Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Cyklosár Róbert Glajza musel darčeky rozbaliť o päť dní skôr ako všetci ostatní

Sportnet|Publikované 22. dec 2002 o 23:00

Poprad V rodine Jána Glajzu má cyklistika dominantné postavenie, veď viacerí z jeho synov sa upísali práve tomuto športu. Pod Tatrami je dostatok

kvalitných terénov, na ktorých sa dá cibriť technika jazdy cyklokrosu, a tak nečudo, že práve v tomto športe dosiahli Ondrej i Róbert viacero výrazných úspechov. Straší Ondrej sa stal v roku 1984 juniorským majstrom sveta a o päť rokov neskôr získal aj titul medzi seniormi vo francúzskom Pont Chateaux. Glajzovci sa upísali cyklistike, s ktorou precestovali množstvo krajín nielen v letných ale aj zimných mesiacoch. Úspešným pokračovateľom tohoto mena v cyklokrose je Róbert Glajza, ktorý už dosiahol viaceré úspechy a na slovenských tratiach patrí k najlepším. Môže sa pochváliť ôsmimi titulmi majstra Slovenska, pričom posledných šesť získal v rade za sebou.

V cyklistickej rodine Glajzovcov teda počas vianočných sviatkov stále niekto chýbal pri slávnostne prestretom stole a inak tomu nebude ani teraz. Trojica Robových ratolestí sa musela s otcom v závere minulého týždňa rozlúčiť a predčasne osláviť Štedrý večer a rozdať darčeky. "Ak mám pravdu povedať, ani si nepamätám, kedy som bol naposledy počas vianočných a novoročných sviatkoch v kruhu svojej rodiny," hovorí otec dvaapolročného Patrika, štyriapolročnej Eriky a jedenásťročného Filipa. "Vianoce pre mňa znamenajú strašne veľa, pričom každoročne má Štedrý večer v našej rodine iný dátum." Aj teraz prežívali a rozdávali darčeky v rodine Glajzovcov už minulý štvrtok, pretože Robo hneď na druhý deň odchádzal do Podbrezovej, kde sa hlásil trénerovi Františkovi Sitorovi. Kvarteto slovenských jazdcov sa vydalo na skoro trojtýždňové zahraničné turné do Belgicka a Francúzska, kde ich čakajú dve kolá Svetového pohára. "Krásnu vianočnú atmosféru si nemôžem nechať ujsť, keď izbou rozvoniava ihličie vianočného stromčeka, a na stole je množstvo dobrôt. Aj preto sme vo štvrtok večer mali predčasného Ježiška, ktorý rozdal všetkých darčeky," povedal R. Glajza. Vianočné menu pozostávalo už tradične z kapustnice, zemiakového šalátu a rybacích pochúťok, ovocia i vianočného pečiva a koláčov. Tie si Robo špeciálne pribalil pred cestou, lebo v zahraničí mu pripomínajú domácu atmosféru. "Jediné čo ma mrzí je to, že počas vianočných sviatkov nemôžem ísť s rodinou spoločne do kostola," dodal. Tohtoročné Vianoce teda rovnako ako tie predchádzajúce teda Popradčan Róbert Glajza prežije v belgickom Wasmusteri. "Večera bude iste slávnostnejšie ako je tomu pri bežných zahraničných cestách. Po nej každý z nás vytiahne koláče a nechýba ani pohárik perlivého moku. Dlho nebudeme rozprávať, lebo hneď na druhý deň nás čakajú ďalšie preteky. Ak v nich chceme dobre obstáť nemôžeme dlho flámovať," smeje sa Robo.

Na vianočné dni v zahraničí má strašne veľa spomienok, avšak na jednu príhodu strašne rád spomína. "Prvé Vianoce som prežil v zahraničí ako junior, keď som reprezentoval bývalé Česko-slovensko. Boli sme na turné vo Francúzsku a tréner nášho výberu Hason nás všetkých pozval na slávnostnejšiu večeru do kvalitného hotela. Jeho krokom sme boli trocha zaskočení, ale na druhej strane sme mali radosť, že sme mohli navštíviť také vtedy ešte pre nás nezvyčajné miesto." Okrem Vianoc prežil Glajza v zahraničí aj niekoľko silvestrovských nocí. "Už si neviem presne spomenúť v ktorom roku to bolo, ale ešte na Silvestra sme absolvovali preteky. Po ich skončení sme sa museli presunúť do iného mesta, kde nás na Nový rok čakalo ďalšie podujatie. Po dlhej ceste sme do hotela dorazili o desiatej večer, pokiaľ sme sa ubytovali a vybalili, bola polnoc. Dali sme si pohár šampanského a išli spať. Verím, že tohtoročného Silvestra nebudeme vítať v takom hektickom tempe. Prvého januára absolvujeme v Hofstade Veľkú cenu Svena Nijsa, preto dlho nebudeme ponocovať. Počkáme na polnoc, aby sme si pripili šampanským a potom pôjdeme do postele," hovorí R. Glajza.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.