Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

Členovia MOV odmietajú platiť za účasť športov na olympiáde

Šéf MOV Bach (druhý zľava). (Autor: SITA/AP)
TASR|5. feb 2014 o 12:45

NHL by ani v budúcnosti nemala dostať náhradu za uvoľnenie hráčov na olympijský turnaj.

BRATISLAVA. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v stredu viacerí jeho členovia vyzvali, aby nikdy v budúcnosti neplatil za účasť športov v programe olympijských hier. Stalo sa tak počas širokej diskusie o budúcej stratégii olympizmu a jeho vzťahu k severoamerickým profesionálnym ligám.

Novozélandský člen MOV Barry Maister podľa agentúry AP uviedol, že "sme na šikmej ploche, ak začneme platiť ľuďom, aby prišli na olympijské hry.". Podľa neho takéto názory smerujú fundamentálne proti zmyslu olympijského hnutia. Bývalý skvelý francúzsky zjazdár Jean Claude-Killy označil každý návrh na platenie športovcov na OH za "kliatbu".

Členovia MOV sa téme venovali na základe návrhov, aby v budúcnosti zvážili finančné kompenzácie a náhrady pre zainteresované osoby za ich účasť na hrách.

Hokejová NHL súhlasila po dlhých rokovaniach s Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) so 16-dňovou prestávkou v súťaži, aby sa najlepší hokejisti mohli predstaviť v Soči.

Naopak, zámorská profesionálna bejzbalová liga MLB nesúhlasila s pauzou počas rozbehnutej sezóny a tak tento šport od roku 2012 vyradili z programu letných olympijských hier.

Súvisiace články