Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Ďalší lodivod sa presvedčil o tom, že pred diktátom revoltujúcich hráčov funkcionári ustupujú

Sportnet|Publikované 16. sep 2002 o 22:00

Prešov Keď sa na sklonku uplynulého týždňa objavila informácia, že tréner prvoligového futbalového kolektívu MŠK SCP Ružomberok Vladimír Rusnák (na

snímke) si berie dovolenku, bolo nad slnko jasné, že spomínané konštatovanie sa vlastne rovná definitívnemu odchodu tohto východniara z Liptova. "Je to tak."

Iniciatíva síce vyšla od neho, aby predčasne ukončil svoje pôsobenie pri kormidle, lenže "rozhodli tak funkcionári klubu na základe tlaku hráčov." Sprvoti sa nechcel vyjadrovať k príčinám abdikácie, ale s odstupom niekoľkých dní už daktoré súvislosti mohol prezentovať verejne. "Bola v tom revolta niektorých futbalistov. Nebudem hovoriť, o ktorých konkrétne išlo a aký bol ich počet. Pravda vyjde najavo, ale jedno je isté, že slovenský futbal preto takto vyzerá. Daktorí skúsení jednotlivci, ktorí dožívajú, sa zľakli, že prídu o svoje fleky. Ja som tlačil na to, aby vládla disciplína, poriadok, dôslednosť a títo futbalisti na to nemali. Mienia si len predĺžiť životnosť na prvoligovej scéne." Káder v Ružomberku sa rapídne zmenil v letnej prestávke. V. Rusnák nehodlal analyzovať chyby, ktoré nastali v dopĺňaní súpisky. A to aj preto, že v čase, keď boli zmeny aktuálne, mal ponuku zo Žiliny a nemohol ustriehnuť všetky novoty. To považuje za svoj kiks, lebo napríklad o niektorých odchodoch nevedel a rovnako tak nemal prsty v tom, aby voľaktorí nováčikovia prišli do tímu. "Mal som byť nekompromisnejší pri získavaní posíl, čo sa stalo až neskôr, keď pribudli Bédi a Debnár. Už dávnejšie som hovoril, že ružomberský futbal čaká najťažšia jeseň v lige, lebo sa káder prebudováva. Začali sme však veľmi dobre, lebo som preferoval kondíciu a disciplínu. V súčasnosti je ale zjavný pokles oboch týchto stránok. Stále som tvrdil, že v tréningovom procese načim viac prišliapnuť, viac trénovať, hoci sa chlapci sťažovali, že sú preťažení. Bol som ale na zápase so Žilinou uplynulú sobotu a boli i takí, ktorí predtým štrajkovali proti mne i kolegovi Gerhátovi a teraz mali kŕče po šesťdesiatich minútach hry."

Funkcionári MŠK SCP, hlavne prezident klubu Milan Bezák, chceli najprv podržať lodivoda, ale tlak "vzbúrencov" bol zjavne čoraz silnejší a nakoniec mu podľahli. "Myslím si to, hoci nie som o tom dosiaľ presvedčený. Ak to bude pokračovať takto ďalej , tak sa u nás šport číslo jeden nepohne z miesta." Bývalý vynikajúci futbalista, ktorý je spätý s naším regiónom ako hráč i tréner, nasadil zakaždým kurz náročnosti. V poslednom čase prišla na jeho bývalý tím kríza, prehrával v lige a dokonca i v Slovenskom pohári v Starej Ľubovni nepochodil. "Bola to hanba. To by sa nemalo stávať. Za všetkým vidím aj úpadok v životospráve, pokrivkávala regenerácia u zverencov." Keď sa prestalo dariť, nevyskytli sa osobnosti, ktoré by zavelili k útoku. Naopak, začali sa vzpierať, poza chrbát kuli pikle. "Mali sme v mužstve aj slabochov, nebol to pravý kolektív." Rusnák sa nebránil nasypať popol na svoju hlavu a určite za uplynulými nedobrými rezultátmi treba vidieť aj niektoré jeho zaváhania. Inak, už druhý raz odchádza spod Čebraťa ešte pred vypršaním kontraktu. "Už to začína byť moja srdcová záležitosť. Dokázal som tam aj veci, na ktoré som pyšný, odviedol som tam pri prvom i druhom pôsobení kus práce. V zime minulého roku, keď som sa ujal kormidla, bol kolektív rozbitý a za krátky čas sa dal dokopy. Nazdávam sa, že nároky, ktoré som aplikoval, chlapci znášali, preto sme skončili štvrtí s kádrom, ktorý nebol veľmi kvalitný. A pri troške šťastia sme mohli dopadnúť ešte lepšie. Škoda, že nároky, na ktorých som trval, podaktorí zneužili v môj neprospech. Ja sa však nebojím kráčať vo vytýčenej línii." Pred časom Žilina koketovala s jeho službami, on bol pre ňu rozhodnutý, videl pod Dubňom perspektívu. Teraz ho mrzí dvojnásobne, že sa kluby nedohodli. "Aj pán Bezák mi povedal, že ľutuje toho, že ma nepustil." Bývalí vynikajúci borci z východu majú smolu na Ružomberok, taká je pravda,. Dva razy sa o tom presvedčil V. Rusnák, ale rovnako i Igor Novák či Mikuláš Komanický, hoci ten odišiel pre povinnosti pri SR 21. Boli v Rusnákovom "dovolenkovaní" aj finančné problémy, s ktorými zápasia trebárs ružomberské basketbalistky? "V žiadnom prípade, zázemie je veľmi dobré. SCP podpísal zmluvu s klubom na päť rokov so zaujímavým finančným obnosom a majiteľ firmy vychádza futbalu všestranne v ústrety a rovnako tak vedenie mesta."

Hráči teda naďalej diktujú trénerom a funkcionárom a keď sa im zachce zatočia s mužmi s dirigentskými paličkami. V tejto súvislosti na poslednom trénerskom seminári Dušan Radolský povedal, že pokiaľ bude vládnuť svojvôľa futbalistov, ktorí budú presadzovať to, čo im vyhovuje, a budú uhýbať pre tvrdou rukou, stále disponujú tou mocou, aby odpísali prísnejších lodivodov. Smutné konštatovanie a nech si hovorí čo chce kto chce, nemiestna anarchia vo futbale je naďalej pevne zakorenená.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.