Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Cibulková s Hantuchovou idú ďalej

Slovenky po zisku rozhodujúceho bodu. Zľava Daniela Hantuchová, skrytá je Magdaléna Rybáriková, kapitán Matej Lipták a Dominika Cibulková. (Autor: FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Peter Fukatsch|Publikované 8. feb 2009 o 21:30

Slovenský postup do baráže Pohára federácie o účasť v budúcoročnej prvej svetovej skupine bol jasný už po troch stretnutiach. Cibulková vyhrala s belgickými súperkami dva zápasy, Hantuchová jeden.

BRATISLAVA. Dominika Cibulková (vo svetovom rebríčku 18.) vyhrala najprv nad Belgičankou Kirsten Flipkensovou (94.) 7:6, 6:1. Potom Daniela Hantuchová (33.) zdolala takmer rovnakým výsledkom Yaninu Wickmayerovú (76.) 7:6, 6:3. Hneď v úvodnom včerajšom stretnutí získala rozhodujúci tretí bod Cibulková. Slovenská jednotka nedala šancu najlepšej Belgičanke. Cibulková zvíťazila nad Wickmayerovou za 77 minút 6:0, 6:3.

Slovenky v druhej svetovej skupine vyhrali ešte vlani nad Uzbekistanom 5:0. Po víťazstve nad Belgickom budú hrať o postup medzi najlepších osem svetových družstiev.

Výber možných súperiek je silný - Francúzsko, Španielsko, Čína a porazené zo súboja USA - Argentína.

„Do aprílového barážového zápasu pôjdeme s cieľom zvíťaziť bez ohľadu na to, koho nám prisúdi žreb. Naším cieľom je postup do svetovej skupiny, potom môžeme hovoriť o ďalších zámeroch," hovoril kapitán nášho tímu Matej Lipták po premiérovom vystúpení so slovenskou reprezentáciou.

Stretnutia neboli pre Slovenky vôbec také jednoduché, ako naznačujú víťazstvá bez straty setu.

Našu jednotku Cibulkovú podržala jej najvýraznejšia vlastnosť - bojovnosť. Dlho jej nevychádzali víťazné údery, ale postupne podstatne menej kazila. „Publikum ma vyburcovalo, patrí mu vďaka," hodnotila Cibulková.

Hantuchová začala proti Wickmayerovej zhurta. Snažila sa rýchlo zakončovať. Slovenka prehrávala 2:5. V kritických chvíľach však výborne podávala a nebála sa hrať riskantne.

„Bol to jeden z menšieho počtu zápasov, keď zahrá súperka viac víťazných úderov a ja menej kazím. Našťastie, najlepšie lopty som zahrala v kritických okamihoch," hovorila Hantuchová. „Bolo to vydreté víťazstvo."

Belgická nehrajúca kapitánka Sabine Appelmansová, bývalá skvelá hráčka, zhrnula: „Obe moje mladé tenistky podali dobré výkony. Prvé sety boli veľmi vyrovnané, rozhodlo pár loptičiek. Potom Dominika a Daniela potvrdili, že sú na tom rebríčkovo predsa len lepšie."

Zápasy Pohára federácie či mužského Davisovho pohára majú dve výrazné špecifiká. Ani najjasnejší favorit nemusí vyhrať. Domáce prostredie je dôležitou výhodou.

Slovenky neboli proti Belgičankám až takými jednoznačnými favoritkami, ale tabuľkové postavenie i skúsenosti hovorili v náš prospech.

Zápasy prvého dňa sa zo slovenského pohľadu veľmi podobali. Vývojom, nie štýlom hry Cibulkovej a Hantuchovej. Súčasná slovenská jednotka je bojovníčka, fyzicky i psychicky veľmi silná hráčka. Hantuchová pôsobí krehkejšie, hrá technicky a pekne, ale vie prehrať aj vyhraný zápas.

Obe Slovenky vo víkendovom zápase proti Belgičankám charakterizovala črta, ktorá v tímovej súťaži prináša víťazstvá - zodpovednosť.

Cibulková i Hantuchová, obe v úlohe favoritiek, pocítili v úvodných zápasoch nervozitu. Aj to patrí k zodpovednosti, rovnako i spôsob, ako trému prekonať.

