Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Cibulková: Nič by som na sebe nemenila

Dominika Cibulková sa na trávnatú sezónu pripravovala v Kopčanoch na záhrade Jaroslava Karasa a o rok to chce zopakovať. (Autor: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
Ondrej Gajdoš|1. júl 2011 o 00:00

Štvrťfinalistka Wimbledonu DOMINIKA CIBULKOVÁ (22) oddychuje doma v Bratislave. Titul by dopriala českej kamarátke Kvitovej.


Po takmer dvoch rokoch sa vrátite do top 20 svetového rebríčka. Ako sa tenisovo zmenila Dominika Cibulková oproti októbru 2009?

"Som oveľa skúsenejšia, podávam stabilnejšie výkony a som na kurte samostatnejšia. Tréner Željko Krajan mi radí, ako sa mám v zápase zachovať v ťažkých situáciach a vo Wimbledone ma pochválil, že som to zväčša zvládla."

Zmenil sa aj váš štýl hry?

"Áno. Ak som predtým vyčkávala, či súperka pokazí výmeny, teraz sa snažím, aby som ju k nim donútila. Aktívnou hrou si idem pre fiftín. To sedí mojej hre, nech ide o ktorýkoľvek povrch."

Doteraz ste uvádzali ako najobľúbenejšie povrchy betón a antuku. Zmenilo sa to po Wimbledone?

"Zaiste. Teraz k nim dám aj trávu. Už sa radím medzi komplexné tenistky. Z tohto pohľadu je Wimbledon 2011 v mojej kariére prelomový turnaj."

Vo Wimbledone bude aj olympijský turnaj 2012.

"Veď práve. Keď som sa to pred pár rokmi dozvedela, sklamane som poznamenala: Prečo práve na tráve? Dnes som tomu rada."

V osemfinále ste zdolali svetovú jednotku Caroline Wozniacku z Dánska. Je to najlepší výsledok vo vašej kariére?

"Fú, neviem to narýchlo porovnať. Iste je to môj top výsledok za ten rok, čo som s trénerom Krajanom. Predtým som dávala medzi najlepšie zápasy aj štvrťfinálové víťazstvo so Šarapovovou na Roland Garros 2009, či so Safinovou vo finále Hopmanovho pohára 2009."

Hráčku číslo jeden vo WTA ste tohto roku zdolali už druhý raz. Poradili ste si aj s ďalšími súperkami, čo sú v renkingu pred vami. V novom rebríčku sa z 24. miesta posuniete asi na 17. - 18. miesto. Kde vidíte svoju hranicu?

"Nemám rada silné vyhlásenia. Bola som už na 12. mieste a keď sa tam dostanem, nechcem urobiť tú istú chybu. Nemôžem sa uspokojiť. Tréner Krajan vravel na začiatku našej spolupráce, že mám potenciál na top 10. Isté je, že kým v mužskom tenise vládne štvorica Nadal, Djokovič, Federer, Murray, v špičke ženského tenisu je teraz všetko otvorené. Chcem to využiť."

Chorvát Željko Krajan priviedol na post svetovej jednotky Rusku Safinovú a k vám prieišle v júni 2010. Aký je?

"Svojský. Niekedy náladový. Ale v tréningu na kurte je profík, vyžaduje stopercentný prístup. Už sme si zvykli na seba a teraz prichádza ovocie našej spolupráce."

S výškou 161 centimetrov ste najnižšou hráčkou v prvej tridsiatke rebríčka. Beriete to ako veľké mínus?

"Týmito otázkami ma bombardovali novinári vo Wimbedone. Moja výška ma limituje pri servise, určite nebudem strieľať edno eso za druhým. Ale mám iné prednosti - šikovné ruky, nohy, hrám rýchly tenis. Nič by som na sebe nemenila."

Sledovali ste štvrtkové semifinále dvojhry žien?

"Nie. Nerada sa pozerám na zápasy na turnaji, z ktorého som vypadla. Ak bude Šarapovová hrať tak dobre ako doteraz, je favoritkou na titul. Ale radšej by som ho dopriala českej kamarátke Kvitovej. Petra je normálna baba, rozumieme si."

Zobrali ste si pár dní voľna. Ako vyzerá váš deň bez tenisu?

"Vo štvrtok som ešte mala vybavovačky po úradoch, v piatok chcem vybehnúť s kamarátmi k vode na Zlaté Piesky, alebo na chatu."

A ďalšie turnaje?

"Počkám si až na na betónovú sériu v Amerike. V júli z vlaňajška neobhajujem žiadne body, takže každé víťazstvo by ma v rebríčku posunulo nahor. A potom príde US Open."

Súvisiace články