Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Cibulková aj Hrbatý sa lúčili v 1. kole, Rybáriková nedohrala

SITA|Publikované 23. jún 2008 o 22:36

LONDÝN 23. júna (SITA) - Z trojice slovenských tenisových zástupcov, ktorí zasiahli do bojov v úvodný hrací deň 122. ročníka majstrovstiev Anglicka na trávnatých dvorcoch vo Wimbledone (celková dotácia ...

LONDÝN 23. júna (SITA) - Z trojice slovenských tenisových zástupcov, ktorí zasiahli do bojov v úvodný hrací deň 122. ročníka majstrovstiev Anglicka na trávnatých dvorcoch vo Wimbledone (celková dotácia 11,812 milióna libier), nepostúpil v pondelok do 2. kola dvojhry ani jeden. Dominika Cibulková a Dominik Hrbatý sa s najslávnejším turnajom na svete hneď v úvode rozlúčili, Magdaléna Rybáriková dohrá svoj súboj 1. kola v utorok. Proti Rumunke Monice Niculescovej ho však má dobre rozohratý, keď v rozhodujúcom treťom sete vedie 4:2 a je na podaní.

Tridsiata nasadená Cibulková nepotvrdila proti Číňanke Jie Ženg úlohu rebríčkovej favoritky a nenasadenej držiteľke voľnej karty podľahla 4:6, 3:6. Zverenkyňa Vladimíra Pláteníka Cibulková absolvovala vo Wimbledone svoju premiéru v hlavnej súťaži. Vlani v 1. kole kvalifikácie podľahla Rumunke Ande Perianovej 6:7 (8), 6:1, 8:10 a jej maximom na úrovni "veľkej štvorky" zostávajú dva prieniky do 3. kola na Roland Garros v Paríži.

V úvodnom stretnutí programu na centrálnom dvorci Hrbatý nestačil na svetovú jednotku a päťnásobného wimbledonského šampióna Rogera Federera a podľahol mu za 79 minút hladko 3:6, 2:6, 2:6. Tridsaťročný Bratislavčan Hrbatý, až 273. hráč súčasného renkingu ATP Entry, podľa predpokladov nedokázal výraznejšie konkurovať dlhodobo najlepšiemu hráčovi sveta a ešte k tomu na Švajčiarovom obľúbenom povrchu, na ktorom neprehral už šesť rokov od 1. kola Wimbledonu 2002. Aktuálny triumf je pre 26-ročného Federera jubilejným 60. víťazným zápasom na tráve v rade, ale zároveň celkovo prvým nad 30-ročným Slovákom, s ktorým mal doteraz bilanciu 0:2. Pre Hrbatého je Wimbledon najmenej obľúbeným spomedzi štvorice grandslamových turnajov. Z 12 účastí sa už po deviaty raz lúčil v 1. kole, pričom jeho maximom zostáva 3. kolo z roku 2004

V utorok bude okrem Rybárikovej v hre aj desiata nasadená Daniela Hantuchová. Po svojej takmer štvrťročnej zdravotnej prestávke bude po 18.00 h čeliť Talianke Sare Erraniovej.

Dvojhra žien - 1. kolo:

Jie Ženg (Čína) - Dominika Cibulková (30-SR) 6:4, 6:3 za 86 minút

Tridsiatka turnaja na adrese Church Road SW19 Cibulková vo svojom premiérovom vzájomnom zápase s 24-ročnou rodáčkou z Čeng Du nedokázala potvrdiť papierový pomer síl. Z Piešťan pochádzajúcej bratislavskej rodáčke totiž patrí 31. miesto v dlhodobom svetovom rebríčku WTA Tour, zatiaľ čo jej ázijská súperka figuruje na 133. priečke. Predvlani v auguste však bola na 27. pozícii.

Cibulkovej sa vo štvrtom geme nepodarilo odvrátiť štvrtý brejkbal súperky, ale v piatom sa dostala do vedenia 30:0 na príjme a napokon sa dotiahla z 1:3 na 3:3. V desiatom geme za stavu 4:5 čelila vždy náročnej úlohe nestratiť svoje podanie. Nezvládla ju: Jie Ženg premenila druhý setbal. Čiňanka aj v druhom dejstve odskočila na 3:1 a zdalo sa, že je na najlepšej ceste rýchlo rozhodnúť. Bojovná Slovenka síce opäť vyrovnala na 3:3, ale už v šiestej hre čelila dvom brejkbalom a neodvrátila tretiu takúto šancu ázijskej hráčky pri skóre 3:4. Jie Ženg potom bez väčších ťažkostí "preniesla" svoj servis na definitívu.

