Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Cyperská posteľ (Baghdatis) a francúzske víno (Santoro)

Sportnet|23. jan 2006 o 00:00

Dvaja absolútni outsideri sa včera postarali o senzácie na tenisovom Australian Open. Obaja v druhej päťdesiatke rebríčka vyradili vysoko nasadených favoritov a dostali sa do prvého grandslamového štvrťfinále v živote. Rozdiel je akurát vo veku - kým ...

Cyperčan Marcos Baghdatis prijíma blahoželanie k osemfinálovému víťazstvu od Američana Andy Roddicka (vpravo).

FOTO - TASR/AP

Dvaja absolútni outsideri sa včera postarali o senzácie na tenisovom Australian Open. Obaja v druhej päťdesiatke rebríčka vyradili vysoko nasadených favoritov a dostali sa do prvého grandslamového štvrťfinále v živote. Rozdiel je akurát vo veku - kým Cyperčan Marcos Baghdatis, ktorý si poradil so svetovou trojkou Roddickom, má len 20 rokov (najmladší osemfinalista), Francúz Fabrice Santoro, ktorý poslal domov 11. nasadeného Ferrera, už oslavoval Kristových 33 (najstarší).

Baghdatis má v Melbourne len bratrancov a sesterníc z otcovej libanonskej strany 21, k tomu ešte nejakí strýkovia a tety od oboch rodičov. Limassolský rodák sa s Američanom Roddickom nemaznal, prestrieľal ho víťaznými údermi 63:39, ba aj esami 16:15 a rozjasal publikum Arény Roda Lavera. Na všetkých ostatných grandslamových turnajoch dovedna má bilanciu 1:4, no v Melbourne vrátane juniorských liet 16:1! Vyhral juniorskú dvojhru ako svetová jednotka roku 2003 (6 zápasov), vlani sa prebil z kvalifikácie až do osemfinále (6:1), kde ho zastavil Federer, teraz obhájil štyri zápasy a čaká ho Ľjubičič.

Víťaz bratislavského challengeru 2004 Baghdatis povedal: ,,Bol to môj životný výkon, celý Cyprus sa raduje, videli to v priamom prenose. V krajine, z ktorej ešte nikto okrem mňa nehral grandslamový turnaj, máme len 7 - 8 tenisových klubov a okolo 2500 hráčov." Po postupe na otázku moderátora, či si pôjde pozrieť večer svojho najbližšieho súpera na zápas Ľjubičič - Johansson, odvetil: ,,Ja budem so svojou priateľkou v posteli a tréner môže ísť sledovať tenis."

Santoro zreje ako francúzske víno. Čím starší, tým kvalitnejší, ale v poslednom období sa predsa len sústredí viac na štvorhry. Je v nich majster a vlani pomohol našej Hantuchovej k titulu na Roland Garros v mixe. Pokročilý tridsiatnik vstúpil do ATP pred neuveriteľnými 18 rokmi, odohral 54 grandslamových turnajov, z toho 14-krát Australian Open, no nikdy sa nedostal ďalej než do osemfinále.

Rodák z Tahiti žijúci v Ženeve postúpil až včera prvý raz v kariére medzi posledných osem a po zápase s Ferrerom plakal ako malý chlapec. Sampras mu dal prezývku Kúzelník, lebo svojou magickou pravačkou prekvapí aj takých majstrov, ako je Federer (v Dohe). Včera sa novinárom vyznal: ,,Milujem tenis, a preto ešte hrám. Myslím, že to bola moja posledná šanca v živote na singlové štvrťfinále, preto som tak plakal. Dosiahol som v tejto hre hádam všetko, len to grandslamové štvrťfinále mi chýbalo. Keď som už tak ďaleko, nevzdám sa ani v utorok a skúsim zdolať aj Nalbandiana."

Súvisiace články