Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Čínske volejbalistky vybojovali po 20 rokoch olympijské zlato

TASR|29. aug 2004 o 00:13

Atény (TASR) - Čínske volejbalistky získali na OH v Aténach zlaté medaily, keď vo finále zdolali súperky z Ruska 3:2. Pre reprezentantky "krajiny vychádzajúceho ...

Atény (TASR) - Čínske volejbalistky získali na OH v Aténach zlaté medaily, keď vo finále zdolali súperky z Ruska 3:2. Pre reprezentantky "krajiny vychádzajúceho slnka" je to prvý olympijský triumf po dlhých 20 rokoch.

V dramatickom zápase prehrávali Číňanky so štvornásobnými olympijskými víťazkami už 0:2 na sety, štvrté z posledných mastrovstiev sveta však nakoniec dokázali vývoj duelu otočiť a rovnako ako v skupine (3:0) zdolať nepríjemného súpera. Rusky si tak spomenuli na finále spre štyroch rokov - aj na OH 2000 v Sydney viedli Európanky 2:0, ale zo zlatých kovov sa aj tak tešili Kubánky.

"Aj za nepriaznivého stavu sme neprestávali veriť v náš konečný triumf. Povedal som hráčkam, aby sa sústredili len na hru. Prvé dva sety sme prehrali naozaj dosť nešťastne. Našimi hlavnými zbraňami boli vytrvalosť, nepoddajnosť a nezlomná vôľa a túžba po úspechu," prezradil po zápase tréner Chen Zhonghe. Vo výbornom svetle sa prezentovala najmä kapitánka Feng Kun, najužitočnejšia hráčka turnaja, ktorá vynikala excelentnými blokmi. Posledný rozhodujúci bod nakoniec vybojovala Yuehong Zhang, ktorá nekompromisne smečovala cez ruské bloky.

Volejbalistky Kuby, trojnásobné zlaté medailistky z posledných troch olympiád, získali tentokrát "iba" bronzové medaily. V súboji o 3. miesto zvíťazili nad Brazíliou 3:1, keď zaváhali len v treťom sete. Kľúčovými postavami víťazného tímu bola kapitánka Yumilka Ruiz Luacesová a Nancy Carrillová.

Výsledky:

finále:

  • Čína - Rusko 3:2 (-30, -25, 20, 23, 12)

o 3. miesto:

  • Kuba - Brazília 3:1 (22, 22, -14, 17)

Poradie: 1. Čína, 2. Rusko, 3. Kuba, 4. Brazília

 

Súvisiace články