Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Čím bola posledná sezóna NHL výnimočná

Tim Thomas pri preberaní Conn Smythe Trophy pre najlepšieho hráča play off. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|16. jún 2011 o 08:00

Prinášame zoznam najdôležitejších udalostí a trendov, ktoré sezónu ovplyvnili.

Čo priniesla práve skončená sezóna NHL? Prinášame zoznam najdôležitejších udalostí a trendov, ktoré ju ovplyvnili.

Čím bola táto sezóna výnimočná?

Poznačilo ju viacero nešetrných zákrokov na hlavu, ktoré vyradili mnoho hráčov. Otrasu mozgu sa nevyhla ani najväčšia hviezda súťaže Sidney Crosby. Ten skončil už v januári a do konca ročníka sa nevrátil. Niektorí odborníci dokonca hovoria, že ohrozená je celá kariéra miláčika Kanady.

Sidney Crosby nehral kvôli otrasu mozgu od januára

Ktorý hráč najviac vyčnieval?

Dalo by sa napísať viacero mien. Či už skvelý strelec Anaheimu Corey Perry alebo Martin St. Louis z Tampy Bay. Výrazne však nad jednotlivcami vyčnieval brankár Tim Thomas, ktorý odchytal výbornú prvú polovicu základnej časti a neuveriteľný bol najmä v play off. Je škoda, že ho nezaradili medzi kandidátov na Hartovu trofej, kde by bol momentálne asi najväčším favoritom. Bezpochyby pripomenul výkony Dominika Haška, ktorý prestížnu trofej vyhral dvakrát.

Napriek tomu, že finále NHL im nevyšlo, výrazne vyčnievali aj bratia Sedinovci. Švédske dvojčatá priviedli Vancouver k suverénnej výhre v základnej časti. Okrem toho Daniel asi získa trofej pre najužitočnejšieho hráča. Ak by uspel, napodobní brata Henrika, ktorý ju získal pred rokom.

Najkrajšie zákroky Tima Thomasa

Ktoré mužstvo najpríjemnejšie prekvapilo?

Jedoznačne Tampa Bay. Generálny manažér klubu Steve Yzerman vytvoril na Floride znova tím, ktorý môže bojovať o Stanleyho pohár. Zostava vedená strelcami Stevenom Stamkosom a Martinom St. Louisom prešla až do finále Východnej konferencie, kde prehrala tesne 3:4 na zápasy s Bostonom - neskorším víťazom.

Kto bol najväčším sklamaním medzi hráčmi?

Sklamaní by sa dalo hľadať podobne ako medzi najlepšími viac, ale nepodarený ročník zažili ruské hviezdy Alex Ovečkin z Washingtonu a Iľja Kovaľčuk z New Jersey.

Kto bol najväčším sklamaním spomedzi tímov?

New Jersey Devils. Jeden z najsilnejších klubov posledných pätnástich rokov NHL nepostúpil do play off. Pokazil prvú polovicu sezóny. Zúfalý pokus o postup z konca základnej časti už na predĺženie ročníka nestačil.

Čo z tohtoročnej sezóny je prísľub pre budúcu?

Prísľubom je pokračovanie v trende vyrovnanosti ligy. Spravodlivý finančný strop nikoho nepreferuje a aj menšie kluby si môžu vytvoriť zostavu schopnú hrať proti najlepším.

Aká bola sezóna pre Slovákov?

Slabšia. Bolo cítiť, že našich hokejistov je v profilige málo a ich výkonnosť bola nestabilná. Hlavne v kanadskom bodovaní sa viac čakalo od Mariána Gáboríka.

Slabšiu sezónu zažil v St. Louis aj Jaroslav Halák. Pozitívom boli výkony Ľubomíra Višňovského, ktorý sa stal najproduktívnejším obrancom základnej časti NHL.

A netreba zabúdať na obrovský prínos Zdena Cháru, ktorý si asi definitívne zabezpečil budúce miesto v Sieni slávy, keď ako druhý európsky kapitán priviedol svoj tím k zisku Stanleyho pohára.

Súvisiace články