Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Cibulková sa ponáhľala

Dominika Cibulková. (Autor: AUTOR)
Sportnet|Publikované 3. jún 2007 o 22:00

Naša tenistka poskočí vo svetovom rebríčku takmer o 50 miest"Keby mi niekto pred odchodom do Paríža povedal, že sa vrátim až po dvoch týždňoch, asi by som si myslela, že je blázon. Veď to by som musela hrať v treťom kole hlavnej súťaže...," smiala sa ...

Naša tenistka poskočí vo svetovom rebríčku takmer o 50 miest"Keby mi niekto pred odchodom do Paríža povedal, že sa vrátim až po dvoch týždňoch, asi by som si myslela, že je blázon. Veď to by som musela hrať v treťom kole hlavnej súťaže...," smiala sa po svojej grandslamovej premiére na turnaji Roland Garros slovenská tenistka Dominika Cibulková. Osemnásťročná Bratislavčanka vyhrala na parížskej antuke päť zápasov za sebou, z kvalifikácie si vybojovala postup do hlavnej súťaže a dostala sa medzi 32 najlepších. Hrala v životnej forme. Zastavila ju až svetová trojka Kuznecovová z Ruska. Dominika si pripísala na konto najvyššiu prémiu v kariére 39 400 eur (vyše 1,3 milióna korún) a 121 bodov ju v novom rebríčku posunie zo 131. asi na 82. miesto. Skok takmer o 50 miest. Dostane sa na post slovenskej dvojky po Hantuchovej. Prvý vstup do prvej stovky jej otvára cestu do špičkového svetového tenisu, dostane sa priamo na veľké turnaje. Doteraz sa musela prebíjať z kvalifikácie.

Silná súperka ukázala rezervy

Cibulková nastúpila v sobotu na kurt číslo 3 proti ruskej favoritke bez rešpektu. Vlaňajšiu finalistku brejkla hneď v úvodnom geme a získala si na svoju stranu podporu 3800 divákov. "Určite som nešla na dvorec s tým, že získam jeden či dva gemy. Chcela som vyhrať zápas. Necítila som žiadnu nervozitu, nepokakala som sa. Zo zápasu na zápas som skúsenejšia," smelo vravela slovenská tenistka. S Ruskou Kudriavcevovou a Rumunkou Olaruovou bola v trojici kvalifikantiek, ktoré sa dostali až do 3. kola.

Cibulková zviedla s Kuznecovovou vyrovnané výmeny zo základnej čiary, ale výrazne za ňou zaostala v servise. Podanie našej hráčky nemalo razanciu ani presnosť ako jej súperky. Od stavu 2:2 prehrala Dominika šesť gemov za sebou.

"Po dobrom začiatku som začala robiť hlúpe chyby," vrátila sa k zápasu. "Stále som sa kamsi ponáhľala a nepodržal ma servis. Toľko dvojchýb som nespravila v piatich predchádzajúcich stretnutiach dokopy." V štatistike zaznamenali Cibulkovej v sobotu päť dvojchýb.

V druhom sete získala naša hráčka tri gemy. Krútila hlavou. "Po prehre nemôžem byť spokojná. Tréner ma poslal na kurt s taktikou, aby som sa nenechala zatlačiť. Snažila som sa preto ísť do útoku prvá, lenže nemohla som sa spoľahnúť na podanie. Škoda. Bola by som ju viac potrápila," vravela.

Prísny tréner dal dva mínus

"Za dnešný výkon by som dal Domče známku dva mínus," prísne hodnotil tréner Vladimír Pláteník. "Mala na dvorci viac rozmýšľať. Hrať nielen silou, ale aj hlavou. To príde so skúsenosťami. Kuznecovová je ťažšia, mohla na ňu platiť variabilnejšia hra. Dobré boli kraťasy za sieť, len ich bolo málo. Naša hráčka stále hrala rýchle výmeny, hneď ich chcela ukončiť. Teší ma však, že bola v zápase uvoľnená a priebeh s mnohými zhodami nebol až taký jednoznačný, ako na prvý pohľad hovorí výsledok."

Tréner sedel počas zápasu hneď v prvom rade pri dvorci, ale neodvážil sa radiť, aby neporušil pravidlá. Keď ešte viedol Ľudmilu Cervanovú, raz ho za to na turnaji v Birminghame umpajrový rozhodca napomenul a potom ho dal vykázať z hľadiska.

Vladimír Pláteník postrehol, že Cibulkovej hra stačí na súperky okolo 30. miesta svetového rebríčka, v druhom kole neodolala jej tempu Nemka Müllerová, avšak Kuznecovová je najvyššia kategória. Odkryla rezervy našej tenistky.

"V príprave stále máme na čom pracovať. Silovo je Domča pri svojej výške na tom dobre. Zlepšujeme servis, variabilnosť hry. Tenis ju baví viac a viac, a to je dobré znamenie," doplnil Pláteník.

Má zmluvu s Octagonom

Počas sobotňajšej tlačovky prišiel Cibulkovej zagratulovať aj uznávaný americký novinár Bud Collins z Boston Globe. Chýr o sympatickej, fešnej dievčine sa rýchlo rozniesol, zahraniční novinári zasypávali slovenských kolegov množstvom otázok.

Dominiku si vytypovala popredná marketingová spoločnosť Octagon, s ktorou spolupracujú napríklad Mauresmová, Hingisová, Robredo či Hrbatý. Krátko pred Parížom s ňou podpísala zmluvu. Otvárajú sa jej nové možnosti na veľkých turnajoch, má profesionálne vedenie.

Aj po parížskom úspechu zostala Dominika prirodzená, prostoreká. Nijaká umelina. Po stretnutí s novinármi zamierila na vedenie turnaja: "Idem si po finančnú odmenu. Dám si ju vyplatiť

v hotovosti, aby som držala bankovky

v ruke a mala pocit, že som si ich sama zarobila. Za doteraz najlepší turnaj

v kariére si v obchode na Champs Élysées doprajem vysnívanú luxusnú kabelku Louis Vuitton. Zvyšok dám doma rodičom. Mám im čo vracať, keď do môjho tenisu toľko investovali."

Ondrej Gajdoš, Paríž

Cibulkovej najlepší turnaj

v kariére - Roland Garros 2007

Kvalifikácia

1. kolo: Lesjaková (Chorv.) 2:6, 7:5, 6:0

2. kolo: Klepačová (Slovin.) 6:1, 3:6, 6:4

3. kolo: Juan Meng (Čína) 7:5, 6:2

Hlavná súťaž

1. kolo: Sun Tian-tian (Čína) 6:4, 6:4

2. kolo: Müllerová (32-Nem.) 6:3, 6:2

3. kolo: Kuznecovová (3-Rus.) 2:6, 3:6

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.