Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Cyklistika: Slovákom by na postup nestačil ani čas zo Sydney

TASR|21. aug 2004 o 19:23

Atény 21. augusta (TASR) - Najsilnejšia disciplína slovenskej dráhovej cyklistiky v Aténach - tímový šprint, skončila pre trojicu Jaroslav Jeřábek, Peter ...

Atény 21. augusta (TASR) - Najsilnejšia disciplína slovenskej dráhovej cyklistiky v Aténach - tímový šprint, skončila pre trojicu Jaroslav Jeřábek, Peter Bazálik a Jan Lepka už v kvalifikácii. Napriek tomu, že Slováci obsadili poslednú 12. priečku, nikto nevravel o sklamaní.

Už do dejiska hier cestovali dráhari s vedomím, že ich čaká podstatne silnejšia konkurencia ako pred štyrmi rokmi v Sydney, kde vydolovali pre výpravu jeden olympijský bod za 6. priečku. Aj preto bolo sklamanie v cieli malé. "Nepovedal by som, že naše umiestenie je sklamaním. Na druhej strane sa to všetko dalo čakať vzhľadom na to, že od začiatku prípravy v októbri boli samé ťažkosti. Všetko sa robilo na poslednú chvíľu, zväz nám dosť nevyhovoval v podmienkach, ktoré sme si kládli a aj keď olympijský výbor robil, čo mohol, nebolo to optimálne a výsledok to asi aj odzrkadľuje," začal Peter Bazálik a pokračoval: "Ani ak by sme obhájili ten čas so Sydney - 45,523, na postup by to nestačilo. Skončili by sme desiati a na šieste miesto to je už málo, lebo svet sa trošku posunul a naši súperi majú trošku iné zabezpečenie ako my." Na mimoriadne rýchlom povrchu olympijského velodrómu v Maroussi viac odovzdať nemohol: "Ja som svoj úsek išiel naplno a robil som, čo som mohol."

Čisté svedomie mal aj Jaroslav Jeřábek, ktorý si dokonca spravil na prvom úseku osobný rekord. "Tu sa nikto slabý neprebojoval, majstrovstvá sveta vyradili všetky slabšie krajiny. Sem sa dostala len špička a v nej je ťažké sa presadiť. V Sydney sa nám to podarilo, ale tu nikto nezaváhal, všetci sú dobre pripravení, takže sme tam, kde sme. Myslím si, že Slovensko je malá krajina a môžeme byť radi, že sme vôbec postúpili na olympiádu."

Jednu z príčin narastajúcej konkurencie vystihol tréner Ondrej Šulek slovami: "Vo svete najlepší šprintéri nejazdili tímový šprint, ale vlastnú disciplínu. Ale tých najlepších je už toľko, že ak sa chceli dostať k medailám, museli prejsť na túto disciplínu. Takže teraz ten tímový šprint jazdia úplne iné družstvá ako vtedy v Sydney. To šieste miesto pred štyrmi rokmi bolo krásne, porazení boli Nemci, porazené iné družstvá, ale odvtedy sa to trošku zmenilo."

Skúsený tréner sa snažil výkon zverencov hodnotiť z nadhľadu: "Kto aspoň trochu sleduje dráhovú cyklistiku, musí vidieť, že kde sme my a kde je svetová elita. S tromi pretekármi to je niečo úplne iné. Ťažko ich je napríklad motivovať, keďže účasť majú istú a aj keď podmienky boli v tomto roku veľmi dobré, stále je to v porovnaní s veľmocami niekde úplne inde. To je rozdiel ako koľko zarobí pekár vo Francúzsku a koľko pekár na Slovensku."

Súvisiace články