Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Dana Velďáková ide na šampionát bez sestry

Dana Velďáková. Kam doskočí v Istanbule? (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 7. mar 2012 o 00:00

Sestry Dana a Jana Velďákové so svojím trénerom Radoslavom Dubovským idú halovú sezónu (kvôli olympiáde v Londýne) na pol plynu.

Také, teda polovičné, je aj ich zastúpenie na víkendových majstrovstvách sveta v tureckom Istanbule. V rekordnej konkurencii v trojskokanskom sektore bude bojovať o dobrý výsledok i umiestnenie staršia z dvojičiek Dana.

KOŠICE. Do ženského trojskoku v „Ataköy Athletics Arene“ je nahlásených 32 pretekárok, a takýto počet nepamätá ani kouč Dany Velďákovej Radoslav Dubovský.

„Veru, takúto konkurenciu sme na žiadnom halovom šampionáte ešte nezažili. Zo všetkých technických disciplín v Istanbule je ženský trojskok obsadený najviac. Okrem dvoch pretekárok, Ukrajinky Saladuhovej a Kolumbijčanky Ibarguenovej, je prihlásená celá svetová špička,“ bude sa musieť jeho zverenkyňa poriadne obracať, aby sa medzi nimi prebila do finále.

To je v podstate hlavný cieľ slovenskej minivýpravy (okrem Dany Velďákovej neštartuje žiadny slovenský atlét) na svetovom šampionáte. Nájsť medailu, ktorú má Dana z dvoch európskych šampionátov, v istanbulskom piesku asi nebude reálne.

„Predsa len, sú to majstrovstvá sveta, ale všetko sa môže stať. Závisí nielen od nej, ale aj od toho, ako budú skákať ostatné. Aj od toho, ako sa Danka vysporiada s únavou z prípravy. Určite však bude bojovať o najlepší výkon sezóny i o finálovú osmičku.“

Sústredenie ich zlikvidovalo

S únavou je to momentálne na hrane, čo spôsobili najmä posledné dni, keď sa sestrám Velďákovým konečne naskytla možnosť zatrénovať si v špecializovanej atletickej hale.

„Dostali sme ju v Prahe, v hale Olympu na Stromovke, kde sme sa pripravovali päť dní, a bolo to dosť hektické, lebo sme potrebovali nahnať to, čo sme za tri týždne bez haly zameškali. Takže, trošku nás sústredenie v Prahe zlikvidovalo, ale prežili sme to. V pondelok sme ešte absolvovali jeden tréning, posledný pred pretekmi, v Bratislave, a na ňom už Danka vyzerala celkom dobre. Myslím, že má na istanbulské finále,“ odhaduje jej formu tréner Dubovský.

O podmienkach, v akých by tá forma mala kulminovať (v piatok ráno je kvalifikácia, v sobotu podvečer finále), zatiaľ nevedia nič.

„Hala je tuším nová. Nejaké preteky tam už boli, ale vôbec nič o nej nevieme. Hlavné, že je tam Mondo, čo Danke vyhovuje. Je jedno, či je tvrdé alebo pružnejšie, lebo sa už dokáže s každým povrchom vysporiadať.“

Obrovský kus roboty

Diaľkarka Jana bude sestre držať palce iba pri televíznej obrazovke.

„Samozrejme, bol by som radšej, keby do Istanbulu išla aj ona, ale napriek tomu, že limit neskočila, nemôžem byť s doterajším priebehom sezóny nespokojný, lebo to, čo sme urobili na sústredení v Južnej Afrike, chceme zužitkovať najmä v lete, olympiáda je predsa prednejšia. A v tomto smere sme odviedli obrovský kus roboty. Tak to berie aj Janka, keby Istanbul vyšiel, bolo by dobre, keď nie, nič sa nedeje. Keby vrchol formy prišiel už teraz, nebolo by to ideálne. Robíme všetko pre to, aby kulminovala v lete,“ vraví Radoslav Dubovský.

Súvisiace články