Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Čudné verdikty plodia lavínu protestov

Rastislav Hríbik|21. aug 2004 o 00:00

Spory a pochybnosti žiadnemu športu neprospievajú. Kalia radosť víťazom, trápia porazených. Rozhodcovia by mali byť schopní za každých okolností rozuzliť komplikované situácie, no lavína aténskych protestov signalizuje, že nie všetci to zatiaľ zvládajú .

Spory a pochybnosti žiadnemu športu neprospievajú. Kalia radosť víťazom, trápia porazených. Rozhodcovia by mali byť schopní za každých okolností rozuzliť komplikované situácie, no lavína aténskych protestov signalizuje, že nie všetci to zatiaľ zvládajú na jednotku. Viacero čudných verdiktov vrhá na Hry XXVIII. olympiády zvláštne svetlo.

Nečakané rozsudky vyniesla rozhodcovská jury nielen v prípade nášho slalomára Michala Martikána. Česká jachtárka Lenka Šmídová spadla z priebežného tretieho miesta na siedme po tom, čo ju favorizovaná Nórka Siren Sundbyová obvinila, že ju v piatej rozplavbe udrela rahnom po hlave. Nemala jediného svedka, no jury jej dala za pravdu. Teraz za Šmídovú bojuje český jachtársky zväz, pretože sa našla španielska jachtárka, ktorá je ochotná potvrdiť, že sa nič podobné nestalo. "To by však znamenalo, že Nórka klamala a museli by ju vylúčiť. Lenže ona vedie a nikomu sa do toho určite nebude chcieť," povedal pre český Sport šéf českých jachtárov Karel Bauer.

So Športovým arbitrážnym súdom sa neúspešne súdili kanadskí veslári, ktorí v boji o postup do finále skrížili dráhu Juhoafričanom. Podnet na prešetrenie krivdy v jazdeckej súťaži všestrannej spôsobilosti dali Francúzi po tom, čo Nemecku odobrali rozhodcovia pôvodne udelených 12 trestných bodov a vrátili ich tak na zlatý stupeň. Čínský stolný tenis sa sťažoval na zle urobeného pavúka súťaže, kórejskí gymnasti na nízke známky vo viacboji pre Kim Dae-euna a Jang Tae-junga.

Rozhodcovský chaos zatienil dianie aj v aténskom bazéne, keď francúzsky rozhodca na štvrtej dráhe vo finále znakárskej dvojstovky označil počínanie víťazného Američana Aarona Peirsola počas obrátky za nedovolené. Kalifornčana vzápätí diskvalifikovali a zlato patrilo Rakúšanovi Markusovi Roganovi. Ten rovnako ako náš Martikán bol o pár minút znovu len strieborný. Po proteste Američanov.

Literu zákona možno Peirsol porušil, zlato si však podľa športového ducha zaslúžil. Veď Rogana zdolal takmer o tri sekundy. "A tie kopy počas obrátky mu k rýchlejšiemu času nepomohli," tvrdí Jiří Walter, tréner našich plavcov v banskobystrickej Dukle. "Pravidlá na znaku sú v tomto dosť nečitateľné. Nebolo by fér, keby ho pre to obrali o zlato. Buď by tie kopy počas obrátky mali úplne povoliť, alebo ich zakázať, aby sa vôbec na brucho neotáčali. Peirsol si určite úmyselne nepomáhal. Američania to však svojich plavcov učia."

Peirsolovo omilostenie na trón zasa rozzúrilo Britov, ktorí sa chvíľu tešili z bronzu Jamesa Goddarda. Vzápätí podali protest oni. Protestné rošády na pokračovanie.

Paradoxne, najlepšie sa s tým vyrovnávajú samotní športovci. Rakúšan Rogan otvorene hovoril, že sa ani na chvíľu necítil olympijským víťazom. "Takto vyhrať nechcem. Peirsol je lepší, vyhral zaslúžene a naše vzájomné priateľstvo je viac než olympijská medaila. Len ma mrzí, že sa politika čoraz viac mieša do športu," vravel Rogan a potom pokojne podal na stupni víťazov ruku Američanovi. Rovnako ako náš Martikán, hoci v srdci hlboko zranený, Francúzovi Tonymu Estanguetovi.

Súvisiace články