Jedna i druhá miestami opustili „svoju" hru charakteristickú pre individuálne partie a zvolili trpezlivý účel. Pomohli im k tomu diváci. Ani raz nezahromžili, ani jedna z našich tenistiek nemohla mať pocit, že je obľúbenejšia. Slovenky vyzdvihli: „V kritických chvíľach setov, v ktorých sme prehrávali, nás podržali diváci."

Slovensko v boji o postup medzi svetovú elitu bude hrať s jedným z pätice - Francúzsko, Čína, Španielsko, Argentína alebo USA.

S Francúzkami by sme hrali vonku, s Argentínou doma. V Pohári federácie platí zásada ako v Davisovom pohári. Po zápase doma sa v ďalšom možnom zápase ide na súperovu pôdu. S Francúzkami naše vyhrali doma v roku 2002 (4:1), v Argentíne zvíťazili rovnakým pomerom v roku 1998. Kapitán Matej Lipták by si želal Argentínu. Tá hrala v USA (zápas dohrali po uzávierke) a jej víťazstvo by bolo veľkým prekvapením.

Koho dostanú Slovenky, sa dozvieme zajtra. V prípade Číny, Španielska (naše víťazstvo nad týmto súperom vo finále Fed Cupu v Maspalomas na Kanárskych ostrovoch sa považuje za zápas na neutrálnej pôde) a USA by aj o prostredí rozhodol žreb. Ešte sme s nimi nehrali.

Tenistky Belgicka po prehre so Slovenskom 1:4 čaká boj o záchranu v II. svetovej skupine.

„Slovenky boli v domácom prostredí favoritkami, veď obidve hráčky v singli - Dominika Cibulková aj Daniela Hantuchová - majú vyšší renking ako my. Chceli sme prekvapiť, no domáce tenistky boli príliš silné," priznala jednotka belgickej zostavy Yanina Wickmayerová (76. vo WTA).

Sabine Appelmansová podľahla Slovensku v Pohári federácie v roku 1998 po výsledku 1:4 ako hráčka a teraz rovnako ako kapitánka. „Napriek prehre som na naše dievčatá pyšná, podali výkony na hranici svojich schopností," poznamenala. Vyzdvihla tím súpera: „Záleží, koho dostane Slovensko v baráži, ale s dvojicou Cibulková - Hantuchová môže aj v I. skupine ísť veľmi ďaleko."

Dobrý tím

Tenis patrí medzi klasické individuálne športy. Ideálne zostavy sú skôr výnimkou.

Náš súper z Belgicka mal pred rokmi hráčky striedajúce sa na poste svetovej jednotky – Heninovú a Clijstersovú, a predsa vyhral Fed Cup iba raz (2001). Slovenky prevzali víťazné žezlo práve od nich. Vo finále 2002 získala kľúčové body Daniela Hantuchová.

Práve v tejto hráčke videli na Slovensku záchranu, ale i skazu. Až zrazu platilo takmer bezvýhradne to druhé. Najmä po vlaňajšej prehre 2:3 v Česku. Vraj predstierala zranenie.

Čas ukázal, únavová zlomenina ju vyradila na trištvrte sezóny. Hantuchová sa vrátila do tímu na poste našej dvojky. Zachovala si svojský odstup. Vlastnosť, ktorá mladú dámu skôr krášli.

Hrala tímovo. Keď bolo treba, bojovala. Ak nie, udierala pekne. Pozícia dvojky za azda ústretovejšou Dominikou Cibulkovou jej očividne neprekážala. Bola jednou z výborného kolektívu. „Zo šlamastiky prvého setu ma vytiahli rady kapitána družstva Mateja Liptáka,“ priznala s príjemným úsmevom.

Peter Fukatsch
Slovensko - Belgicko 4:1

Dominika Cibulková - Kirsten Flipkensová 7:6 (4), 6:1 - hralo sa 110 minút.

Daniela Hantuchová - Yanina Wickmayerová 7:6 (2), 6:3 - 108 min.

Cibulková - Yanina Wickmayerová 6:0, 6:3 - 77 min.

Lenka Wienerová - Flipkensová 3:6, 6:4, 0:6 - 119 min.

Magdaléna Rybáriková, Wienerová - Tamaryn Hendlerová, Sofie Oyenová 6:4, 6:4 - 82 min.

Autor: Peter Fukatsch

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.