Dallas a Tampa do štvrťfinále - 3-dňový

TASR|21. apr 2003 o 10:25

New York 21. apríla (TASR) - Hokejisti Dallasu a Tampy Bay sa v posledných troch dňoch stali ďalšími účastníkmi štvrťfinále play off NHL. Dallas vyhral ...

New York 21. apríla (TASR) - Hokejisti Dallasu a Tampy Bay sa v posledných troch dňoch stali ďalšími účastníkmi štvrťfinále play off NHL. Dallas vyhral sériu nad Edmontonom 4:2, Tampa rovnakým pomerom nad Washingtonom. Istými štvrťfinálovými dvojicami sú Dallas - Anaheim a New Jersey - Tampa, v 1. kole sa hrajú ešte tri série. Vo Východnej konferencii čaká Ottawa na víťaza súboja Philadelphia - Toronto (3:2), v Západnej konferencii narazia v ďalšom priebehu na seba úspešní zo séríí Colorado - Minnesota (3:2) a Vancouver - St. Louis (3:3).

V noci na sobotu Tampa Bay tretíkrát za sebou zdolala Washington (2:1), ako prvý tím v tejto sérii dokázala využiť výhodu vlastného ľadu a viedla 3:2. Opäť zažiaril najproduktívnejší hráč bleskov Matin St. Louis, ktorý strelil víťazný gól a asistoval pri zásahu Václava Prospala. Gólman domácich Nikolaj Chabibulin z 23 striel Capitals nestačil iba na jednu od Michaela Nylandera, pri ktorej asistoval Ivan Čiernik. Jedenásty Slovák v tohtoročnom play off si počas ôsmich minút na ľade okrem asistencie pripísal aj plusový bod. Peter Bondra vyšiel naprázdno, zaznamenal dve strely a jeden mínusový bod.

Po prvý raz v tohtoročnej play off hráči Vancouveru skórovali viac ako dvakrát a po víťazstve nad St. Louis 5:3 znížili stav v sérii na 2:3. K triumfu prispelo najmä útočné trio Canucks Markus Näslund, Brendan Morrison, Todd Bertuzzi. Táto formácia v základnej časti dosiahla spolu 119 gólov a 153 asistencíi, ale v úvodných štyroch zápasoch série skórovala iba raz. Hosťujúci Pavol Demitra zaznamenal svoju štvrtú asistenciu v play off.

V noci na nedeľu vo Philadelphii žiaril fínsky útočník Sami Kapanen, autor dvoch presilovkových gólov. Bývalý hráč Caroliny prežíval veľmi nevydarenú sezónu. "Bolo to veľmi ťažké obdobie, vôbec sa mi v ofenzíve nedarilo. Verím, že tieto góly mi pomôžu," povedal Kapanen. Na jeho druhom góle mal rukopis aj slovenský center Michal Handzuš, ktorý zaznamenal štvrtú asistenciu v play off. Letci sa tak ujali v sérii 3:2 a sú krok od postupu do semifinále Východnej konferencie. Hosťujúci Róbert Švehla mal jednu gólovú šancu a zaznamenal mínusový bod. Pre zranenie chrbta opäť nehral Radovan Somík.

Dallaské hviezdy sa stali ďalším postupujúcim tímom do druhého kola play off, keď vyhrali v Edmontone 3:2 a celkovo v sérii 4:2 na zápasy. O triumfe Stars rozhodol šesť minút pred koncom Mike Modano. "Dostal som perfektnú prihrávku od Zubova, puk mi prišiel presne na hokejku," povedal Modano. Dallas vyradil svojho tradičného súpera v play off už piatykrát za posledných šesť rokov, olejári boli naposledy úspešní v roku 1997.

Lavíny z Colorada nevyužili prvý mečbal, keď na domácom ľade prehrali s Minnesotou 2:3. Divosi tak znížili stav série na 2:3 a v ďalšom zápase sa pokúsia o prvé víťazstvo na domácom ľade. Prvý bod v play off v kariére zaznamenal slovenský obranca Ľubomír Sekeráš, keď prihral na otvárací gól zápasu Willieho Mitchella. Ďalší Slovák Marián Gáborík si síce do tabuľky produktivity žiadny bod nepripísal, no bol tiež na ľade pri oboch prvých gólov hostí a získal jeden plusový bod. Brankára Patricka Roya ohrozil jednou strelou.

