Piatok, 15. októbra, 2021Meniny má Terézia

Dallas Stars: problémy na všetkých postoch

Sportnet|19. nov 2003 o 00:00

Minulotýždňové zdravotné problémy kouča dallaských hviezd Daveho Tippetta symbolicky dokresľujú mizériu, v ktorej sa mužstvo ocitlo. Jedno víťazstvo, dve remízy a päť porážok – to je (do dnešného nočného zápasu s Anaheimom) novembrové vysvedčenie tímu, .

Minulotýždňové zdravotné problémy kouča dallaských hviezd Daveho Tippetta symbolicky dokresľujú mizériu, v ktorej sa mužstvo ocitlo. Jedno víťazstvo, dve remízy a päť porážok – to je (do dnešného nočného zápasu s Anaheimom) novembrové vysvedčenie tímu, dokumentujúce jeho hlboký herný prepad.

Päť prehier zo šiestich zápasov, z čoho sú štyri porážky za sebou, sú najhoršou zápasovou sériou Stars od marca 1996. Celkovo v porovnaní s vlaňajškom zaostáva mužstvo po osemnástich odohraných zápasoch o osem bodov (24 – 16), pričom vsietilo až o osemnásť gólov menej a dostalo o jedenásť viac. V podstate ide o podobný prepad, aký Dallas zažil v sezóne 2001/ 2002, dosiaľ najhoršej za posledných sedem rokov, keď po piatich víťazstvách v Pacifickej divízii za sebou skončili až na štvrtom mieste a nedostali sa ani do play off. Aj v tejto neblahej sezóne mali hviezdy po osemnástich odohraných zápasoch iba šestnásť bodov a presne rovnaký počet vsietených gólov (40). Akurát gólov dostali o dva menej, ako inkasovali v súčasnej sezóne (48 vs. 50).

Hviezdy strácajú lesk

Ba čo viac, v doterajších zápasoch vyšli strelci Stars naprázdno až štyrikrát. To sa im „nepodarilo“ ani vlani, ani predvlani, keď vyšli na nulu iba trikrát a aj to za celú základnú časť sezóny. A ešte niečo navyše: kým vlani prehrali doma za celú sezónu (41 zápasov) iba päťkrát, v doterajších siedmich domácich dueloch ťahali za kratší koniec už trikrát – s Bostonom, Torontom a Detroitom. Najmä ťažká porážka s červenými krídlami (2:6) naznačila, že hviezdy v tejto sezóne budú mať čo robiť, aby súperili s najsilnejšími tímami Západnej konferencie. Ani štatistika zápasov vonku nie je nijako omračujúca: z deviatich zápasov prehrali v šiestich a získali z osemnástich možných bodov iba päť! Až pätnásť hráčov má mínusovú štatistiku. To nie je práve najkvalitnejší výsledok na mužstvo plné hviezd s tretím najvyšším objemom výplat v NHL (67,6 milióna dolárov). Jednoducho, dallaské hviezdy zatiaľ skôr blikotajú, než žiaria, a preto je namieste otázka, čo sa s nimi deje?

Neistý brankár za deravou obranou

Prirodzene, ide o kombináciu viacerých príčin. Prvá: zlá obrana pred neistým brankárom. Brankárska jednotka Marty Turco je zatiaľ veľmi ďaleko od vlaňajšej formy, keď výkonom 1,72 dosiahol najnižší historický priemer inkasovaných gólov v NHL od II. svetovej vojny. Jeho súčasný priemer po 971 odchytaných minútach (do pondelka 17. novembra najvyšší počet spomedzi všetkých gólmanov NHL) je 2,57, čo ho radí hlboko do stredu poľa a ďaleko od brankárskeho špica. V jeho výkone chýba predovšetkým konzistentnosť, je to väčšmi o úsilí než o umení.

