Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Crawford vyhral dvojstovku, diváci skandovali - Kenteris

SITA|26. aug 2004 o 22:16

ATÉNY 26. augusta (SITA) - Šiesty raz v olympijskej histórii získali americkí šprintéri všetky tri medaily v behu na 200 m. Aténske finále vyhral Shawn Crawford v najlepšom tohtoročnom svetovom výkone ...

ATÉNY 26. augusta (SITA) - Šiesty raz v olympijskej histórii získali americkí šprintéri všetky tri medaily v behu na 200 m. Aténske finále vyhral Shawn Crawford (foto Reuters) v najlepšom tohtoročnom svetovom výkone 19,79 sekundy pred Bernardom Williamsom (20,01) a víťazom stovky Justinom Gatlinom (20,03). Tridsaťsedemročný veterán Frank Fredericks z Namíbie, pre ktorého bolo finále posledným behom v kariére, skončil vo svojom treťom finále na OH na tejto trati štvrtý výborným časom 20,14.

Medailový súboj na 200 metrov sa oneskoril o niekoľko minút, pretože zaplnené 75-tisícové hľadisko na olympijskom štadióne v Aténach tesne pred štartom freneticky skandovalo: "Kenteris, Kenteris!" a Hellas, Hellas!" na počesť obhajcu titulu zo Sydney. Ako je známe, Kenteris a jeho tréningová kolegyňa Thanouová neprišli deň pred otvorením hier ma dopingovú skúšku a následne záhadne havarovali na motocykli. O niekoľko dní neskôr obaja odriekli účasť na aténskej olympiáde. Skandujúcich divákov musel upokojovať nielen hlásateľ a veľký nápis na svetelnej tabuli, ale aj Frank Fredericks.

Dvadsaťšesťočný Shawn Crawford po štvrtej priečke na 100 m dosiahol vo finále dvojstovky životný úspech. Po bronze na 100 m na MS 2001 a titule halového majstra sveta na 60 m v tom istom roku je aténsky triumf jednoznačne najcennejší v zbierke muža, ktorý verejne hovorí o tom, že chce na 20 m pokoriť hranicu 19