Piata etapa Tour? Tešia sa na ňu všetci, okrem cyklistov, vraví komentátor

Cyklistický komentátor Štěpán Straka.

Piata etapa Tour? Tešia sa na ňu všetci, okrem cyklistov, vraví komentátor

Cyklistický komentátor Štěpán Straka. (Autor: Archív Štěpána Straku)
Cyklistický komentátor Štěpán Straka.
Cyklistický komentátor Štěpán Straka. (Autor: Archív Štěpána Straku)
Miroslav Kováčik|27. jún 2022 o 11:00

Rozhovor so Štěpánom Strakom pred Tour de France 2022.

Vyrastal na hláškach legendárneho Roberta Bakalářa a svoju prvú Tour de France odkomentoval po jeho boku. Dnes je hlavným cyklistickým komentátorom českej verzie Eurosportu a počas roka strávi za mikrofónom stovky hodín.

ŠTĚPÁN STRAKA bude fanúšikov pred televíznymi obrazovkami sprevádzať aj počas 109. ročníka najslávnejších cyklistických pretekov. "Osobne sa teším na celú Tour, trasa je pestrá a každá etapa bude mať svoj vlastný príbeh," hovorí.

Tour de France je pre cyklistov vrcholom sezóny. Aj pre vás ako komentátora je toto podujatie špeciálne? 

Určite sú to najväčšie preteky na svete, ale vzhľadom na to, koľko prenosov vysielame na Eurosporte, vrátane menších podujatí či národných šampionátov, tak sú to istým spôsobom "len ďalšie preteky". 

Avšak, pred každou Tour je cítiť očakávanie. Aj na nás je vyvíjaný určitý tlak a chceme odviesť svoju prácu čo najlepšie. Ja komentujem Tour de France od roku 2011, takže už sa nedá povedať, že by som pociťoval nejakú nervozitu. 

V rozhovore sa dozviete

  • Čo komentátor očakáva od Petra Sagana?
  • Môže koronavírus ovplyvniť priebeh Tour?
  • Prečo bude piata etapa nebezpečná?
  • V čom je Tadej Pogačar lepší ako Primož Roglič?
  • Zmení zaradenie dlhej časovky dynamiku v kopcoch?
  • Zapojí sa Bora-Hansgrohe do hry o víťazstvo?
  • Ako vníma účasť Chrisa Frooma?
  • Kto je favoritom v boji o zelený dres?

Prvýkrát sa Tour de France začne v Dánsku. Je to krajina, ktorá má majstra sveta, víťaza Okolo Flámska, či dvojnásobného víťaza Critérium du Dauphiné. Je to pre Dánov akási odmena za spomenuté úspechy?

Pre samotné Dánsko to bude príležitosť ukázať sa. A či je to odmena? Samozrejme, je prestížne hostiť štart Tour de France, ale určite to nebude lacná záležitosť. Je to jedna z najväčších športových akcií roka, takže určite to odmena je, ale na druhej strane je to aj veľká zodpovednosť.

Tour de France je o úroveň vyššie než ostatné Grand Tour. Či už ide o zázemie alebo organizáciu spojenú s logistikou. Pevne verím, že to Dánsko zvládne, pretože tam je cyklistická kultúra.

Aby som to nejako uzavrel, pre cyklistov je výnimočné, že môžu štartovať doma. Každý Dán sa chce prepracovať do tímu na Tour de France, ale myslím si, že organizátori si oddýchnu, až keď to bude za nimi. 

V posledných dňoch sa opäť prihlásil o slovo koronavírus a najmä z tohto dôvodu preteky Okolo Švajčiarska nedokončila polovica pretekárov. Poznačí to aj priebeh Tour?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: