Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

DC, baráž: Belgičania vyhrali štvorhru, vedú 2:1

Sportnet|Publikované 23. sep 2006 o 16:07

Bratislava 23. septembra (TASR/SITA) - Slovenskí tenisti prehrávajú po druhom dni barážového zápasu o účasť vo svetovej skupiny Davisovho pohára s Belgickom ...

Bratislava 23. septembra (TASR) - Slovenskí tenisti prehrávajú po druhom dni barážového zápasu o účasť vo svetovej skupiny Davisovho pohára s Belgickom 1:2. O druhý bod pre belgické fatrby sa postaral pár Olivier Rochus, Kristof Vliegen, ktorý v sobotňajšej štvorhre na tvrdom povrchu Premier v Sibamac aréne bratislavského NTC porazil slovenskú dvojicu Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák za 3:26 h v piatich setoch 6:2, 3:6, 6:3, 0:6 a 7:5. Nehrajúci kapitán belgického tímu Julien Hoferlin urobil pred deblom zmenu v nominácii, keď namiesto pôvodne ohlásenej zostavy Dick Norman, Gille Elseneer dal príležitosť obom piatkovým singlistom. Nedeľňajší program otvorí súboj tímových jednotiek Hrbatého a Rochusa, v poslednej dvojhre by mali nastúpiť Mertiňák proti Vliegenovi.

Slovenskej dvojici nevyšiel úvod zápasu, keď Mertiňák hneď v prvej hre neudržal svoje podanie. Belgičania pôsobili na kurte zohratejším dojmom, dobre sa navzájom dopĺňali a po ďalšom brejku v siedmom geme pri podaní Hrbatého vyhrali úvodné dejstvo za 27 minút hladko v pomere 6:2. V druhom dejstve slovenskí tenisti zlepšili podania i voleje, v šiestej hre prelomili servis Oliviera Rochusa a vyrovnali na 1:1 na sety. V úvode tretieho dejstva Mertiňák i Hrtbatý zaváhali pri vlastnom podaní a súper sa ujal vedenia 3:1. Hrbatý požiadal o ošetrenie lakťa, po návrate na kurt Belgičania nepripustili možný zvrat a získali set v pomere 6:3.

Vo štvrtom sete slovenský pár zvýšil agresivitu jednotlivých úderov, výborne podával i returnoval a po troch brejkoch uštedril súperovi kanára. V rozhodujúcom dejstve v treťom geme Mertiňák zaváhal pri vlastnom podaní, no Slovákom sa vzápätí podaril rebrejk. V piatej hre slovenská dvojica odvrátila tri brejkbaly, keď pri piatich loptičkách sa vyznamenal Mertiňák. O osude dramatického duelu napokon rozhodla jedenásta hra, v ktorej Belgičania najmä vďaka Vliegenovým úderom priamo na telo súpera prelomili Mertiňákov servis. Olivier Rochus pri vlastnom servise už ponúknutú šancu z rúk nepustil a so svojím partnerom dotiahol zápas do úspešného konca. Belgičania premenili hneď prvý mečbal za stavu 40:15, keď Rochus ukončil 206-minútový súboj esom.

baráž o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára tenistov:

SLOVENSKO - Belgicko 1:2 po 2. dni

Dominik HRBATÝ, Michal MERTIŇÁK - Kristof Vliegen, Olivier Rochus 2:6, 6:3, 3:6, 6:0, 5:7

Dominik Hrbatý: "Bol to veľmi vyrovnaný zápas, o osude ktorého rozhodlo pár loptičiek. Úvodný set nám vôbec nevyšiel podľa našich predstáv, pomalšie sme sa rozbiehali, no postupne sme sa dostali do správneho tempa. Škoda, že sme v rozhodujúcom sete nevyužili naše šance. Belgičania boli pri premieňaní brejkbalov efektívnejší, čo rozhodlo v ich prospech."

Michal Mertiňák: "V rozhodujúcich momentoch sme nemali potrebné šťastie, v poslednom sete sme mali niekoľkokrát možnosť zlomiť odpor Belgičanov, no nevyužili sme ponúknuté príležitosti. Olivier Rochus s Vliegenom boli mimoriadne náročnými súpermi, veľmi dobre sa na kurte dopĺňali a tuho bojovali o každú loptičku."

Miroslav Mečíř: "Mrzí ma, že sa Dominikovi s Mišom nepodarilo doviesť zápas do úspešného konca. Štvorhra býva v Davisovom pohári veľmi často jazýčkom na váhach a Belgičania sú po víťazstve v debli vo výhode. Neskladáme však zbrane a v nedeľu sa pokúsime ešte otočiť nepriaznivý vývoj. Zmena v belgickej nominácii ma až tak veľmi nezaskočila, Olivier Rochus s Vliegenom potvrdili, že sú výbornými deblistami a v piatom sete pri rozhodujúcich výmenách mali predsa len navrch."

Julien Hoferlin: "Chlapci odohrali vynikajúci zápas a obaja si za predvedený výkon zaslúžia veľkú pochvalu. Kristof s Olivierom podali v piatkových dvojhrách veľmi dobré výkony, preto som ich nominoval aj do štvorhry. Vedieme 2:1 a sme v lepšej východiskovej situácii, ešte však nič nie je rozhodnuté. Verím, že sa nám podarí dodržať známu daviscupovú formulku, že ten, kto každý deň získa jeden bod, teší sa z víťazstva."

Olivier Rochus: "Bol to psychicky aj fyzicky veľmi náročný zápas. Vedel som, že Hrbatý s Mertiáňkom sú vo štvorhre veľmi dobrí, majú kvalitné podanie a svoje údery zahrávajú rýchlo po odskoku loptičky. Po štvrtom sete sa u nás dostavila určitá kríza, no našťastie sa nám podarilo zmobilizovať a v dramatickej koncovke sme napokon slávili úspech."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.