Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Cíger do Tampy, Slovák s novým štatútom ZOH je smutný ale vyrovnaný

TASR|13. dec 2001 o 11:43

New York 13. decembra (TASR) - Vedenie klubu zámorskej NHL New York Rangers vymenilo v stredu 32-ročného slovenského krídelníka Zdena Cígera za hokejistu Tampa Bay Matthew Barnabyho

.

Univerzálny slovenský útočník mal po piatich rokoch pauzy vydarený vstup do svojej novej éry v NHL a v drese Rangers v októbri pravidelne bodoval. V novembri, keď sa začali presadzovať hráči elitných formácií (Fleury, Lindros, York), jeho produktivita poklesla. "Zdeno je hráč s hokejovým rozumom, veľmi tvorivý. Takýto typ hľadáme do našej slabšej ofenzívy a on svoje kvality potvrdil v Európe i v NHL," povedal na margo výmeny generálny manažér Lightning Rick Dudley.

Barnaby patrí medzi najtvrdších útočníkov a najviac trestaných hráčov ligy, pričom však zvykol k svojej hlavnej náplni pridávať aj veľmi solídny balík gólov a asistencií. V tejto sezóne sa však strelecky nepresadil, na svojom konte však má rekordných 70 trestných minút.

"Veľmi som sa môjmu príchodu do Rangers tešil a v New Yorku som chcel zostať. Snažil som sa v každom zápase odviesť maximum. Nie som na nikoho nahnevaný, ale asi tento klub nebol pre môj štýl hry najvhodnejší. Bol som zvyknutý tráviť na ľade veľa času a keď som nehral, veľmi ma to trápilo. Asi je dobré, že odchádzam do nového klubu," povedal pre denník New York Post Cíger, ktorý za jazdcov odohral 29 zápasov s bilanciou 6 gólov a 7 asistencií.

Podľa zámorskej tlače nesplnil martinský rodák v New Yorku očakávania a navyše mal často zdravotné problémy. Pred piatimi rokmi mal v Edmontone väčšinou ofenzívne úlohy a v Rangers si nevedel zvyknúť na iný štýl. Navyše sa v poslednom čase sťažoval na únavu. "Je to hokejista s vynikajúcimi danosťami, ale nebol schopný pravidelne hrať to, čo sme od neho očakávali. Hráme viac nátlakovejšie, ako si on pred príchodom predstavoval," vysvetlil príčinu výmeny generálny manažér Rangers Glen Sather. Tréner Ron Low ho doplnil: "Mal perfektný prvý mesiac, ale potom ako keby nabúral do steny."

V Tampe by mal Cíger, ktorý v tejto sezóne zarobí 1,7 milióna dolárov, hrať po boku draftovej jednotky mladého centra Vincenta Lecevaliera. O jeho výmene sa v poslednom čase intenzívne hovorilo. Na svoj prvý zápas v novom klube nastúpi v piatok v Edmontone, kde strávil svoje najlepšie roky v NHL.

Prestup zmenil aj Cígerov štatút potencionálnej účasti v prvej fáze ZOH. Tampa hrá 9. februára, v deň úvodného zápase Slovenska proti Nemecku doma s Washingtonom, o deň neskôr majú Lightning voľno a reprezentácia nastúpi v Salt Lake City proti Lotyšom. V deň olympijského voľna 11. februára bude hrať Cígerov nový klub vo Washingtone a 12. februára ukončia Slováci prvú fázu turnaja proti Rakúsku.

ph fi

Súvisiace články