Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Cibulkovú čaká ďalší čínsky múr

Dominika Cibulková po včerajšom predpoludňajšom tréningu na kurtoch Rolanda Garrosa s trénerom Vladimírom Pláteníkom. Krátko potom sa v Paríži spustil dážď. (Autor: SME - ONDREJ GAJDOŠ)
Sportnet|Publikované 27. máj 2007 o 22:00

Naša mladá tenistka sa z kvalifikácie prebojovala do svojho prvého grandslamového turnaja, klope na dvere top-100.

Slovenská tenistka Dominika Cibulková postúpila v Paríži z kvalifikácie do svojho prvého grandslamového turnaja a práve na kurte číslo 14 si pripomenula, že pred rokom na ňom vypadla v turnaji junioriek s Ruskou Pavľušenkovou už v 1. kole.

„Za rok sa toho v mojej kariére veľa udialo. Dozrievam herne, psychicky som silnejšia a tenis ma baví čoraz viac,“ usmiala sa vždy dobre naladená 18-ročná Bratislavčanka. Vlani urobila výrazný výkonnostný skok pod vedením Petra Hrunčáka (z 569. na 153. miesto WTA), v októbri sa blysla prvenstvom na turnaji Ritro Slovak Open v Bratislave - voľnú kartu od organizátorov využila najlepšie, ako sa dalo.

Od marca napreduje s trénerom Vladimírom Pláteníkom. Vo svetovom rebríčku je na 131. mieste, vstup do prvej stovky je za dverami.

Dva obraty v kvalifikácii

Dominika v trojkolovej kvalifikácii na parížskej antuke dva razy obrátila nepriaznivo sa vyvíjajúce skóre. V prvej runde prehrávala s Chorvátkou Lisjakovou 2:6, 4:5 a 15:30. Bola dve loptičky od vypadnutia. „S Ivanou sa dobre poznáme, hrali sme už dva razy predtým. Začala neuveriteľne dobre, všetky údery jej padali do kurtu. Vedela som, že to nemôže vydržať celý zápas, unaví sa. Bola som trpezlivá a vyplatilo sa. Keď som obrátila druhý set, v treťom sa už súperka zlomila - vyhrala som ho na nulu,“ spomínala na začiatok kvalifikácie.

V 2. kole narazila na Andreju Klepačovú, opäť sa hralo na tri sety. „Domča začala zápas vo veľkom štýle, no v druhom sete zmiernila tlak a slovinská tenistka sa uchytila. V rozhodujúcom sete sa všetko vrátilo do starých koľají,“ poznamenal tréner Pláteník. Vo finálovom kole bola jeho pomoc Cibulkovej veľmi dôležitá.

„S Číňankou Meng Juan som zrazu prehrávala 0:4 a nevedela som si rady. Tréner mi posunkami naznačoval, aby som viac liftovala a udržala loptičku v hre. Dovtedy som rýchlo kazila výmeny. Sama som si prehrala prvé gemy. Zmena taktiky zabrala, stihla som ešte vyhrať prvý set a v druhom som už mala vývoj pod kontrolou. Po víťaznej loptičke som sa cítila nevýslovne šťastná - prvý raz si zahrám v hlavnej súťaži grandslamového turnaja,“ vravela Dominika. Predchádzajúci pokus o postup z kvalifikácie jej v januári na Australian Open ešte nevyšiel.

Proti Sun cíti šancu

Žreb priradil Cibulkovú v 1. kole hlavnej súťaže k ďalšej Číňanke Sun Tiantian. Obidve sa už poznajú, na jar spolu trénovali v Amerike. Dvadsaťšesťročná hráčka z Pekingu je na 92. mieste vo WTA ako štvrtá tenistka z najľudnatejšej krajiny na svete. Praváčka hrá bekhend obojručne.

„Nie je to zlý žreb, mohla som dopadnúť aj horšie. Sun je typická čínska hráčka. Loptičky sa od nej vracajú ako od múra. Ale tréner vraví, že ak predvediem moju nátlakovú hru, mám šancu na víťazstvo,“ povedala po včerajšom predpoludňajšom tréningu.

Dominika v Paríži prevýšila priateľa

Dominika meria 161 centimetrov, ale výkonmi v Paríži prevýšila svojho takmer dvojmetrového priateľa Sergeja Stachovského. Ukrajinský tenista stroskotal v 3. kole kvalifikácie na Chorvátovi Čiličovi.

„Sergejovi antuka nevonia, on sa lepšie cíti na iných povrchoch,“ bránila naša tenistka svojho milého. Dnes už Stachovskij odchádza z Francúzska, najbližšie sa tenisový párik uvidí o dva týždne v Bratislave.

Teraz robí Dominike v Paríži spoločnosť mama, včera popoludní zamierili do obchodov v centre mesta.

Tréner ju už vidí v prvej stovke

Vladimír Pláteník je výsledkami svojej zverenkyne príjemne prekvapený. „V príprave sa zameriavame na zlepšenie servisu, najmä druhého podania - aby sa nedostala pod tlak súperky. Snažím sa, aby jej hra bola variabilnejšia. Má výborný pohyb na dvorci, vie ubehať súperky, zdolať ich cez kondičku. To je aj zásluha Maroša Molnára,“ ocenil spoluprácu s kondičným trénerom.

Podľa Pláteníka má Cibulková potenciál, aby sa čoskoro prebojovala do prvej stovky svetového rebríčka „A časom aj do top-50, ba možno ešte vyššie,“ doplnil optimisticky.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.