Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Damoklov meč tne do veľkošarišského futbalu

Ktorá voda vzkriesi veľkošarišských futbalistov? Zverenci trénera M. Prusáka po vypadnutí do V. ligy boli po štyroch zápasoch poslední... (Autor: Jozef Jurčišin)
Sportnet|Publikované 21. aug 2012 o 22:00

Futbalisti FC Pivovar Šariš Veľký Šariš sú po štyroch zápasoch v skupine Sever V. ligy na poslednom 16. mieste so skóre 4:13.

Minulosezónny účastník najvyššej regionálnej súťaže riadenej Východoslovenským futbalovým zväzom a pred tým viac rokov štartujúci v III. lige sa prepadá hlbšie a hlbšie. Kde skončí?

VEĽKÝ ŠARIŠ. Jediný doterajší bod zverenci trénera Mariána Prusáka získali v prvom domácom zápase s Kračúnovcami (3:3).

V tom druhom minulú nedeľu začali tradične – veľmi rýchlo inkasovali od svojho súpera z Kežmarku, no potom celý zápas si nedokázali vytvoriť ani tlak, ba ani jednu situáciu, z ktorej by hrozili strelením aspoň vyrovnávajúceho gólu.

Mužstvo sa nevedelo nadýchnuť. Naopak, keď Kežmarčania zaútočili, tak viackrát to až príliš zaváňalo ich strelou do čierneho.

Jednoducho, domácim chýbala a chýba fazóna. O čom inom svedčia výprasky v Hanušovciach nad Topľou (1:4) a v Zamutove (0:5)?

Káder, káder...

Príčin je viacero, ale tá najhlavnejšia tkvie v kvalite hráčskeho materiálu, ktorý má na sebe veľkošarišský dres.

V tomto klube bolo viac rokov zvykom, že funkcionári na čele s dlhoročným predsedom Pavlom Heldákom a vedúcim mužstva Františkom Sabolom si pomáhali mladíkmi z neďalekého prešovského Tatrana a „prichýlili” ich najčastejšie na jednu sezónu.

Pred začiatkom tejto to však už tak nebolo a diery v kádri po odchode ôsmich hráčov zo základu (Pendrák, Adam, Sedlák, Jačišin, Štofko, Pekár, Kaperák a Šmalec, pričom deviaty – najlepší strelec klubu v sezóne Olejár sa do prípravy nezapojil) sa nepodarilo zaplniť.

Namiesto nich prišli mladí chlapci, ale z mužstiev, ktoré hrajú ešte nižšie, ako je V. liga. V 14-člennom kádri majú herné skúsenosti na rozdávanie akurát jeho kapitán stopér Vladimír Chovan a špílmacher Marián Kizák.

Biedu dokresľuje fakt, že tréner má k dispozícii len jediného brankára Jakuba Čoreja. Domáca liaheň je bezmála nepoužiteľná, resp. bez záujmu.

Družstvá dorastencov a žiakov v minulej sezóne takisto vypadli a majú hrať už len v II. triede oblastných majstrovstiev Prešov, no oba kolektívy ešte ani nezačali s prípravou na nový ročník…

Niet peňazí

„Vychádza nám to na boj o záchranu,“ skonkretizoval predseda FC. Prečo také smutné konštatovanie? „Ak nemáte peniaze, nemôžete robiť šport na zodpovedajúcej úrovni a my sme v takej situácii,“ odhalil celú pravdu.

Na tento rok nie je so sponzorom, ktorý je v názve klubu, ešte stále uzavretá zmluva. Po iné roky to tak nebolo.

V prvej časti roka si ako-tak pomohli 10–tisíc eurami od mestského zastupiteľstva. Lenže futbalový kolotoč si svoje vyžaduje pravidelne. Napríklad zaplatiť štartovné v súťaži.

To v novej, ktoré VsFZ určil na sumu 3 500 eur (za mužstvá dospelých a dorastencov), ešte Veľkošarišania neuhradili.

Marián Prusák, ktorý je piatu sezónu pri trénerskom kormidle FC Pivovar Šariš, naznačil, že radi by ešte doplnili káder o dvoch-troch skúsenejších hráčov: „Niežeby sme pre to nič počas prípravy neurobili, ale nebolo to a nie je jednoduché v takých ekonomických pomeroch, v akých náš klub funguje.“

„Tešiť“ ho môžu len informácie, že v podobných problémoch sú aj mnohé iné mužstvá, a to aj v súťaži, v ktorej „prusákovci“ štartujú.

O Damoklovom meči sa zvykne vravieť, že visí ako hrozba nad niekým alebo niečím. V prípade futbalu v mestečku pod zrúcaninami Šarišského hradu to už nie je len hrozba, meč sa pustil do práce.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.