Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Cyklistika: V stíhacích pretekoch na 4 km zlato pre Austráliu

TASR|23. aug 2004 o 18:15

Atény 23. augusta (TASR) - Austrálske družstvo dráhových cyklistov v zložení Graeme Brown, Brett Lancaster, Brad McGee a Luke Roberts získalo na OH 2004 ...

Atény 23. augusta (TASR) - Austrálske družstvo dráhových cyklistov v zložení Graeme Brown, Brett Lancaster, Brad McGee a Luke Roberts získalo na OH 2004 v Aténach zlaté medaily v stíhacích pretekoch družstiev na 4000 m, keď vo finále zdolalo Veľkú Britániu.

Reprezentanti protinožcov nedali v boji o titul žiadnu šancu súperom z Veľkej Británie. Na 3. mieste prekvapujúco skončila štvorica Španielov (Carlos Castano, Sergi Escobar, Asier Maetzu, Carlos Torrent), ktorá zdolala jazdcov Nemecka (Robert Bartko, Guido Fulst, Christian Lademann, Leif Lampater).

Austrálske kvarteto, ktoré v nedeľu 22. augusta na olympijskej klopenej drevenej dráhe v súboji s Litvou vytvorilo časom 3:56,610 nový svetový rekord v šprinte družstiev, tentoraz mohli záver finálovej jazdy pokojne vypustiť (3:58,233). Favorizovaní Austrálčania teda presne po roku prekonali v Aténach vlastný svetový rekord (3:57,280), ktorý držali od MS 2003 v Stuttgarte. Štvorica Austrálčanov sa od OH 2000 v Sydney zlepšila o štyri miesta, lebo doma v Sydney skončila až piata. Noví olympijskí víťazi, ktorí od štartu nasadili pekelné tempo, boli jedinou štvoricou, ktorej priemerná rýchlosť prekročila hranicu 60 km /hod.

Kým výsledok finálového súboja nikoho z odborníkov neprekvapil, výsledky duelu o 3. miesto už áno. Známejší Nemci na čele s olympijským víťazom individuálnej súťaže v Sydney 2000 Robertom Bartkom nezvládli záver súťaže a tak sa z bronzu tešili Španieli, ktorí dosiahli čas 4:05,523. Nemcom v cieli namerali výsledný čas 4:07,193.

Šprint družstiev: 1. Austrália (Graeme Brown, Brett Lancaster, Luke Roberts, Brad McGee) 3:58,233, 2. Veľká Británia (Steve Cummings, Rob Hayles,Paul Manning, Bradley Wiggins) 4:01,701, 3. Španielsko (Carlos Castano, Sergi Escobar, Asier Maeztu, Carlos Torrent) 4:05,523, 4. Nemecko (Robert Bartko, Guido Fulst, Christian Lademann, Leif Lampater) 4:07,193