Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Dánsky brankár Sörensen vychytal Talianov

Sportnet|16. jún 2004 o 00:00

Zažiaril


Dánsky brankár Thomas Sörensen likviduje strelu Taliana Alessandra Del Piera (nie je na zábere). Oba tímy sa rozišli bezgólovou remízou. FOTO - REUTERSZažiaril

Favoritom C-skupiny sú Taliani. O tom nik z futbalových priaznivcov nepochybuje. Súperi to síce rešpektujú, ale zároveň túžia, aby tento fakt vyvrátili. Tak pristúpili k zápasu v Guimaraese aj Dáni. Tréner Morten Olsen to vyjadril slovami: "Pred zápasom by sme ponuku nerozhodného výsledku brali všetkými desiatimi. Po ňom si myslím, že sme mohli vyhrať. Skvelými zákrokmi nás totiž podržal náš brankár."

Thomas Sörensen o svojom výkone pomlčal, ale na tlačovej besede dodal: "Neprekvapilo ma, že sme s Talianmi držali krok. Máme posledné dva roky kompaktné mužstvo, ktoré už dosiahlo úspechy aj s takými silnými súpermi, ako sú Anglicko či Turecko." Diváci i odborníci sa tentoraz zhodli: bol to duel skvelých brankárov - dánskeho, ale aj Gianluigiho Buffona.

Do reprezentačnej brány, ale i v kluboch, sa dostával iba pomaly. V rodnom meste Lars Högh nikoho k číslu jeden nepustil. A dlho. Nebol zranený a ak, tak to vždy stihol prekonať. Ale ani vo Vejle Thomasovi ruže nekvitli. V lige hralo neraz aj päť Sörensonovcov (Jesper, Anders, Dan, Claus, Peter), ale Thomas nie a nie. S vďakou prijal pozvánku na britské ostrovy, hoci do druhej ligy. No a Odense pol milióna libier.

Sunderland mu dal príležitosť a on ju hneď využil. V prvej sezóne chýbal iba v jedinom zápase a utvoril nový rekord - 29-krát svietila po zápase na jeho konte nula. Potom prišla trojsezónna účasť v Premier League, keď chýbal len v deviatich stretnutiach, Sunderland si ho nevedel vynachváliť. Stačilo však zranenie, zo silného postu sa stala slabina a mužstvo kleslo na dno. Šancu využila Aston Villa a za 3,2 milióna eur ho zlákala do Birminghamu. Hneď bol oporou a do brány nikoho nepúšťal. Poučil sa od starších, už spomínaného Högha i Schmeichela.

Práve Peter Schmeichel nadviazal na dlhovekosť a vyrovnanú kvalitu predchodcov. Čože už bolo pre 23-ročného Sörensena, že 17. novembra 1999 po zranení predchodcu od 19. minúty dochytal duel s Izraelom. Dostal sa síce na EURO 2000, ale na ihrisko nie. Zlom priniesol svetový šampionát. Už bol prvým mužom reprezentácie, mal výrazný podiel na tom, že Dáni zdolali Uruguaj i Francúzsko, remizovali so Senegalom.

No najviac chcel vyniknúť v osemfinále s Anglickom. Výsledkom však bola prehra 0:3. Tento 195 cm vysoký muž však podáva vyrovnané výkony a dokáže zažiariť. Vieri, Totti i Del Piero boli zúfalí, svoje pokusy už videli v sieti, no ruky dánskej chobotnice boli všade. Poklony odmietol: "Výsledok považujem za dobrý štart, nič viac. Cesta do štvrťfinále bude ešte náročná." (dus)

Thomas Sörensen

Narodený: 12. 6. 1976 v Odense

Brankárska kariéra: OB Odense (1995), Vejle BK (96 - 97), Odense (97 - 98), Sunderland (98 - 2003), Aston Villa (2003 -).

Reprezentácia Dánska: 37 zápasov

Súvisiace články