Van der Poel sa teší z ružového dresu, jeho súper nešťastne spadol

Mathieu van der Poel vyhral 1. etapu pretekov Giro d'Italia 2022.
Mathieu van der Poel vyhral 1. etapu pretekov Giro d'Italia 2022. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|6. máj 2022 o 17:23 (aktualizované 6. máj 2022 o 17:45)

Austrálčan skončil na zemi aj počas vlaňajšej Tour de France.

+ 0 s

VYŠEHRAD. Víťazom úvodnej etapy 105. ročníka cyklistických pretekov Giro d'Italia sa stal Mathieu van der Poel z tímu Alpecin-Fenix.

Holanďan najlepšie zvládol cieľové stúpanie na Vyšehrad, ktoré malo 5,6 kilometra s priemerným sklonom 4,2 percenta.

V špurte zdolal eritrejského súpera Biniama Ghirmaya. Záver poznačil aj nešťastný pád Caleba Ewana len niekoľko desiatok metrov pred cieľom.

Austrálčan spadol aj v tretej etape Tour de France 2021, kde však strhol na zem so sebou aj Petra Sagana. Slovák napokon musel z pretekov odstúpiť.

"Záver etapy bol chaotický. Pretekári sa snažili udržať si dobrú pozíciu a zároveň ostať v zákryte niekoho. Caleb Ewan bol tiež v dobrej pozícii.

Pri takom vysokom tempe a vypätí všetkých síl sa však dotkol kolesa iného jazdca a spadol,“ opisoval spolukomentátor Eurosportu Sean Kelly.

Mathieu van der Poel sa oblečie do dresu lídra celkového poradia, podobne ako na Tour de France 2021. Tentokrát však vymení žltý dres za ružový a bude sa ho snažiť udržať aj po sobotňajšej časovke v Budapešti.

Paradoxom je, že dvojnásobný víťaz monumentu Okolo Flámska štartuje iba na svojej druhej Grand Tour a opäť figuruje vo výsledkovej listine na prvom mieste. Vlani si na Tour udržal žltý dres až šesť dní a následne odstúpil.

"Vedel som, že v stúpaní bude kľúčová pozícia. Bol som zavretý a stálo ma veľa energie, aby som sa udržal na čele. Svoj nástup som nakoniec načasoval správne, ale bolo to naozaj náročné. Bolelo to," uviedol Holanďan.

Van der Poel aj na Tour musel o dres lídra bojovať v časovke. Vtedy bolo veľkým prekvapením, že sa mu podarilo udržať si prvú priečku.

"Uvidíme, čo prinesie časovka. Pokúsim sa dres si udržať, ale bude to náročné rovnako ako na Tour," doplnil rodák z Kapellenu.

Mathieu van der Poel v ružovom drese pre lídra Giro d'Italia.
Mathieu van der Poel v ružovom drese pre lídra Giro d'Italia. (Autor: TASR/AP)

O víťazstvo do posledných metrov bojoval objav sezóny Biniam Girmay, ktorý debutuje na trojtýždňových pretekoch. Jeho cieľom je vyhrať aspoň jednu etapu.

Hneď v prvej mal na dosah slávny ružový dres, pričom ešte žiadny africký cyklista nedokázal vyhrať etapu na žiadnej z trojice Grand Tours.

„Bol to veľmi náročný dojazd. Išiel som v závere na hranici svojich síl. Začal som šprintovať asi príliš skoro, zhruba 250 metrov pred cieľom.

Takýto náročný šprint som ešte nikdy neabsolvoval. Aj za druhé miesto som však nesmierne rád. Van der Poel bol dnes najlepší,“ hovoril pre Eurosport.

Druhá etapa Gira je časovka v centre Budapešti na 9,2 km.

Trať je veľmi technická, pretože je na nej mnoho prudkých zákrut. Pozícia lídra pretekov sa môže ľahko zmeniť vzhľadom na minimálne rozdiely.