Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Čo povedal úvod novej sezóny Národnej hokejovej ligy

Sportnet|15. okt 2003 o 00:00

Prvé zápasy (tzv. openers), ktorými sa otvára nová sezóna, majú vždy trochu inú príchuť než ostatné duely. Po troch mesiacoch očakávaní a nových nádejí, po prestupoch, výmenách trénerov, generálnych manažérov, klubových prezidentov, ba aj majiteľov prichá

dza večer, kedy sa to všetko znovu začína, s ohňostrojmi, umelou hmlou, s farebnými reflektormi, s mažoretkami… Inšpirácia nemá hranice, na vkuse občas nezáleží.

Bizarná štatistika

Nečudo, že medzi desiatkami najrôznejších štatistík NHL existuje aj taká, ktorá eviduje, ako mužstvá odohrali svoj prvý zápas sezóny. Percentuálne je na tom najlepšie Colorado Avalanche (70,8), čo znamená, že za dvadsaťštyri rokov existencie (vrátane éry, keď klub sídlil v Quebecu), lavíny vyhrali štrnásť zápasov, remizovali v šiestich a prehrali iba štyri. Na opačnom póle sú Nashville Predators, ktorí za päť sezón existencie klubu majú štatistiku 1 – 0 – 4, a Anaheim Mighty Ducks s bilanciou za desať sezón 10 – 2 – 8, čo je v percentách 20,0. V absolútnom počte víťazstiev a prehier v openeroch logicky kraľujú mužstvá historickej základnej šestky, ktoré majú v štatistikách pred touto sezónou na svojom konte najviac otváracích zápasov: Montreal (46 výhier – 25 prehier), Boston (34 – 30), Chicago (33 – 27), Toronto (33 – 39), Detroit (32 – 31) a Rangers (30 – 34).

Ak sa teda pozrieme na prvé zápasy tohtoročnej sezóny, z mužstiev prvej desiatky v tejto historickej štatistike v úvodnom zápase zvíťazili Colorado, Ottawa, Vancouver, Tampa Bay a Philadelphia. Štyri mužstvá (Montreal, Buffalo, St. Louis a Los Angeles) prehrali, Blues a Kings však až v predĺžení. New Jersey Devils, obhajca Stanleyovho pohára a štatisticky druhé najlepšie mužstvo histórie v otváracích zápasoch, vstúpilo do sezóny remízou. Na opačnom póle, teda spomedzi desiatky štatisticky najhorších tímov v otváracích zápasoch, si vďaka víťazstvám trochu polepšili štyri mužstvá (Nashville, Atlanta, Florida a Washington). Ostatných šesť tímov (Anaheim, San Jose, Carolina, Islanders, Toronto a Rangers) prehralo, čím si túto tak trochu bizarnú štatistiku nezlepšili.

Blues natiahli sériu

Samozrejme, takýto rebríček je viac-menej iba kuriozitou, hoci faktom je, že ani jedno z mužstiev, ktoré za posledných päť rokov vyhralo Stanleyho pohár (Dallas, Colorado, Detroit, dvakrát New Jersey) v úvodnom zápase sezóny, na konci ktorej zdvihli jeho hráči nad hlavou najcennejšiu trofej, neprehralo. Naopak, mužstvá, ktoré ťahali najdlhšie série prehier v úvodných zápasoch (St. Louis 6, Pittsburgh 4 a San Jose 3) toho za posledné roky veľa nenamútili, vrátane bluesmanov, ktorým k vrcholu vždy chýbali dva-tri posledné kroky. Navyše, v trende prehier v úvodnom zápase Blues pokračovali aj v tejto sezóne, hoci proti Phoenix Coyotes mali k prelomeniu tohto nepríjemného „rekordu“ v piatok minulý týždeň veľmi blízko. Tanabeho gól v predĺžení však rozhodol o tom, že Blues natiahli nepríjemnú sériu prehier v otváracích zápasoch už na sedem. Poverčiví si znovu kladú otázku, či sa preto náhodou nebude história márneho boja o pohár v prípade bluesmanov opakovať aj v tejto sezóne.

Najviac nováčikov je v Chicagu

Ďalšou zaujímavosťou úvodných zápasov bola súpiska základného kádra každého mužstva, ktorú museli tímy predložiť pred začiatkom sezóny. Celkovo sa na nich objavilo 35 mien hráčov, ktorí v NHL neodohrali ani minútu, najviac z nich – štyria – na súpiske Chicago Blackhawks. Prirodzene, že počas rozbehnutej sezóny vstúpi do ligy mnoho ďalších nových hráčov. Avšak mnohí z tých, ktorí sa dostali do základných kádrov už teraz, budú hokejistami, na ktorých sa zameria pozornosť predovšetkým. Takými hráčmi budú Staal (Carolina), Horton (Florida), Fleury (Pittsburgh), Pitkanen (Philadelphia), Hudler (Detroit), Svatoš (Colorado), Koľcov (Pittsburgh), Michálek (San Jose), Jurčina (Boston), Siomin (Washington) a niektorí ďalší. Mladými nádejami „na pozorovaní“ budú aj takí, ktorí už nejaké minúty či zápasy vo veľkom profihokeji majú za sebou, resp. ktorí ukázali dobrý výkon v predsezóne a budú čakať na farme, ako sú Orpik (Pittsburgh), Kronwall (Detroit), Kobasew (Calgary), Sejna (St. Louis), T. Ruutu (Chicago), Radulov (Chicago), K. Lehtonen (Atlanta), Miettinen (Dallas), Eminger (Washington), Martin (New Jersey), Krajíček (Florida).

Musia a mohli by

Samozrejme, že pozornosť je od samého začiatku zameraná popri mladých hráčoch aj na iných. Ak vynecháme tých, o ktorých sa celkom prirodzene predpokladá, že budú v novej sezóne tvoriť jadro tímov a hrať prím, ostro sledované budú najmä dve kategórie hokejistov. V prvej sú hráči, od ktorých sa očakáva výkon, aký vlani z rôznych dôvodov nepodali: Tkachuk, Jágr, Theodore, Iginla, Nabokov, Holík, Selänne, Peca, Jašin, Kasparaitis, Lindros, Kovaľov, Zubrus, Amonte, Dafoe, Pronger, Burke, Nolan, LeClair… Ide napospol o hráčov s vysokým kreditom, ktorí majú potenciu pozdvihnúť renomé ligy, čo by malo nepochybne dosah na osud rokovaní o novej kolektívnej zmluve, ergo na osud celej NHL. Inými slovami povedané, ide o hráčov, ktorí musia. Minimálne Jágr, Zubrus, Amonte, Tkachuk, Pronger a Burke v prvých zápasoch ukázali, že si to uvedomujú.

Druhou skupinou sú hráči, ktorí by mohli. Myslíme tým hokejistov, ktorí by sa mohli vrátiť, aj keď vlastne nikdy neodišli: Štefan, Döme, Turek, Nieminen, Battaglia, Cole, Klouček, Czerkawski, Simon, Corso, Mara… Prvý i druhý zoznam nie je, isteže, kompletným výpočtom. Ide však o potenciál, ktorým NHL disponuje a ktorý by mohol veľkou mierou pomôcť, aby po tejto sezóne liga neskončila v závoze.

IGOR OTČENÁŠ

(Autor je hokejovým publicistom)

Súvisiace články