Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

David Platt: "Výrazný úspech anglického futbalu skôr či neskôr príde"

Sportnet|Publikované 15. okt 2002 o 22:00

Trnava - Krutý trnavský prídel do slovenskej siete v súboji dvadsaťjednotiek Slovenska a Anglicka nám už ani oči nepootvoril, tie sa nám už za pár

rokov samostatnej existencie slovenského futbalu otvorili. Skôr priniesol tvrdú realitu, v podmienkach a v situácii reprezentácie do 21 rokov asi tú, že po prehre v Turecku a domácom debakli od Angličanov ideme kvalifikáciu dohrať so cťou skôr, ako sme ju vlastne rozohrali. Stávame sa už len štatistami kvalifikačnej skupiny, v tom lepšom prípade ešte pomyselným jazýčkom na váhach, ktorý ich uchmatnutím bodov niektorému zo zainteresovaných tímov môže nakloniť na stranu konkurencie. Aj preto sa Angličania objímali, preto ich tréner David Platt osobne potľapkával, koho stretol. Po 0:4 v Trnave totiž Angličania až nečakane ľahko zdolali prvú prekážku. "Nebolo to také ľahké, ako hovorí výsledok," tvrdil David Platt, podľa ktorého definitívne rozhodol druhý gól v sieti mladých Slovákov. "Po ňom sme v podstate ovládli hru. Som veľmi potešený tým, čo chlapci predvádzali v týchto fázach hry, že hrali to, na čom sme sa dohodli. Ich výkon kvitujem, rovnako ako prístup ku daným úlohám. Tie splnili tí jedenásto zo základnej zostavy, i náhradníci, ale i nominovaná osemnástka, či vôbec celý 24 - členný káder," povedal 62 -násobný ex - reprezentant (z toho 19 zápasov ako kapitán) Anglicka, ktorý za svoju reprezentáciu skóroval 27 - krát.

Nebolo to ľahké... Podľa nás bolo. "Ak to vidíte takto, beriem to ako kompliment. Slovensko začali veľmi dobre samotný zápas, malo prevahu, Slováci umne kombinovali a mali príležitosti. Aj na začiatku 2. polčasu sme mali trochu problémy so zmenou herného systému Slovenska, moji hráči však dokázali zareagovať," tvrdila hviezda svetového futbalu 90. rokov, ktorá zo svojich najviac ocenila Michaela Carricka, záložníka z West Hamu.

Platta našincom určite nie je potrebné predstavovať. Niečo však predsa len nemusí byť známe, to, že v Manchestri United v roku 1985 Platta odmietli ako neperspektívneho hráča a pustili ho voľným transferom do Crewe Alexandra. Tu po troch výborných sezónach zaujal lanárov Aston Villa Birmingham, ktorá ho vo februári 1988 získala za trápnych 200 tisíc libier! V Birminghame už Platt prerazil do reprezentácie, aj keď na MS 1990 cestoval v pozícii beznádejného náhradníka. Na jeho poste totiž hrával Bryan Robson. Ten sa však zranil a striedajúci Platt svojím prvým reprezentačným gólom v 119. minúte predĺženia pomohol k víťazstvu nad Belgickom. Po jeho voleji Belgičania klesli na kolená a Albión mohol oslavovať. Ináč, kto vie: Angličania na penalty radi prehrávajú, Shilton v ich bráne už nebol najmrštnejší, naopak, Belgičania mali v Preud´hommem onakvejšieho žolíka. Na šampionáte skóroval Platt ešte dvakrát a spolu s Linekerom prekliesnil Anglicku cestu do semifinále.

V Taliansku, dejisku Ms, sa Platt zapáčil. Aston Villa vyinkasovala od Bari 5,5 milióna libier a Platt putoval do Serie A. Nasledoval AC Turín, Juventus a Sampdoria Janov (ktorú vtedy trénoval tréner anglického áčka Sven Göran Eriksson), pričom Platt sa stal jedným z mála Angličanov, ktorý sa na Apeninskom polostrove dokázal presadiť.

Vôbec, aký je jeho vťah s Erikssonom? "Samozrejme, že sa dobre poznáme ešte zo Sampdorie. Naše vzťahy boli a i v terajšej situácii sú korektné a veľmi dobré. Jednoducho, sú na úrovni," povedal nám David Platt, ktorý bol jedným z mála z tých, ktorí voči inštalovaniu Švéda na post anglickej reprezentácie nereagovali záporne. Naopak. "Ja som už vtedy hovoril, že FA urobila jeden inteligentný krok. Myslím, že čas jej už dal za pravdu."

