Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

D. Jendrichovský má pravdu, keď tvrdí: "Ženský basketbal týmto dostal obrovskú facku"

Sportnet|Publikované 10. nov 2002 o 23:00

Košice - Slovenský basketbal utrpel ďalší poriadny knokaut. Žiaľ, od vlastných... Stalo sa tak v sobotu v Košiciach, kde Istrobanka nemala záujem

stretnutie s Deltou dohrať, pretože pricestovala s hráčkami, ktoré jednoducho neboli schopné duel dokončiť.

"Viac schopných hráčok sme nemali, pretože družstvo je v Amerike. Vedeli sme, že skóre môže byť rekordné, ale inú možnosť sme nemali, lebo nie z našej strany nebola vôľa odohrať zápas v inom termíne," snažil sa o vysvetlenie tamojník Istrobanky Koloman Herc (na snímke).

"Žiaľ, dnes dostal ženský basketbal obrovskú facku. Myslím si, že je to pokračovanie minuloročnej kauzy Amerika, ktorá stále ostala nedoriešená. Celú minuloročnú kauzu začal práve pán Herc, ktorý vyvolal to, že nám zápasy skontumovali, hoci dohoda bola úplne iná. Tento rok nikto z prvoligových družstiev do Ameriky pôvodne ísť nemal, situácia sa zmenila až neskôr. Pritom práve ja som po minuloročných skúsenostiach navrhoval, aby sa kolá počas termínu možného amerického turné nehrali. Istrobanka vtedy nevravela, že by mala záujem ísť do Ameriky. Na žrebovaní ligy nikto z ich strany totiž ani nebol, pán Herc došiel až päť minút pred jeho koncom, keď už bolo o všetkom rozhodnuté," vyjadril sa generálny manažér Delta V.O.D.S. Daniel Jendrichovský. Na vysvetlenie: Takmer presne pred rokom boli na turné v USA hráčky Delty a medzitým im skontumovali dva ligové zápasy. Pikantné je, že jeden z nich bol vtedy práve duel Istrobanka - Delta, na ktorý Košičanky, keďže boli v Amerike, nenastúpili. Dodatočne im bol po viacerých búrlivých diskusiách v basketbalovom hnutí aj za kontumačnú prehru v tomto neodohratom dueli prisúdený bod.

Vráťme sa však do súčasnosti. Delta V.O.D.S. požiadavke Istrobanky o predohratie zápasu vyhovieť nemohla, kedže štartuje v Európskom poghári a hrala aj v Slovenskom pohári (na ktorý sa Istrobanka podobne ako väčšina ostatných slovenských klubov jednoducho vykašľala), takže prakticky od začiatku ligovej súťaže hrá systémom streda - sobota. Voľného termínu teda nebolo. K. Herc: "Žiadali sme o zmenu termínu. Keby všetkých osem družstiev súhlasilo, duel sa dal odohrať aj dodatočne v náhradnom termíne." V tomto má pán Herc pravdu, dalo by sa. Podľa platných pravidiel sa však v 1. lige zápasy môžu iba predohrávať, dohrávať sa nesmú. V praxi to znamená, že dohrávanie, keďže by šlo o zmenu pravidiel, by museli odklepnúť zástupcovia ostatných klubov 1. ligy. A tí jednoducho nesúhlasili, keď Istrobanka tento návrh predniesla. A za to sa na nich pán Herc síce hnevať môže, ale morálne právo na to nemá. Už totiž asi zabudol, že to boli práve zástupcovia Istrobanky, ktorý minulého roku najviac kričali a záporne krútili hlavami, keď ich Delta žiadala o to isté - aby mohli duel s nimi dohrať. Vtedy sa to Istrobanke nehodilo, veď v prípadnej dohrávke by mohli s Košičankami prehrať. Navyše, na žrebovaní ligového termínovníka údajne pán Herc ani nebol prítomný, ak nerátame zácverečných päť minút. R. Herc: "Nie je to pravda. Nie na žrebovaní, ale v máji v Banskej Bystrici na valnom zhromaždení klubov som upozorňoval, že v tomto termíne máme potvrdené turné do USA."

Na všetko doplatil košický divák, ktorý meral cestu do športovej haly, ale za 'odmenu' videl iba 11-minútovú frašku. D. Jendrichovský: "Istrobanka mala možnosť postaviť seriózne družstvo, ktoré by sa síce nemohlo nám rovnať kvalitou, ale mohlo odohraťr zápas, ktorý by sa úrovňou dal nazvať prvoligový. V Bratislave totiž ostali hráčky, ktoré hrávajú ligu a do Ameriky neodcestovali. Takisto majú béčko i juniorky. Vybrali však tri dievčatá, ktoré už dva roky nehrajú basketbal a prišli tu len ukázať, že sú zranené plus dve hráčky, ktoré mali za úlohu čím skôr sa vyfaulovať." R. Herc: "Máme širokú základňu, ale naše juniorky sú na súpiske druholigového družstva. Navyše, dve družstvá junioriek hrale v rovnaký deň majstrovské zápasy v Bratislave." D. Jendrichovský: "Súpisky sa dajú meniť, len to chce peniaze. Radšej však urobili takúto hanbu celému slovenskému basketbalu. Fair play je pre nich neznámy pojem."

P.S.: Tak, ako minulý rok, ani tento sa nezaobišli turné slovenských klubov do USA bez škandálu. Čo tam, po lige, urobiť si z nej holubník nie je na Slovensku žiaden problém. Ak funkcionári nevedia zabezpečiť všetko potrebné v súlade s pravidlami, nemali by chodiť do žiadnej Ameriky, ale sedieť doma na zadku. Problém je však v tom, že každý si tie pravidlá vysvetľuje po svojom a podľa toho aj koná. Tým sa, samozrejme, vyhrocujú choré vzťahy medzi jednotlivými klubmi a zdá sa, že už teraz sa môžeme 'tešiť', čo prinesú populárne turné po USA v budúcom roku.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.