Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Čo čaká biatlonistov v Soči? Šero, hmla a možno najťažšie trate na svete

Anastasia Kuzminová patrí medzi favoritky, vraví tréner reprezentácie Rakúšan Josef Obererlacher. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|Publikované 8. feb 2014 o 10:13

Biatlonové súťaže odštartujú v sobotu muži, v nedeľu bude zlato obhajovať Kuzminová.


sebela_avizo.jpg
Zo Soči od nášho redaktora MILOSLAVA ŠEBELU

SOČI. Je bezvetrie, strelnicu vyrytú do úpätia jedného kaukazského končiara zalieva svetlo zo stožiarov. Anastasia Kuzminová má pušku priloženú k plecu. Terče jeden za druhým padajú dole.

V nedeľu ju čaká obhajoba úspechu, ktorý ju najviac preslávil. Vancouverské zlato získala v šprinte.

Pre médiá nebude pred súťažou hovoriť. Jej strelecký tréner Juraj Sanitra vysvetľuje detaily z prípravy a opisuje podmienky.

Rozhodne beh

Trate sú vraj najťažšie na svete. Zhodli sa naši biatlonisti. „Vo Svetovom pohári som náročnejšie hádam nešla,“ vraví Jana Gereková.

Rusi pripravili dlhé stúpania, technické zjazdy. V nadmorskej výške (1450 m) si telo pri výkone pýta viac kyslíka. Bez neho svaly trpia únavou oveľa rýchlejšie.

„Netvrdil by som, že sú najťažšie. Paľovi Hurajtovi napríklad nebudú sedieť, typovo nie je na ne stavaný. Nasťa áno,“ vraví Sanitra. „Tu treba ísť kopce cez silu. Kráčať a kráčať. Nasťa má jednu z najlepších techník v špičke. A po stúpaniach sú zjazdy, kde sú ľahkí pretekári v nevýhode. Preto to Hurajt bude mať ťažšie.“

Vo Vancouvri bol rozhodujúci pre víťazstvo určite jej bežecký výkon. Tu by mohol byť dvojnásobne platný. Kuzminová je skvelá bežkyňa a dá sa čakať, že tu môže na súperky získať.

V minulosti sa jej práve v šprinte darilo viac ako v dlhších disciplínach. V tejto sezóne sa však zatiaľ v nej nedostala medzi najlepšiu desiatku. Najvyššie bola v Hochfilzene trinásta.

Kto má šancu

Kliknutím obrázok zväčšíte

Pod lampou

V biatlone sa väčšinou súťaží v priebehu dňa. Rusi posunuli štarty tak, aby boli v hlavnom vysielacom čase. Žiadna súťaž sa nezačína skôr ako o šiestej miestneho času.

„Dôležité bude posunúť si biorytmus tak, aby som večer nebola ospalá. Snažím sa neposúvať na ruský čas a fungovať stále, akoby som bola na Slovensku, hoci tu je o tri hodiny viac. Tréningy sme si preto tiež posunuli na večer,“ vraví Janka Gereková.

„Po bežnom dni je človek unavený a tu musíme vydať maximum práve večer,“ vraví tréner reprezentácie Rakúšan Josef Obererlacher, ktorý je už na štvrtej olympiáde.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/sportove.spravy"][/content]

Hmla

Druhým problémom môže byť ochladenie, ktoré prichádza po západe slnka. Pokles teploty môže vyvolať hmlu.

„Doteraz sme nemali problém, ale mužom raz padla taká hustá, že nevideli na terče. A pritom cez deň je nádherná viditeľnosť. Nikde ani mráčik,“ vraví Gereková.

Západ slnka naozaj môže podmienky na strelnici meniť. Ak bude jasno, umelé osvetlenie nemôže byť pre nikoho problémom. Hmla, hoci aj slabšia, môže snahu zmariť a disciplínu zmeniť na lotériu.

V hmle by pomohol hádam len laserový zameriavač a ten biatlonisti na puškách mať nemôžu.

Štyri favoritky

„Favoritky sú štyri a ja mám medzi nimi aj Nasťu,“ vyratúva Obererlacher. „Češka Soukalová má stabilne silnú formu celú sezónu, silné sú Nórka Tora Bergerová a Bieloruska Domračevová. K nim patrí Nasťa.“

Najviac víťazstiev v tejto sezóne -­ tri -­ dosiahla Soukalová, ktorá je dcérou Slovenky Gabriely Sekajovej-Svobodovej. Medailové ambície by mala mať aj 29-ročná Gereková.

„Nasťa aj Janka sú už medzi svetovou elitou. Obidve by mali mať na olympiáde za cieľ medailu,“ hovorí Obererlacher.

Favoritmi mužských disciplín sú Francúz Fourcade, Nór Svendsen a domáci Rusi. Pre Slovákov by bolo skvelým výsledkom miesto v top 20.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.