Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Počas pandémie stratil motiváciu. Na Slovensku zaskočil aj Sagana

Nór Kristoffer Halvorsen vyhral 3. etapu pretekov Okolo Slovenska 2021. (Autor: Igor Stančík, okoloslovenska.com)
Miroslav Kováčik|18. sep 2021 o 20:00

Nór sa dočkal triumfu po vyše dvojročnej odmlke.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zdolal obhajcu minuloročného víťazstva aj hlavného šprintérskeho rivala. Napriek tomu sa Peter Sagan ani na štvrtý pokus nedočkal etapového víťazstva na pretekoch Okolo Slovenska.

Favoritom na čele s trojnásobným majstrom sveta vypálil rybník 25-ročný Nór Kristoffer Halvorsen. Jazdec tímu Uno-X pritom v rebríčku UCI figuruje až na 186. mieste a počas svojej kariéry neštartoval ani na jednej z troch Grand Tour.

Na Slovensku ukončil viac ako dvojročné čakanie na víťazstvo. 

"Bol to šialený šprint. V závere mi veľmi pomohol tím. Držal som sa za zadným kolesom Hodega a v posledných 50 metroch som ho po ľavej strane predbehol.

Bolo to veľmi tesné, ale som veľmi šťastný, že som po dlhom čase vyhral. Je to pre mňa veľká úľava," uviedol Halvorsen v rozhovore pre akreditované média. 

Bol veľmi deprimovaný

Rodák z Kristiansandu tri roky pôsobil v tímoch kategórie World Tour. Dva ročníky strávil v britskom Sky a v sezóne 2020 pôsobil v družstve EF Pro Cycling. 

Pre pandémiu koronavírusu toho však v ružovom drese amerického tímu príliš veľa neodjazdil. Dokopy absolvoval len desať súťažných dní a jediné etapové podujatie s názvom Tour Down Under. 

Neľahké časy nezvládal najlepšie. Stratil motiváciu a nesúťažil takmer rok. 

"Najhoršie je, že som bol veľmi deprimovaný. Namiesto toho, aby som robil to, čo mám rád, som si tak trochu kopal vlastný hrob," povedal v minulom roku, citoval ho aj špecializovaný web cyclingnews.com.

Po víťaznej etape v Považskej Bystrici na tieto slová nadviazal. "Predošlá sezóna bola pre mňa veľmi ťažká. Je skvelé byť späť a dosiahnuť víťazstvo," uviedol. 

Dnes si dával väčší pozor

Majstrovi sveta z roku 2016 v kategórii do 23 rokov čiastočne pomohol aj včerajší neúspech. V dojazde druhej etapy v Dolnom Kubíne nezvládol poslednú zákrutu a po páde skončil s odreninami na tele. 

"Dnes som bol v zákrutách opatrnejší," s úsmevom dodal. 

Šéf tímu Uno-X Jens Haugland pre web Aftenposten.no na adresu Halvorsena povedal, že patrí medzi najrýchlejších šprintérov sveta. V sobotu sa to potvrdilo a nórsky Pro tím mohol oslavovať deviate víťazstvo v sezóne.

Rovnaký počet má napríklad aj austrálsky World Tour tím BikeExchange, ktorý však počas roka obieha prestížnejšie a náročnejšie podujatia. 

Sagan má k dobru dve sekundy

Napriek víťazstvu Halvorsena zožal najväčší aplauz Peter Sagan. Ten si na pódiu obliekol hneď tri cenné dresy - žltý pre lídra pretekov, zelený pre lídra bodovacej súťaže a tiež dres pre najúspešnejšieho Slováka. 

"Stále je to o sekundy, o ktoré však teraz vediem ja. Dobre je, že Deceuninck odtiahol posledné tri etapy a my máme na starosti len poslednú. Určite ešte nie je nič rozhodnuté a treba bojovať až do konca. Bude to napínavé," uviedol Sagan.

Peter Sagan v drese pre lídra pretekov Okolo Slovenska 2021. (Autor: Igor Stančík, okoloslovenska.com)

Sobotňajšia etapa bola pre neho napriek chladnému počasiu špeciálna. "Išli sme po cestách, ktoré dobre poznám, takže som si oživil staré spomienky," dodal.

Pri pódiovej ceremónii typickým spôsobom hodil kytice medzi fanúšikov, ktorých teší nielen svojimi výsledkami. Po etapách si napriek prísnym opatreniam nájde pri tímovom autobuse čas a rozdáva podpisy či sa fotí s fanúšikmi. 

V záverečnej rovinatej etape z Trenčianskych Teplíc do Trnavy sa bude snažiť udržať žltý dres. Sagan má doposiaľ na konte 118 profesionálnych víťazstiev, ale len tri v celkovej klasifikácii etapových pretekov. 

V roku 2011 vyhral v Taliansku podujatie Giro di Sardegna, o pol roka neskôr ovládol preteky Okolo Poľska a v roku 2015 nechal súperov za sebou aj na obľúbených pretekoch Okolo Kalifornie. 

Pri premiére na Okolo Slovenska ho budú chcieť o žltý dres pripraviť najmä dvaja jazdci tímu Deceuninck - Quick-Step. Kolumbijčan José Álvaro Hodeg stráca dve a Nemec Jannik Steimle päť sekúnd.

Miroslav Kováčik
Miroslav Kováčik je doma vo viacerých športoch, výnimkou nie je F1, biatlon, americký futbal alebo šípky. Po vyštudovaní žurnalistiky sa v roku 2019 ako novinár zúčastnil MS v hokeji aj európskeho šampionátu vo volejbale.

Súvisiace články