Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Dáme knokaut smútku?

Aj J. Kucka musí v národiaku odvádzať viac. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 10. okt 2011 o 22:00

Najnevďačnejší zápas čaká dnes v Skopje o 19.45 slovenských futbalových reprezentantov.

Po útoku smútku, ktorý ich zvalcoval uplynulý piatok, keď prehrali ostatný kľúčový duel s Ruskom, sa musia postaviť na nohy a so cťou odohrať záverečný duel kvalifikácie EURO 2012 s domácim Macedónskom. Z pohľadu ambícií v tomto cykle už nemôžeme nič získať. Lenže žiadna porážka neznamená koniec úsilia, futbalový život predsa nekončí.

KOŠICE. Už aj preto, že jedna kvalifikácia sa síce končí, ale treba myslieť na ďalšiu o postup na MS v Brazílii 2014.

Navyše každý medzištátny zápas a kvalifikačný zvlášť je šancou na zvýšenie si renomé a vylepšenie si pozície v rebríčku FIFA. Hoci oboje je nateraz dosť pošramotené. Po niekoľkých k. o. úderoch by sa však naši futbalisti mali otriasť a dokázať, že si vážia priazeň fanúšika, i keď tá je dosť oslabená a nedá sa porovnať so stavom, keď sme sa prebojovali na predošlý svetový šampionát.

„Stále je o čo hrať a zápas rozhodne neberieme ako formalitu, povinnú jazdu. Hráč by mal byť rovnako nabudený bez ohľadu na to, či tento výsledok môže niečo vyriešiť alebo nie z hľadiska postavenia v tabuľke,“ vyjadril sa tréner reprezentácie Vladimír Weiss.

Nielen ním lomcovali emócie, ktoré podobne ako už v minulosti nezvládol, ale i hráčmi. Lenže profesionáli by sa mali vedieť ovládať za každých okolností, a nielen vtedy, keď ich všetci nosia na pleciach a oslavujú.

I prehrávať treba vedieť a za to, že sme premrhali veľmi dobrú východiskovú pozíciu, si môžeme jedine sami. Aspoň na záver ukážme, že sme oprávnene boli pred piatkom medzi štyrmi, ktorí mohli ísť na „Európu“.

Trestuhodné chyby

Strelecká impotencia, neschopnosť otočiť nepriaznivý výsledok, herné výpadky a oslabená bojová morálka. To boli príčiny nezvládnutia rozhodujúcich vystúpení. Remíza v Írsku nás ešte držala nad vodou, ale prvý „hák“ v podobe výbuchu proti Arménom a následný direkt od Rusov nás poslali definitívne na podlahu.

Reči pred zápasmi boli silnejšie než výkony mužstva aj tímu. Zlyhali nielen niektorí jednotlivci, ale hlavne celý kolektív, ktorý neprejavil takú fazónu ako pri obratoch v minulej kvalifikácii. Táto partia bola deklasovaná zvnútra a neverila si. Zmätkovala v koncovke, v defenzíve sa vyskytli trestuhodné okienka.

Našou Achillovou pätou je súboj jeden na jedného. Smerom dopredu loptu strácame, v defenzíve ju zase nevieme získať. Hráči neboli v tej forme, ako sa čakalo, hľadali sa vo svojich kluboch a túto neistotu si preniesli i do štátneho dresu.

Šanca pre iných

Dnes možno kormidelník pošle na trávnik i menej ostrieľaných borcov a bude to začiatok budovania kádra na ďalšiu výzvu. Namiesto Škrtela, Ďuricu, Stocha, Karhana či Žofčáka sa o slovo hlásia ďalší.

Do pozornosti sa tlačí nová stopérska dvojica Michalík – Saláta či Grajciar, treba mať poruke viac alternatív. Aj Weiss sa presvedčil, aký chudobný je výber, keď treba plátať diery po Šestákovi, Vittekovi, M. Čechovi i ďalších.

Daktoré posty sú naozaj akútne a volajú po väčšej konkurencii. Možno sa ukáže, že aj Macedónci sú nad naše sily v aktuálnej biede, koniec koncov vlani sme ich doma pokorili s odretými ušami v hodine dvanástej.

Buďme realisti – po dvoch predošlých sklamaniach to v Macedónsku už vari ani horšie nemôže byť. Aj kúštiček optimizmu prameniaceho z hry a výsledku by nám však značne pomohol.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.