Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Cyklistickým šampiónom Španiel S. Sánchez

Sportnet|Publikované 11. aug 2008 o 00:00

PEKING. Víťazom cestných pretekov cyklistov s hromadným štartom na olympijských hrách v Pekingu sa stal 30-ročný Španiel Samuel Sánchez. Nový

olympijský víťaz dosiahol na náročnej trati dlhej 245,5 km výsledný čas 6:23:49 h a stal sa vôbec prvým Španielom, ktorý triumfoval v pretekoch s hromadným štartom v olympijskej histórii. Striebro si v záverečnom špurte vybojoval skúsený Talian Davide Rebellin, ktorý práve v deň pretekov oslávil 37. narodeniny. Bronz patrí Švajčiarovi Fabianovi Cancellarovi.

Valach siahal vyššie

Zo Slovákov dokončil preteky len skúsený Ján Valach na 62. mieste s odstupom 10:37 min za víťazom. Tridsaťpäťročný Myjavčan si o šesť priečok vylepšil svoje umiestnenie z OH 1996 v Atlante. Valach bol dlho aktívny, po úvodnom zo siedmich predpísaných okruhov mu patrila v priebežnej klasifikácii ešte 3. priečka, napokon sa zosunul až do siedmej desiatky. "Chcel som ísť do úniku, taký bol môj plán. Som rád, že sa mi to podarilo splniť. Mrzí ma však, že som sa nedostal do prvej tridsiatky, po čom som veľmi túžil," povedal Ján Valach. Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti Roman Broniš a Matej Jurčo náročné preteky nedokončili. Obaja odstúpili počas šiesteho zo siedmich okruhov približne 50 km pred cieľom.

Podcenili stravu, a tak vzdali

Hlas trénera cestných cyklistov SR Vendelína Kvetana: "Pekné preteky išiel Ján Valach. Škoda, že tá skupina, v ktorej počas nich bol, viac nespolupracovala. Boli v nej jazdci z krajín, ktorí mohli ísť spolu. Potom v závere mu došli sily. Valach podal na trati veľmi dobrý výkon. Veľmi som sklamaný z vystúpenia Jurča a Broniša. Myslím si, že obaja podcenili jedlo v prvých kolách. Podcenili stravu, nechytili bufety, nestíhali vysoké tempo, v akom sa preteky jazdili. Nenajedli sa dobre, keď sa mali, keď sa museli. Preto sa dve kolá pred koncom vzdali. Jednoducho, podcenili trochu jedlo a došli im sily. S tým sa už nedalo nič robiť."

Na časovku Jurčo

Časovku jednotlivcov, ktorá sa začne v stredu 13. augusta o 13.00 h (7.00 h SELČ) pôjde z trojice Slovákov Matej Jurčo. Po sobotňajších pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom na 245,5 km o tom rozhodol tréner cestných cyklistov SR Vendelín Kvetan. Dvadsaťštyriročný Matej Jurčo štartoval v časovke aj pred štyrmi rokmi na OH v Aténach, kde obsadil 36. miesto.