Dominika Cibulková: "Prehra ma veľmi mrzí, pretože som sa dnes na dvorci vôbec necítila zle - práve naopak. Súperka však napriek tomu bola lepšia ako ja. Všetko to išlo akosi rýchlo, čo je pre trávu typické. Rozhodnutie sa udialo v niekoľkých dôležitých výmenách. Naplno sa potvrdilo, že Jie Ženg herne určite nepatrí mimo prvej stovky rebríčka a svojím výkonom pripomenula, že už bola aj v Top 30. Myslela som si, že mám pomerne dobrý žreb na rozohratie sa. Ukázalo sa však, že bol nešťastný. Nečakala som, že Číňanka zahrá až takto dobre. Nedala mi dýchať, každú moju chybu hneď zužitkovala a sama nepredviedla vari ani jedno väčšie zaváhanie."

Magdaléna Rybáriková (SR) - Monica Niculescová (Rum.) 6:1, 3:6, 4:2 - prerušené pre tmu

Úvod zápasu na dvorci č. 9 vyšiel slovenskej debutantke v hlavnej wimbledonskej súťaži výborne. V treťom geme síce 19-ročná slovenská tenistka stratila svoje podanie, ale od tohto okamihu už brala jeden gem za druhým a set vyhrala hladko za 29 minút 6:1. V druhom sete Slovenka nezachytila nástup súperky, ktorá jej ušla na 4:0. Rybáriková potom znížila na 2:4, ale druhý brejk už nezmazala a set prehrala 3:6. Rozhodujúce dejstvo sa hralo tesne pred, ale aj po 21.00 h večer miestneho času. Slovenka mala vo štvrtom geme pri podaní 20-ročnej Rumunky šancu na brejk na 3:1, a na tretí pokus ju aj využila. Potom sa ešte chvíľu hralo, obe hráčky získali po jednom geme, kým zápas definitívne neprerušili pre tmu. Dohrávka príde na rad zrejme v utorok.

Dvojhra mužov - 1. kolo:

Roger Federer (1-Švajč.) - Dominik Hrbatý (SR) 6:3, 6:2, 6:2 za 79 minút

V úvode získal švajčiarsky favorit rýchle vedenie 3:0, keď v druhom geme pri podaní slovenského tenistu využil hneď prvý brejkbal v stretnutí. Niekdajšia slovenská jednotka a svetová dvanástka potom kontrovala na 1:3 a 2:4, pričom za tohto stavu sa Slovák dostal pri Federerovom servise k dvom zhodám. Ďalej ho však už disponovaný súper nepustil a keďže aj za stavu 5:3 si bez problémov podržal podanie, prvý set sa za 25 minút skončil triumfom Švajčiara 6:3.

Od druhého dejstva už 12-násobný grandslamový šampión ovládol dianie na dvorci. Hrbatému povolil prvý gem až za stavu 4:0 a druhý na 5:2. Potom predviedol 30-ročný Bratislavčan sympatický vzdor, keď odvrátil tri setbaly súpera pri jeho podaní, ale štvrtý už bazilejský rodák premenil a upravil stav setov na 2:0. V treťom sete sa Federerovi už nevydaril do tretice rýchly brejk pri úvodnom servise Slováka. Hrbatý odvrátil dve brejkové možnosti súpera a po prvý raz v zápase sa ujal vedenia aspoň v rámci jedného setu - 1:0. Jeho radosť však netrvala dlho. Federer od tohto okamihu prepol na vyššiu rýchlosť a v zostávajúcom priebehu už dovolil súperovi iba zisk jediného gemu. Záver zápasu sa už dohral v exhibičnom tempe. Pred poslednou výmenou strán sa obaja súperi, ale aj dobrí kamaráti dokonca porozprávali a záver si užili vo veľkej pohode.

Dominik Hrbatý: "Bol to zážitok hrať na centri proti Rogerovi. Možno ste to videli, keď som zahral výmenu dňa, možno týždňa - obhodil som ho zadovkou. Federerova hra však bola pre mňa príliš dobrá, v podstate som nemal šancu. Môj servis nie je natoľko účinný, Roger ma párkrát ľahko brejkol. Ku koncu som sa už snažil riskovať, cítil som lakeť a vyplynuli z toho aj nejaké dvojchyby. Inak som však spokojný. V závere vládla uvoľnená atmosféra. Keď sme spolu sedeli pred posledným gemom, diváci začali pokrikovať na Rogera, nech mi dá ešte šancu..."