Niečo podobné zatiaľ produkuje aj dallaská obrana. Do vlaňajška bola postavená na štvorici Hatcher – Sydor – Zubov – Matvichuk. Títo štyria zadáci hrali spolu sedem sezón a patrili k najzohratejšej partii v lige. Od tejto sezóny však Hatcher a Sydor hrajú v iných mužstvách a noví či novší muži na modrej hlavne Numminen a Boucher sa v koncepte mužstva zatiaľ iba hľadajú. S výnimkou Matvichuka a Bouchera majú všetci dallaskí obrancovia (okrem spomenutých ešte Sweeney, Erskine, Daley a Klemm, ktorého získal Dallas z Chicaga výmenou za Robidasa) mínusové body. Zubov začal ako tradične skvele v ofenzíve – v prvých šiestich zápasoch zaznamenal štyri body. Lenže zadák má hlavne myslieť na obranu, čo sa Zubovovi nedarí práve najlepšie. S trinástimi mínusovými bodmi „vedie“ s Modanom štatistiku mužstva, pod čo sa podpísal hlavne jeho výkonnostný pokles v novembri, keď mal mínusku v štyroch z posledných piatich zápasov. O kvalitatívnom poklese Zubovovej hry svedčí aj to, že v dvanástich nasledujúcich stretnutiach nazbieral iba o jeden bod viac ako predtým v prvých šiestich. V prvom tohtosezónnom zápase proti Detroitu 24. októbra (0:4) bol na ľade pri všetkých štyroch góloch. To nie je najlepšia vizitka, ak vezmeme do úvahy, že práve od obrancu Zubovovho formátu sa v zápasoch so silnými súpermi v Západnej konferencii čaká celkom iný výkon.

Hatcherovou náhradou má byť v Dallase skúsený Teppo Numminen. Nie je to síce taký hromotĺk ako bývalý kapitán hviezd, ale má dostatok skúseností. Zatiaľ sa však v dallaskom tíme iba usadzuje. Hoci má dostatočný počet herných minút, získal v šestnástich odohraných zápasoch iba päť bodov a v hodnotení +/- má – 2 body. Keby takto hral do konca sezóny, bol by to jeho najhorší výkon od roku 1996.

Chýbajú góly skúsených

No neškrípe to iba v dallaskej obrane. Druhým dôvodom herného prepadnutia Stars je, že z útočníkov hrá optimálne vari iba Bill Guerin (dva hetriky). Všetci ostatní na čele s Mikom Modanom majú výkonnostné výkyvy. Ako sme už spomenuli, Modano je spolu so Zubovom najhorší v plus/mínus hodnotení. Má iba deväť bodov a jeho výkon v posledných piatich zápasoch mal výrazne klesajúcu tendenciu. Podobne sú na tom ďalší starší hráči ako Turgeon (6 bodov) a Young (4 body). Mladí hráči ako Niko Kapanen a Steve Ott sú málo efektívni a nováčik Mathias Tjärnquist hral zatiaľ príliš málo na to, aby sa dalo o ňom povedať niečo viac. Tak sa zdá, že absencia zraneného Jereho Lehtinena vplýva na výkon mužstva oveľa negatívnejšie, než sa očakávalo.

Otázka je zrejme aj kondícia a sústredenie mužstva, ako o tom svedčia posledné zápasy s Islanders, Detroitom, Phoenixom a Coloradom. S Islanders a Detroitom neudržali Stars tempo v poslednej tretine, ktoré prehrali 1:3, resp. 0:3. S Phoenixom viedli ešte 49 sekúnd pred koncom, a predsa dostali z hokejky Jana Hrdinu vyrovnávajúci gól. S Coloradom nevyužili presilovku 2 x 2 minúty pri vylúčení Steva Konowalchuka, po ktorej sa psychicky položili a nedali v zápase ani gól. Skrátka, ak Dallas Stars chcú konkurovať najlepším tímom Západnej konferencie, musia sa zlepšiť na všetkých herných postoch.

Súvisiace články