Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Darren Cahill: Dlho nebol nik lepší

Švajčiarsky tenista bez straty setu postúpil do semifinále cez Španiela Robreda. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 23. jan 2007 o 23:00

Federerova kariéra sa k pozícii svetovej jednotky zlomila v roku 2003.

Federácia Tennis Australia rozviazala zmluvu s daviscupovým trénerom Rogerom Rashee­dom, ktorý skončil aj u Hewitta a vymenovala Darrena Cahilla. Tento Adelaidčan ostal voľný po Agassiho odchode, prevzal síce Philippoussisa, ale ten sa zranil, a tak komentuje pre televíziu v Melbourne a pomáha austrálskym hráčom.

Upozornil na problém dozrievania hráča ako človeka, čo niekedy vie naučiť iba život.

Roger Federer začínal doma vo Švajčiarsku spolupracovať s austrálskym trénerom Petrom Carterom. Ten raz pozval priateľa Cahilla do Bazileja, aby si všimol 13-ročný talent. Cahill údajne mávol rukou, že takých nadaných už bolo, videl obrovské rezervy v bekhende a povedal, že v Adelaide má väčší talent menom Hewitt.

Zlomový rok

O dva roky priletel do Švajčiarska znovu s výpravou austrálskych juniorov na Svetový pohár tímov do 16 rokov a na lavičke domácich sedel - Carter. V zápase 15-ročných jednotiek Federer zvalcoval Hewitta v troch setoch a jeho bekhend nebol taký zraniteľný.

V roku 2002 Carter zahynul pri autonehode a Federer, ktorý sa motal okolo 10. miesta v ATP, ostal bez trénera. Vzalo ho to, premýšľal nad sebou a v roku 2003 vyhral Wimbledon. Potom, 22-ročný, na turnaji Masters dvakrát zdolal Agassiho, raz z mečbalu a Andre vtedy povedal: „Ten chlapec je génius, ten zmení našu hru a všetky veci v tenise.“ Stalo sa. Odvtedy sa Federer vzďaľuje ostatným, láme rekordy, ale predovšetkým, ako hovorí Cahill: ,,Zmaturoval ako človek.“ Zato Hewitt, hoci sa oženil, má dieťa a už viac rokov na krku, vyhadzuje trénerov, stále poslúcha rodičov, uráža ľudí na dvorci i mimo neho, chodí na súdne procesy (teraz vyšetrujú jeho bývalého agenta, ktorého udal otec Glynn Hewitt za údajné obohacovanie sa z ich miliónov) a naďalej platí pokuty za správanie.

Cahilla, ktorého Hewittovi rodičia prepustili za to, že neboli ochotní platiť cesty po svete aj jeho rodine, zavolal Agassi a po tridsiatke s ním ešte vyhral grandslamové tituly a vrátil sa nakrátko na 1. miesto. Nebol problém s platením a všetko sa dohodlo ako medzi slušnými ľuďmi.

Dôstojná jednotka

O Federerovi nám Darren povedal toto: „Verím dvom veciam. Po prvé - za 30 rokov v tenise ako divák, hráč, tréner a komentátor som nevidel lepšieho hráča než Roger. Po druhé - nebohý Peter Carter je niekde tam hore veľmi hrdý na svojho zverenca, ktorého vypiplal, zorientoval a teraz mu robí radosť. Roger prebral zodpovednosť za úlohu najlepšieho na svete a vykonáva ju príkladne, slušne a zrelo.“

Federera teraz 20 týždňov do roka pripravuje Tony Roche a, mimochodom, nemajú žiadnu zmluvu, spolupracujú podaním rúk a pekným slovom. „Sme si blízki, chodievam za ním do Sydney a on chodí do Dubaja, kde mám byt a trénujeme na horúčavy. Tony je legenda, už to mi je cťou, že si s ním vôbec môžem zahrať, zatrénovať a podiskutovať. Uznávam starú tenisovú školu a stále sa mám čo učiť,“ povedal sympatický hráč zo švajčiarskeho Oberwilu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.