V noci na pondelok Peter Bondra strelil v presilovke zápasu Washington - Tampa (1:2 po trojnásobnom predĺžení) svoj štvrtý gól v tohtoročnej play off, keď ideálnym príklepom nedal od modrej čiary Chabibulinovi šancu. Slovenský kanonier hral v presilovkách na pozícii obrancu, ale spoluhráči mu už viac podobných príležitostí nevypracovali. Bondra, ktorý odohral vyše 38 minút, súperovho brankára zasypal celkovo 6 strelami. Ivan Čiernik si za 10 minút vykoledoval ešte v riadnom čase tri vylúčenia, ale prezentoval sa aj užitočnou hrou v rohoch a mal dve šance. V treťom nastavenom čase zlé striedanie Capitals a následný dvojminútový trest potrestal mimoriadne aktívny St. Louis a Tampa, hoci v sérii prehrávala 0:2, ju nakoniec vyhrala 4:2.

St. Louis aj druhý raz za sebou podľahlo Vancouveru (3:4) a Kanďania vyrovnali sériu na 3:3. Canucks viedli už 4:1 a hoci bluesmani v tretej časti prestrieľali hostí 13:2, vyrovnať sa im už nepodarilo. Dva góly a asistenciu zaznamenal domáci Doug Weight a s 12 bodmi je najproduktívnejší hráč play off. Pavol Demitra počas 20 minút na ľade ohrozil brankára hostí tromi strelami. St. Louis ešte neprehrali sériu, v ktorej viedli na zápasy 3:1, naopak Canucks sa už dvakrát podarilo obrátiť vývoj série z 1:3 na 4:3.

noc na sobotu:

TAMPA BAY - WASHINGTON 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 14. Prospal (St. Louis, Boyle), 52. St. Louis (Neckář, Lecavalier) - 38. Nylander (Jágr, ČIERNIK). Strely na bránku: 22:23. Brankári: Chabibulin - Kölzig. 21.324 divákov. Stav série: 3:2.

VANCOUVER - ST. LOUIS 5:3 (1:0, 3:1, 1:2)

Góly: 3. Sopel, 29. Bertuzzi (Cooke, Reid), 37. Morrison (Malík, Öhlund), 39. Näslund (Sopel, Jovanovski), 60. Salo (Baron, Čubarov) - 28. Nash (Johnson), 48. Stillman (Weight, DEMITRA), 60. Ručinský (Weight, Tkachuk). Strely na bránku: 35:32. Brankári: Cloutier - Osgood. 18.514 divákov. Stav série: 2:3.

noc na nedeľu:

PHILADELPHIA - TORONTO 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 15. Kapanen (Johnsson, Amonte), 17. Juškievič (Roenick, Amonte), 35. Gagne (Williams), 49. Kapanen (Weinrich, HANDZUŠ) - 3. Berg (Green, Tucker). Strely na bránku: 29:23. Brankári: Čechmánek - Belfour. 19.828 divákov. Stav série: 3:2.

EDMONTON - DALLAS 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)

Góly: 23. Smyth (Laraque, Bergeron), 29. Horcoff (York, Chimera) - 1. Young (Modano, Zubov), 11. Boucher (Lehtinen, Sydor), 54. Modano (Zubov, Morrow). Strely na bránku: 32:24. Brankári: Salo - Turco. 16.839 divákov. Konečný stav série: 2:4.

COLORADO - MINNESOTA 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)

Góly: 43. Reinprecht (Tanguay, Forsberg), 60. Blake (Battaglia, Hinote) - 4. Mitchell (SEKERÁŠ, Dupuis), 24. Kuba (Stevenson, Žoltoks), 39. Dupuis. Strely na bránku: 28:28. Brankári: Roy - Fernandez. 18.007 divákov. Stav série: 3:2.

noc na pondelok:

WASHINGTON - TAMPA BAY 1:2 po trojnásobnom predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:0, 0:1)

Góly: 38. BONDRA (Gončar, Halpern) - 56. Andreychuk (Richards, Boyle), 105. St. Louis (Lecavalier, Prospal). Strely na bránku: 61:46. Brankári: Kölzig - Chabibulin. 15.269 divákov. Konečný stav série: 2:4.

ST. LOUIS - VANCOUVER 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)

Góly: 11. Weight (Chavanov, Tkachuk), 47. Boguniecki (Weight, Stillman), 51. Weight (Mellanby, Chavanov) - 4. Näslund (Morrison), 15. Öhlund (Näslund, Bertuzi), 29. H. Sedin (Öhlund, D. Sedin), 37. Jovanovski (Sopel, Näslund). Strely na bránku: 32:26. Brankári: Osgood - Cloutier. 19.522 divákov. Stav série: 3:3.