Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Dana Velďáková: V noci skáčem oveľa ďalej

Dana Velďáková. Ide na štvrté halové majstrovstvá sveta. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 5. mar 2014 o 00:00

Pre odchovankyňu košickej atletiky to bude štvrtý svetový šampionát pod strechou.

Na halový festival svetovej atletiky v poľskom Sopote majú pozvánku len dvaja Slováci, šprintér Adam Závacký a trojskokanka Dana Velďáková. Pre odchovankyňu košickej atletiky to bude štvrtý svetový šampionát pod strechou, a pôjde doň s trojčlenkou 8-6-8 (umiestnenia na troch predošlých MS v Moskve, Dauhe a Istanbule).

KOŠICE. Slovenskej stálici v trojskokanskom sektore sa v hale zvyčajne darí, lebo „na svete“ to bolo vždy finále a „na Európe“ dokonca dve medaily, bronzové z Turína 2009 i Paríža 2011.

Aj vo festivalovom Sopote na severe Poľska by chcela nazrieť medzi finálovú smotánku, osmičku najlepších „klokaniek“ sveta.

Šanca je reálna, pretože pohľad do „štartovky“ hovorí, že do súťaže je prihlásených iba jedenásť pretekárok. A možno k tomu nebude treba ani štrnástku...

Ozaj, nemáta vás v noci tá číslovka, od minulého roku pre vás začarovaná hranica? - opýtali sme sa trojskokanky, s ktorou mohla širšia svetová špička vždy počítať.

„Jasné, o trojskoku sa mi aj sníva, ale v noci skáčem vždy oveľa ďalej,“ zasmiala sa staršia z dvojičiek Velďákových.

„Verím, že čochvíľa to bude opäť realita a nielen iba sen. V hale som skočila naposledy cez štrnásť metrov vlani vo februári. Vonku to bolo síce častejšie, najďalej na mítingu v Eugene, 14,31, ale už je to naozaj dávno, čo som sa dostala cez štrnástku.“

Opäť sa cíti “normálne“

Štrnástka môže dvihnúť závoru aj do finále v Sopote, čo naznačujú aj súčasné svetové halové tabuľky.

„Ja som v nich výkonom deviata, a okolo mňa je to poriadne natlačené. Predo mnou je Ruska Mosinová so 14,09, či Číňanka Yanmei Li s rovnou štrnástkou, uvidíme, ako sú pripravené na majstrovstvá sveta. Určite si každá uvedomuje, že v kvalifikácii vypadnú len tri z nás. Všetky najlepšie dievčatá zo svetových tabuliek by mali v Sopote štartovať, až na Nemku Gierischovú, ktorá síce má výkon 14,24, ale nemá skočený limit. No myslím si, že na finále nebude treba štrnástku, aj keď ja ju tam určite chcem skočiť,“ srší z 32-ročnej atlétky odhodlanie.

Po domácom halovom šampionáte, ktorý vyhrala výkonom 13,90, vraj opäť dostala chuť do života, znovu má chuť skákať a bojovať.

„Je to pravda, môžem povedať, že opäť sa cítim 'normálne', skoky mi idú, na tréningoch i v pretekoch sa opäť chytám aj technicky. Aj preto verím, že štrnástka padne už v Sopote. Ak by sa tak nestalo, a neskočila by som ju ani v lete na európskom šampionáte v Zürichu, tak tam nemám čo hľadať. Posledné tréningy pred Sopotom boli komplexné, technika, rozbehy, sila, teraz už len čakám, aká bude z toho forma.“

Nech je nejaká sranda...

O sopotskej ERGO Aréne toho s trénerom Dubovským veľa nevedia, ale isté je, že tam bude skvelá kulisa, lebo Poliaci sú športový národ.

„Je to úplne nová hala, takže ani netuším, na akom povrchu budeme skákať. Iba Poliaci si ho mohli vyskúšať počas tréningov a národného šampionátu. Atmosféra bude určite výborná, lebo je to naozaj športový národ. Aj milý, a dúfam, že vzhľadom na to, že sme si takí blízki, budú fandiť aj mne...“

Aj Dana sa chystá podporiť svojho spolubojovníka na svetovom šampionáte, šprintéra Závackého. „Jasné, veď tam budeme len dvaja Slováci, s tým nemám problém, keď nám nebudú kolidovať kvalifikácie. Ale možno tá naša, trojskokanská, ani nebude, a s tým počtom pretekárok to posunú rovno do finále, neviem. Ale ja by som bola radšej, keby sme skákali kvalifikáciu, nech je nejaká sranda... Ale vážne, bolo by to aspoň napínavé, lebo tam sa zvykne porobiť strašne veľa chýb,“ vraví ostrieľaná slovenská rekordérka.

Súvisiace články