Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Cibulkovú vyradila v Paríži až svetová jednotka

Zápas proti svetovej jednotke Dinare Safinovej sa Dominike Cibulkovej nevydaril. (Autor: FOTO - ČTK/AP)
Peter Fukatsch|4. jún 2009 o 21:28

Jediným Slovákom, ktorý hral finále grandslamu, je Miloslav Mečíř. Po dvadsiatich rokoch mala finále na dosah Dominika Cibulková. Ruská svetová jednotka Dinara Safinová ju zdolala 6:3, 6:3.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Začiatok roka mala Dominika Cibulková priam ukážkový. V Hopmanovom pohári vedno s Dominikom Hrbatým senzačne triumfovali. Vo finále nedali šancu ruskému súrodeneckému páru Safinovcov.

Trpezlivejšia Safinová

Na Roland Garros si Cibulková finále nezahrá. Safinová (23) jej včera vrátila prehru z Hopman Cupu na prvý pohľad jasným spôsobom. Takmer každú hru však rozhodovali hráčky až v zhodách a striedaní výhod.

Svetová jednotka bola tentoraz trpezlivejšia a presnejšia ako slovenská bojovníčka. Prejavila sa jej skúsenosť.
Dvadsaťjedenročná Bratislav〜čanka je iba druhou Slovenkou, ktorá hrala v semifinále grand〜slamu. Vlani na Australian Open prehrala v tomto štádiu turnaja Daniela Hantuchová so Srbkou Anou Ivanovičovou (6:0, 3:6, 4:6).

Cibulková po stretnutí pre agentúru SITA povedala, že včera hrala možno s budúcou víťazkou turnaja.
„Súperka ma neprekvapila, vedeli sme presne, čo bude hrať, a tak to aj bolo. Zľakla som sa chýb, ktoré som urobila, a potom som sa dostala do kŕča. Nechcem hovoriť o špecifických veciach, ale asi som zaplatila nováčikovskú daň v dôležitom zápase,“ hovorila Slovenka.

Na oficiálnej tlačovej besede povedala: „Ak nevyužijete šance, vypomstí sa to. Keby som na začiatku pridala gem na 3:0, možno by to bol iný zápas. Všetko súviselo s mojou nervozitou. Často som panikárila. Chýbala mi zvyčajná istota.“ Cibulková urobila viac chýb ako v predchádzajúcich stretnutiach. Vyplývalo to zo sily vysokej Rusky (185 cm, 70 kg). Cibulková je o 21 centimetrov nižšia a o dvanásť kilogramov ľahšia.

Trpezlivá, cieľavedomá hra bez zbytočných chýb bola doteraz najsilnejšou zbraňou Cibulkovej. Práve takto sa dostala až do semifinále.

Rozhodli víťazné údery

Bratislavčanka mala napriek tomu v štatistike chýb menej záznamov. Na nevynútené „vyhrala“ Ruska 24:21, na dvojchyby priepastne 7:1. Nerozhodovala ani rýchlosť podania. Súperky ju mali z prvého podania takmer zhodnú, Cibulková mala výrazne rýchlejšie druhé ako súperka.

Priepastný rozdiel v prospech Safinovej bol vo víťazných úderoch – 24:11. Takmer presne rovnaký rozdiel je v celkovom zisku loptičiek – 75:61 pre Rusku. Tiež zisky z brejkbalov. Safinová premenila z ôsmich štyri, Cibulková z rovnakého počtu jediný.

„Bol to veľmi ťažký zápas. Začala som dosť nervózne, trápila som sa na podaní,“ cituje SITA Safinovú. „Dovolila som hrať Dominike jej hru a prehrávala som 0:2. Našťastie som sa však rýchlo spamätala. Urobím všetko pre to, aby som zajtra získala svoj prvý grandslamový titul.“

Cibulková za semifinále dostala 265­tisíc eur, pripísala si 900 bodov do rebríčka WTA. Súčasne je svetová devätnástka, iste sa posunie na dohľad prvej desiatky, najvyššie v kariére.

Druhé ruské finále

V Paríži uvidia druhé ruské finále. V prvom, v roku 2004 vyhrala Anastasia Myskinová nad Jelenou Dementievovou 6:1, 6:2. Proti Moskovčanke Dinare Safinovej nastúpi svetová sedmička Svetlana Kuznecovová. Tá zdolala včera Austrálčanku Samanthu Stosurovú 6:4, 6:7, 6:3. Petrohradčanka Kuznecovová už grandslamový turnaj vyhrala, v roku 2004 US Open. Finále je zajtra o 14.00 h (Eurosport vysiela už od 13.30 h).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články