Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Dážď a peniaze ovplyvnili úvod

Sportnet|27. jún 2006 o 00:00

LONDÝN - Aj keď sú Angličania na nejakú tú kvapku z oblohy zvyknutí, včerajší hustý dážď sa podpísal na zvyčajnej karnevalovej návšteve v uliciach okolo wimbledonského komplexu. Nakoniec sa začalo hrať na vonkajších kurtoch iba s hodinovým oneskorením ..

LONDÝN - Aj keď sú Angličania na nejakú tú kvapku z oblohy zvyknutí, včerajší hustý dážď sa podpísal na zvyčajnej karnevalovej návšteve v uliciach okolo wimbledonského komplexu. Nakoniec sa začalo hrať na vonkajších kurtoch iba s hodinovým oneskorením a na dvoch hlavných skoro presne na minútu o 14. hodine SELČ. Ale za necelých 50 minút už tenistov vyhnal z kurtov dážď.

Wimbledon má svoju špeciálnu predpoveď počasia a tá zatiaľ neveští nič dobré. Na včera aj na dnes predpovedali meteorológovia striedajúcu sa oblačnosť a dážď a viac slnka a sucha sľubujú až na zajtra. To naznačuje veľké problémy pre organizátorov, lebo práve na začiatku turnaja je najmenej priestoru na zdržanie v hre.

O daždi vedia Angličania hovoriť dlho a robia to radi. Podstatne menej radi tento rok preberajú skutočnosť, že ani jeden britský tenista nie je v turnaji nasadený. Je to po prvý raz po desaťročí, čo ani Tim Henman, ani nikto iný z domácich zástupcov nedostal niektoré z hlavných miest v pavúku, a všetci budú musieť podstúpiť náročnú cestu každým kolom. Napriek tomu na Henmana jeho fanúšikovia oddane stavajú, aj keď bookmakeri na neho majú teraz kurz viac ako 60:1.

Okrem dažďa sú hlavnou témou turnaja peniaze. Nejde len o sťažnosti tenistiek na to, že majú stále nižšie prémie než muži, na ktoré odpovedajú organizátori poukázaním, že v prepočte na pracovný čas - teda čas strávený na kurte - zarábajú naopak o dosť viac.

Tento rok je zatiaľ najlukratívnejší v histórii pre kohokoľvek, kto vlastní nehnuteľnosť, z ktorej možno prísť na dvorce pešo. Domy najmenej s dvoma spálňami a príslušným vybavením sa v okolí kurtov prenajímajú za 10 000 libier týždenne, teda viac ako 556 000 Sk.

Briti si za rok od minuloročných teroristických výbuchov vo verejnej doprave už zvykli na sprísnené bezpečnostné opatrenia počas masových akcií, a tak nikto nekritizuje nové bariéry okolo komplexu a prísnejšie prehliadky. Polícia a bezpečnostné zložky sa musia starať nielen o návštevníkov, ale aj o niekoľko stoviek brigádnikov, ktorí sú najímaní len počas turnaja.

"Uvedomujeme si, že je prvé výročie minuloročných teroristických výbuchov, ale informácie, ktoré máme, nenaznačujú, že by akýkoľvek incident bol pravdepodobnejší, než ktorýkoľvek iný deň," povedal Michael Wood zo Scotland Yardu, ktorý za bezpečnosť wimbledonského turnaja zodpovedá. (čtk)

Súvisiace články