Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Clijstersová v tenisovom dôchodku

Belgická tenistka Kim Clijstersová nepoznala stratenú loptičku, neraz ich na základnej čiare vyškriabala svojím povestným špagátom. Bývalá svetová jednotka zavesila raketu na klinec, o dva mesiace sa bude vydávať. Začína nový život. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 14. máj 2007 o 00:00

Bývalá svetová tenisová jednotka dáva pred peniazmi prednosť zdraviu a súkromnému životu - v júli sa vydáva za amerického basketbalistu Briana Lyncha.

Belgická tenistka Kim Clijstersová po zdravotných problémoch už vlani avizovala, že po tejto sezóne ukončí kariéru. No keď minulú nedeľu hneď v 1. kole turnaja WTA Tour vo Varšave prehrala s Ukrajinkou Juliou Vakulenkovou, piata hráčka svetového rebríčka sa rozhodla rýchlo: zavesila raketu na klinec.

„Peniaze sú dôležité, no nie sú najdôležitejšie v mojom živote. Radšej dám prednosť zdraviu a súkromnému životu. Konečne chcem mať normálny život,“ napísala na svojej internetovej stránke bývalá svetová jednotka. V kariére vyhrala grandslamový US Open 2005, triumfovala aj na ďalších 33 turnajoch, zarobila takmer 15 miliónov dolárov. Dvadsaťtriročná hráčka odchádza do tenisového dôchodku.

Špagát mala v génoch po mame

„Každý sa ma pýta na otca, ale málokto vie, že aj mama bola výbornou športovkyňou - trojnásobnou majsterkou Belgicka v gymnastike. Mali sme sa s mladšou sestrou Elke na koho podať,“ povedala Kim pre SME na turnaji WTA Tour 1999 v Bratislave. Rodičia ju do žiadneho športu netlačili, sama si vybrala, čo jej bolo najbližšie. „Moji dvaja starší bratranci sa začali venovať tenisu a ja som sa pridala k nim. Najprv sme doma v Bree len pinkali o stenu, no keď som začala chodiť do prípravky v Genku, už to začalo byť vážnejšie. Od dvanástich rokov som bola v tenisovej škole v Antverpách,“ povedala vtedy študentka-stredoškoláčka.

Kim Clijstersová hrala v bratislavskej hale Incheby vo finále s Francúzkou Amélie Mauresmovou, neskoršie obidve udávali tón vo svetovom ženskom tenise.

Kim je dcérou Lea Clijstersa, 40-násobného futbalového reprezentanta Belgicka, po mame Else udivovala na základnej čiare skvelými „špagátmi“. „Mám to v génoch,“ vysvetľovala Kim. Jej agresívna hra od základnej čiary s obojručným bekhendom a priateľská povaha sa stali vzorom pre mnohé mladé tenistky.

Vrcholom bol US Open 2005

Kim vyhrala svoj prvý turnaj v juniorskom veku 16 rokov v Luxemburgu, potom už letela do svetovej špičky ako raketa. Štyri razy hrala vo finále grandslamových turnajov, kým sa na štvrtý raz v New Yorku 2005 konečne dočkala titulu.

„Som mimoriadne pyšná na to, čom som v kariére dosiahla,“ odkázala svojim fanúšikom. „Keby mi niekto pred deviatimi rokmi povedal, že sa mi to podarí, povedala by som mu, že žartuje. S tenisom som prešla kus sveta, spoznala som veľa zaujímavých ľudí,“ vravela belgická tenistka.

V roku 2003 i v nasledujúcom zapĺňala stránky novín jej romanca s austrálskym tenistom Lleytonom Hewittom, zasnúbili sa už mali určený dátum svadby. Krátko predtým sa však rozišli. Kim sa navyše musela vystrábiť aj z dlhotrvajúceho zranenia zápästia, podstúpila operáciu, prepadla sa na 134. miesto svetového rebríčka.

Našla v sebe dosť síl, vrátila sa do svetovej elity. Odmenou jej bol triumf na US Open, ktorým definitívne zmazala nálepku: „Najlepšia tenistka, ktorá nikdy nezískala grandslamový titul.“ Vo finále zdolala Francúzku Mary Pierceovú 6:3, 6:1 a na konto si pripísala najvyššiu odmenu v histórii ženského športu 2,2 milióna dolárov, keďže prémia 1,1 mil. USD sa jej zdupľovala za najlepšie výsledky v sérii amerických turnajov pred US Open. Opäť žiarila šťastím.

Po svojom najvýznamnejšom triumfe sa rozišla s trénerom Marcom Dehousom a neangažovala už nového.

„Kariéru dokončím bez trénera. Už ho nepotrebujem. Som natoľko zrelá, že viem, kedy a čo mám urobiť. Trénera som potrebovala, keď som bola mladá. Teraz poznám svoje telo a hru lepšie ako ktokoľvek iný,“ povedala.

Koniec športovej dráhy sa blížil.

Svadba bude o dva mesiace

Tento rok si Clijstersová pripravila na okruhu WTA Tour ako rozlúčkový, vo februári si po finálovej prehre s Mauresmovou na obľúbenom turnaji v Antverpách aj poplakala. Sériu chcela potiahnuť až do Wimbledonu, ale nedávna prehra v 1. kole turnaja vo Varšave koniec kariéry urýchlila. Jej snúbenec, americký basketbalista Brian Lynch z belgického ligového tímu Euphony Bree neprotestoval.

„Na tenis mi zostanú krásne spomienky, ale už sa teším na nový život. V sobotu 14. júla sa vydávam, chcem mať čas na pokojnú prípravu svadby, na varenie, na priateľov, na hry s mojimi psami. Už nemusím nikam cestovať, baliť kufre a znova ich vybaľovať, počúvať klebety a čítať nepravdy v novinách,“ napísala na internetovú stránku.

S fanúšikmi chystá veľkú rozlúčku v septembri.

S otcom Leom, bývalým futbalovým reprezentantom Belgicka, v hľadisku na ligovom zápase.

FOTO – KIMCLIJSTERS.COM

Súvisiace články