Nedeľa, 18. apríla, 2021Meniny má Valér

Danko pohrozil lyžiarskej asociácii zastavením financovania

Predseda NR SR Andrej Danko prijal slovenskú lyžiarku Veroniku Velez-Zuzulovú. (Autor: TASR)
SITA|16. jan 2017 o 13:15

Sme toho názoru, že šport by sa nemal miešať s politikou a už vôbec nie na vytĺkanie politických bodov a lacné PR, reagoval prezident SLA.

BRATISLAVA. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v pondelok pohrozil Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) zastavením financovania.

"Ak sa bude SLA naďalej správať tak, ako sa správa, podľa nového zákona o športe môže štát športovcov a športové kluby podporovať aj priamo," vyhlásil Danko na tlačovom brífingu po stretnutí s s úspešnou slovenskou reprezentantkou v alpskom lyžovaní Veronikou Velez-Zuzulovou, jej otcom a trénerom Timotejom Zuzulom, ako aj s Igorom Vlhom, otcom Petry Vlhovej.

Podľa ministra školstva Petra Plavčana SLA nemá zosúladené stanovy s aktuálnym znením zákona, čo môže po 31. januári vyvolať "tie dôsledky, že asociácia nebude financovaná".

Plavčan vyhlásil, že sa koncom decembra s vedením SLA stretol a údajne sa dohodli na ďalších expertných rokovaniach, ktoré by mohli problém vyriešiť. "Ich zástupcovia na tieto stretnutia opakovane neprišli," tvrdí šéf rezortu školstva.

Financovanie samotných reprezentantov údajne ohrozené nie je. "V každom prípade ešte raz ubezpečujem športovcov, že keď budú potrebovať finančné prostriedky, máme aj iné zdroje na zabezpečenie športovej reprezentácie," zopakoval Plavčan.

Stretnutie inicioval Danko

Pondelňajšie stretnutie podľa vlastných slov inicioval predseda parlamentu. "Pri takýchto veciach si nekladiem servítku pred ústa. Odpustite mi, ak sa niekoho dotknem, ale vyhlasujem vojnu všetkým špekulantom, ktorí sa zažrali do svojich funkcií a správajú sa, akoby asociácie a zväzy patrili im, preferujú v nich svoje deti, cestujú na olympiády bez ohľadu na to, či je to potrebné. Ja sa často zamýšľam, kam sme sa to dostali. Máme tu financovanie napríklad volejbalu a v Bratislave nie je jeden volejbalový klub. Ale v tomto prípade zväz zobral pripomienky na vedomie a pristúpil k zmenám, čo oceňujem. Nemôže to však byť donekonečna tak, že sa peniaze v športe strácajú na administratívu a nečitateľné procesy. Ja som sa okamžite informoval o spôsobe komunikácie so SLA. Toto nemá byť vyhrážanie sa, ale jasný odkaz pre všetkých, že štát nebude len tak posielať peniaze do zväzov a asociácií bez toho, aby vykonával aj ich kontrolu," avizuje Danko.

Podnetom na stretnutie Andreja Danka so zástupcami dvojice elitných svetových slalomárok zo Slovenska boli aj neutíchajúce spory medzi Slovenskou lyžiarskou asociáciou a Úsekom alpských disciplín SLA.

Jedným z doteraz nedoriešených problémov je aj spomenuté zosúladenie stanov SLA so zákonom o športe, či aktuálne vyhrotenie situácie okolo reprezentačného štatútu, ktoré zástupcovia Velez-Zuzulovej a Vlhovej vo forme predloženej vedením SLA odmietli podpísať.

Stanovisko SLA:

K vyjadreniam pána Danka:

Sme toho názoru, že šport by sa nemal miešať s politikou a už vôbec nie na vytĺkanie politických bodov a lacné PR. Pán Danko by mal skôr odpovedať na otázku, prečo toleruje na kľúčovej pozícii v rezorte školstva človeka, ktorý je v jasnom konflikte záujmov, keďže figuruje ako žalobca v niekoľkých súdnych sporoch proti SLA a zároveň rozhoduje o tom, či stanovy SLA sú v poriadku a zároveň či a koľko dostane tá istá SLA od štátu peňazí. Opýtajte sa ho aj na športové centrum, ktoré sa má stavať v Banskej Bystrici.

K možnému pozastaveniu financovania SLA:

Ak štát k takémuto kroku pristúpi, budeme sa musieť podľa toho zariadiť. No už teraz môžeme povedať, že to bude bolestivé riešenie pre všetky strany. Do celého sporu vstupuje množstvo ľudí, ktorí o problematike nič netušia. My nechceme žiadnu vojnu, práve naopak. Sme na naše reprezentantky hrdí a tešíme sa z ich úspechov. Žiadne polená nikomu pod nohy nehádžeme, hoci niekto sa snaží tento dojem neustále živiť. V celom spore ide ako to väčšinou býva o peniaze. My sme financovanie zverejnili do posledného centu, pýtať sa teraz treba druhej strany.

František Repka, prezident SLA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články