom brejkbalom a poslednú z trojice možností aj využil po vypracovanom útoku na sieti presným volejom. Z vedenia 2:0 sa však dlho netešil, lebo pred dovtedy ešte pomerne riedko zaplnenými tribúnami Sibamac arény NTC Hrbatý (28.) vzápätí vyrovnal na 2:2. Rebrejk dosiahol úspešným obhodením Vliegena na sieti. Ani to však 24-ročného Belgičana nevyviedlo z miery, výborným taktickým výkonom nepustil favorizovaného, ale v I. sete dosť často chybujúceho súpera k slovu. Získal štyri hry za sebou a premenením prvého setbalu aj úvodný set za 34 min v pomere 6:2. Slovenská jednotka na začiatku druhého dejstva išla do vedenia 2:0 i 3:1, ale sériu štyroch prehratých podaní oboch aktérov za sebou ukončil Vliegen vyrovnaním na 3:3. Potom si obaja držali servisy až do stavu 5:4, keď Hrbatý využil ponúknutú šancu na brejk a set zakončil víťazným bekhendovým returnom po čiare. V ďalšom priebehu už ovládol dianie na kurte dvadsaťosemročný Bratislavčan, ktorý sa ziskom súperovho podania v štvrtom geme (3:1) postaral o jediný brejk tretieho setu. Ten napokon vyhral 6:3. Keď aj prvé dve hry štvrtého dejstva získal rozbehnutý domáci tenista, zdalo sa, že ho belgická dvojka už nezastaví. Stal sa však pravý opak. Zrazu bolo 3:2 pre rodáka z Maaseiku, ktorý zobral slovenskému reprezentantovi podanie aj za stavu 4:3 a potvrdením brejku na 6:3 si vynútil piaty set. V ňom urobil Hrbatý rozhodujúci krok k zisku prvého bodu pre tím SR v šiestom geme, keď čoraz viac útočiaceho Vliegena obhodil a ujal sa vedenia 4:2. Brejk vzápätí potvrdil pri svojom servise (5:2). Záver už zvládol vo svojom tradičnom tempe a za povzbudzovania skvelého publika. Hrbatý po 199 minutách boja využil druhý mečbal a vo svojom siedmom päťsetovom daviscupovom zápase si na svoje konto pripísal piate víťazstvo (celková bilancia počas kariéry 19:8). Naopak, Vliegen podľahol aj vo svojom treťom maratónskom” dueli, prvom v najprestížnejšej súťaži mužských reprezentačných tímov.“

Dominik Hrbatý: “Na tomto pomalšom povrchu súper veľmi dobre returnoval a vopred som tušil, že to bude dlhý zápas plný brejkov. V prvom sete mi trochu chýbalo tempo. Potreboval som, aby ma chalani na lavičke hecovali, preto som na nich zakričal, nech ma viac povzbudzujú. V druhom sete som sa trochu odviazal a už som vedel, že ak udržím takúto úroveň hry, bude to dobré. Vo štvrtom sete však Vliegen zahral jeden neskutočný gem, ktorým sa chytil. Začal hrať útočnejšie, zdal sa byť čerstvejší a viac behal. V záverečnom dejstve som dobre servoval. To som už vedel, že pri tomto tempe súper nemôže nasadenú úroveň hry vydržať, takže som čakal na šancu na brejk a tá prišla.”