Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Colorado v predĺžení opäť odvrátilo vyradenie, Calgary opäť vedie

TASR|2. máj 2004 o 07:18

New York 2. mája (TASR) - Vyraďovacie boje v zámorskej NHL pokračovali v noci na nedeľu dvoma piatymi zápasmi semifinálových sérií Západnej konferencie.

Hokejisti San Jose nevyužili ani druhú možnosť na postup do finále a na domácom ľade podľahli Coloradu 1:2 po predĺžení. Avalanche znížilo stav série na 2:3 a šiesty zápas hrá tím mladého Slováka Mareka Svatoša navyše na domácom ľade. Ak sa lavínam napriek nepriaznivému stavu nakoniec podarí postúpiť, stanú sa len tretím tímom v histórii bojov o Stanleyho pohár, ktorý otočil stav série 0:3 vo svoj postup. O oddialenie konca sezóny sa gólom v druhej minúte predĺženia postaral kapitán hostí Joe Sakic po prihrávke naslepo od Švéda Petra Forsberga. "Teraz sme sa už dostali na koňa a napriek tomu, že nás už každý odpisoval, máme dosť kvalitných hráčov na to, aby sme ešte mali šancu na postup. Musíme však vyhrať doma," vyhlásil po stretnutí strelec oboch gólov klubu z Denveru, ktorý je na polceste k možnému senzačnému obratu série z 0:3. Naposledy sa takýto kúsok podaril v roku 1975 hráčom New Yorku Islanders. Svatoš odohral takmer 14 minút, ale bodovo sa nepresadil. Ešte za stavu 0:1 mohol vyrovnať, ale jeho strela minula Nabokovovu bránku.

Calgary sa najtesnejším víťazstvom 1:0 v Detroite ujali už po tretíkrát vedenia v sérii a o vyradenie najúspešnejšieho celku základnej časti môžu spečatiť už v noci na utorok pred vlastnými fanúšikmi v hale Saddledome. Rozhodujúci gól strelil v 37. min Craig Conroy. Fínsky gólman plameňov Miika Kiprusoff vychytal všetkých 31 striel Red Wings a pripísal si druhé čisté konto v nadstavbe, pričom sa stal len prvým gólmanom po siedmich rokoch, čo vychytal Detroit na jeho ľade v zápase play off. Kapitán Flames Jarome Iginla po zápase potvrdil, že jeho tím je odhodlaný zasadiť rozhodujúci úder hviezdami nabitému súperovi už v šiestom dueli v Kanade. "Do Detroitu sa už vracať nechceme." Držitelia Prezidentskej trofeje za víťazstvo v základnej časti navyše prišli o Steva Yzermana, ktorého štyri minúty pred gólom Conroya zasiahol do oka puk po strele spoluhráča Mathieua Schneidera.

Výsledky - semifinále play off NHL:

Západná konferencia:

DETROIT - CALGARY 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Gól: 37. Conroy (Iginla). Strely na bránku: 31:27, brankári: Joseph - Kiprusoff, 20.066 divákov.

stav série 2:3

SAN JOSE - COLORADO 1:2 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 20. Damphousse (Cheechoo, Stuart) - 50. Sakic (Selänne), 62. Sakic (Forsberg). Strely na bránku: 22:18, brankári: Nabokov - Aebischer, 17.496 divákov.

stav série 3:2