Keď sa v roku 1995 Platt vrátil do Anglicka, podpísal zmluvu s Arsenalom a v sezóne 1997/1998 s ním získal double - teda titul i pohár. Potom s kariérou aktívneho hráča skončil, sedem týždňov trénoval Sampdoriu Janov, keďže však nemal potrebnú kvalifikáciu, skončil i v Janove. "Tú trénerskú kvalifikáciu či licenciu už samozrejme mám. Oficiálnu z Footbal Association," potvrdil nám ešte pred zápasom Platt, ktorý po janovskom krátkom období viedol od 1. júla 1999 dva roky ako manažér Nottingham Forest, odkiaľ prešiel najprv ku anglickej devätnástke, potom ku dvadsaťjednotke.

Jeho tím má prvý vážnejší krok za sebou. Ďalšie pred sebou. "Ostatných súperov sme ešte nerozanalyzovali, sústreeďovali sme sa na Slovensko as Macedónsko. Vieme však odhadnúť silu Portugalska a Turecka, od začiatku sme počítali s tým, že práve štvorica Anglicko, Slovensko, Turecko a Portugalsko bude bojovať o postup prípadne o druhé miesto, ktoré ho pri istých okolnostiach tiež zaručuje," dodáva David Platt, ktorý sa môže spoľahnúť na solídny menoslov. V bráne je Chris Kirkland (Liverpool), v obrane Gareth Barry (Aston Villa), Paul Konchesky (Charlton), David Prutton (Nottingham), v zálohe spomínaný Carrick, už teraz obdivovaný Joe Cole (West Ham), dobre stavaný Shaun Wright - Phillips (Manchester City - syn bývalého reprezentačného útočníka Iana Wrighta), v útoku talentovaný Shola Ameobi (Newcastle), inteligentný Francis Jeffers (Arsenal) či technický Jermaine Defoe (West Ham). "Ten je budúcim anglickým Luisom Figom," tvrdí Platt na margo hráča, ktorý na Slovensku nebol, keďže sa (patrilo by sa napísať našťastie pre Slovensko, ale žiadne našťastie nebolo) zranil. Niektorí z vymenovaných hráčov však vo svojich kluboch pravidelne nehrávajú. "Sú to však, už vo svojom veku, veľmi skúsení hráči. Takže o ich formu sa neobávam," tvrdí Platt.

Tí všetci majú byť budúcnosťou anglického futbalu. Ktorý teda aspoň podľa toho, čo sme v Trnave videli, zlá budúcnosť nečaká. Alebo to naše slovenské merítko bolo prikrátke?

Anglický futbal sa na svetových šampionátoch naposledy presadil v roku 1990, aj zásluhou Plattových zásahov. Odvtedy nič, akurát teraz v Japonsku a Južnej Kórey zabodoval solídnymi výkonmi a účasťou vo štvrťfinále. David Platt túto bilanciu vo veľmi čiernych farbách nevidí. "V roku 1990 sme boli úspešní, hrali sme o 3. miesto a mohlo to byť i lepšie, v semifinále s Nemeckom sme nezvládli penalty. Na MS 1994 sme sa nedostali, žiaľ, súperi nám to nedovolili. V roku 1998 na MS vo Francúzsku zohralo Anglicko veľmi dobrý zápas proti Argentíne, bol to jeden z najlepších zápasov na šampionáte, vypadli sme nešťastne. A v tomto roku to bola prehra s Brazíliou, vo štvrťfinále šampionátu, bola to prehra s najlepším tímom sveta, takže žiadna hanba ani tragédia... Myslím, že výraznejší úspech skôr či neskôr príde."

K nemu možno i áčku určite pomôže i niekto z plattovcov. "Je samozrejmé, že keď niekto v mojom kádri vyniká kvalitou a pohodou, upozorňujem naňho trénera Erikssona. A on má právo prvotného výberu. V anglických reprezentáciách to takto funguje. Ja môžem vyberať z devätnástky, pán Eriksson z môjho tímu." Erikssonovi sa na Slovensku do kádra A - mužstva nezmestil Joe Cole, ktorý hral i na MS 2002. Ďalší príklad je už naopak súčasťou seniorskej repre Anglicka. "Na Owena Hargreavesa som Erikssona upozornil práve ja a myslím, že nemusíme ľutovať."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.