Sagan si oblečie žltý dres. O víťazovi rozhodla až cieľová fotografia

Peter Sagan na Okolo Slovenska 2021.
Peter Sagan na Okolo Slovenska 2021. (Autor: Igor Stančík, okoloslovenska.com)
Sportnet, TASR, SITA|18. sep 2021 o 15:50 (aktualizované 18. sep 2021 o 18:30)

"Nič nie je rozhodnuté. Zajtra to ešte bude napínavé," povedal Peter Sagan v cieli.

+ 0 s

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Peter Sagan dnes obsadil v 3. etape na Okolo Slovenska 2021 3. miesto, no vďaka štyrom bonifikačným sekundám získal žltý dres pre priebežného lídra pretekov.

Doterajší líder Álvaro José Hodeg z Kolumbie skončil štvrtý, na prémiách získal len jednu sekundu.

Víťazom sobotňajšej 3. etapy 65. ročníka medzinárodných pretekov Okolo Slovenska sa tešil Nór Kristoffer Halvorsen z Uno-X Pro Cycling.

V závere vyhral špurtérsky súboj s austrálskym víťazom úvodného košického prológu Kadenom Grovesom. O prvom mieste musela rozhodnúť až cieľová fotografia, zreteľné to nebolo ani z televíznych kamier.

Priebežné poradia

Iný slovenský jazdec nebol medzi najlepšou desiatkou.

Druhým najlepším Slovákom bol 21. Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) a tretím Matúš Štoček z českého tímu Topforex - ATT Investments na 23. mieste.

Sagan má v celkovom poradí pred nedeľňajšou záverečnou etapou z Trenčianskych Teplíc do Trnavy (159 km) náskok dve sekundy pred Hodegom a päť sekúnd pred obhajcom celkového triumfu Nemcom Jannikom Steimlem.

Úvod poznačilo počasie

V sobotu čakalo na pelotón päť horských prémií druhej kategórie a tri rýchlostné prémie.

Posledný kopec Čelkova Lehota bol však už 42 km pred cieľom a tak sa očakával opäť hromadný dojazd.

Počas etapy niekoľkokrát spŕchlo a jazdilo sa na mokrých cestách. Hneď po štarte prišlo k pádu, ale všetci cyklisti pokračovali ďalej.

Na stúpaní do Zázrivej (3,6 km, 4,4 %) sa pokúšali odtrhnúť viacerí pretekári, ale ich pokus trval len krátko.

Najdlhšiu etapu na 65. ročníku Okolo Slovenska od začiatku sprevádzali pokusy o úniky.

Ten sa sformoval až po takmer 50 km, keď sa z pelotónu odtrhli Andrea Garosio, Alessandro Tonelli (obaja Bardiani-CSF-Faizané), Roger Adriá (Equipo Kern Pharma), Matěj Zahálka (Elkov-Kasper) a Tomasz Budzinski (Mazowsze Serci Polski). Ich náskok sa po tretej vrchárskej prémii Semeteš (1,4 km, 7,6%) vyšplhal nad dve minúty.

Pelotón, ktorý ťahali najmä cyklisti Deceuninck - QuickStep, si však situáciu strážil a náskok úniku stále sťahoval. Pred záverečným kopcom ho znížil na 50 sekúnd.

Najväčším bojovníkom bol Zahálka

Belgická stajňa nasadila v záverečných 40 km vysoké tempo a z balíka začali odpadávať viacerí pretekári.

Postupne sa rozpadol aj únik a 25 km pred páskou zostal na čele už len Zahálka. Jeho pokus sa čoskoro skončil, ale český cyklista si zaň vyslúžil cenu pre najbojovnejšieho pretekára etapy.

Etapa vyvrcholila hromadným špurtom, v ktorom vyhral Halvorsen tesne pred Grovesom.

Sagan finišoval tretí a vďaka bonusovým sekundám sa dostal v celkovom poradí pred doterajšieho lídra Alvara Joseho Hodega z Kolumbie.

Sagan má hneď tri dresy

Považská Bystrica bola etapovým centrom pretekov Okolo Slovenska prvýkrát od roku 1980.

"Hlavne dnes pršalo a bolo dosť zima. Na šprintérskej prémii sa mi podarilo získať dve bonusové sekundy. Dojazd v Považskej bol ale dosť technický a cesty boli mokré. Vedel som, že v závere musím byť vpredu, ale možno sme boli až príliš, keďže vyhral pretekár, ktorý šprintoval zozadu," opisoval finiš Peter Sagan.

Slovenský cyklista získal žltý dres pre lídra celkového poradia, ale drží aj zelený pre prvého v bodovacej súťaži i tretí pre najlepšieho slovenského pretekára.

"Je to super, ale stále je to len o sekundy. Nič nie je rozhodnuté. Treba bojovať do konca. Zajtra to ešte bude napínavé," doplnil Sagan pred záverečnou etapou.

Líder pretekov: Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe)

Líder bodovacej súťaže: Peter Sagan (SR/Bora-Hansgrohe)

Líder vrchárskej súťaže: Andrea Garosio (Tal./Bardiani-CSF-Faizane)

Najlepší jazdec U23: Eirik Lunder (Nór./Gazprom-RusVelo)

Najbojovnejší jazdec etapy: Matěj Zahálka (ČR/Elkov-Kasper)

Viac informácií nájdete na tomto odkaze >>>

Domov»Cyklistika»Sagan si oblečie žltý dres. O víťazovi rozhodla až cieľová fotografia